Powiew historii. Dworzec kolejowy w GączuPowiew historii. Dworzec kolejowy w Gączu

4 0 3667

Łopienno, dzisiaj wieś, a jeszcze w XIX wieku miasto – leżące na drodze z Kłecka do Janowca Wielkopolskiego – to miejscowość mocno związana z Powstaniem Wielkopolskim. Ten zbrojny zryw Polaków, który wybuchł 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu, odcisnął swoje piętno na Łopiennie, a szczególnie na leżącym nieopodal dworcu kolejowym Gącz (dawniej Łopienno). Do dzisiaj czuje się tam ducha historii...

30 grudnia 1918 r. doszło bowiem do potyczki grupy powstańców z Kłecka i Łopienna z Niemcami, którzy obsadzili stacje kolejową Łopienno (dzisiaj Gącz). Po kilkudziesięciu minutach Polacy wyparli Niemców ze stacji. Poprzez zdobycie przez powstańców dworca kolejowego, zablokowano Niemcom linię kolejową Gniezno – Nakło, a tym samym możliwość wsparcia niemieckich żołnierzy walczących z powstańcami w bitwie pod Zdziechową.

Nie obyło się niestety bez ofiar. Poległ bowiem Franciszek Adamczak (jego grób znajduje się na miejscowym cmentarzu) stając się tym samym pierwszym powstańcem, który zginął w trakcie tego powstania na terenie dzisiejszego powiatu gnieźnieńskiego. Będąc w Łopiennie zapalmy znicz na jego grobie…

Gdy już będziemy w Łopiennie, to koniecznie trzeba pojechać na wspomniany dworzec kolejowy w Gączu (dawniej Łopienno), leżący około 2 km od Łopienna. Na tym dworcu bywam bardzo często (samodzielnie lub z grupami turystów), bo to wielki fragment naszej lokalnej historii związany z Powstaniem Wielkopolskim. Szczególne odczucia zawsze mi towarzyszą, gdy idę w kierunku dworca oryginalną, brukowaną drogą, którą maszerowali również powstańcy wielkopolscy z Kłecka i Łopienna.

Potyczka na dworcu miała ogromne znaczenie dla losów Powstania Wielkopolskiego w naszej okolicy, szczególnie wspomnianej bitwy pod Zdziechową. Mimo tak ogromnej wagi  zwycięstwa powstańców na dworcu, jest ono dzisiaj przez wielu historyków Powstania Wielkopolskiego pomniejszane, a nawet zapominane…

105 lata po tej zwycięskiej potyczce, atmosfera na dworcu kolejowym w Gączu/Łopiennie nadal jest taka jak wówczas, gdy powstańcy zdobywali ten dworzec… Budynek wygląda tak, jak w grudniu 1918 r., dlatego warto go odwiedzić. Warto w tym miejscu się zatrzymać, zadumać… Czas już dawno się tutaj zatrzymał…

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski

Powiew historii. Dworzec kolejowy w Gączu

Mapa google
ReklamaA1