Dom Powstańca Wielkopolskiego warto odwiedzićDom Powstańca Wielkopolskiego warto odwiedzić

1 0 752

Jest jednym z najmłodszych, ale i najciekawszych punktów na mapie historycznej i turystycznej Gniezna. I mimo iż funkcjonuje nieco ponad półtora roku, już na dobre wpisał się w krajobraz Pierwszej Stolicy Polski. Mowa o Domu Powstańca Wielkopolskiego który działa w Starym Ratuszu przy ul. Chrobrego.

Dom Powstańca Wielkopolskiego w Starym Ratuszu w Gnieźnie powstał z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Stary Ratusz to miejsce symboliczne, gdyż to właśnie tutaj, patrząc z okien Starego Ratusza, 28 grudnia 1918 roku rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie w Gnieźnie. Opiekunem Domu Powstańca Wielkopolskiego jest Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie.

Pierwotnie głównym celem utworzenia Domu Powstańca Wielkopolskiego było przeniesienie pamiątek powstańczych z Sali Tradycji, która do tej pory mieściła się w Gimnazjum nr 2. Jednak po apelu MOK-u zgłosiło się wiele osób z Gniezna i z powiatu gnieźnieńskiego, które przekazały pamiątki, wzbogacając tym samym ekspozycję.

W Domu Powstańca Wielkopolskiego, oprócz wykorzystania elementów multimedialnych, możemy oglądać wiele pamiątek po powstańcach, w tym m.in. przedmioty użytku codziennego, jak ołówek oficerski czy zapalniczki, ale też można zobaczyć szable i bagnet. Są także dokumenty oraz plansze historyczne z rysunkami Jarosława Grygucia.

Dom Powstańca ma także wymiar edukacyjny (działa także sala edukacyjna dla dzieci). i można śmiało stwierdzić, że jest połączeniem tradycji z nowoczesnością.

KAROL SOBERSKI

Dom Powstańca Wielkopolskiego warto odwiedzić

Mapa google
ReklamaA1ReklamaA1-2