Cudowny obraz Matki Bożej Gurowskiej w ŻydowieCudowny obraz Matki Bożej Gurowskiej w Żydowie

0 0 2756

W Żydowie, miejscowości w gminie Czerniejewo, leżącej na trasie z Gniezna do Wrześni, znajduje się kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w którym naszym oczom ukaże się wiszący w ołtarzu głównym cudowny obraz Matki Bożej Gurowskiej, przeniesiony ze spalonego kościoła w Gurowie. Obraz pochodzi z 1743 roku. Ale Żydowo ma też wiele innych bardzo ciekawych historii.

Przede wszystkim w Żydowie trzeba zobaczyć kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika wybudowany w 1845 r. z fundacji Piotra Chełmickiego, dziedzica Żydowa i ks. Walentego Grzeszkiewicza, proboszcza parafii w Jarząbkowie i kanonika gnieźnieńskiego. Rok później, 18 października 1846 r. świątynia była konsekrowana. W 1920 r. kościół został rozbudowany. Na zewnątrz świątyni możemy zobaczyć tablice pamiątkowe poświęcone rodzinie Chełmickich oraz pamięci księży i parafian którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Gdy wejdziemy do kościoła, to naszym oczom ukaże się wiszący w ołtarzu głównym cudowny obraz Matki Bożej Gurowskiej, który został przeniesiony ze spalonego kościoła w Gurowie (2 km od Żydowa w kierunku Niechanowa). Obraz pochodzi z wybudowanego w 1743 r. przez owczarza Jana Palucha drewnianego kościoła w Gurowie i już wówczas słyną łaskami, co sprawiało, że licznie przybywała okoliczna ludność. Jednak świątynia ta spłonęła w 1885 r., a obraz swoje miejsce znalazł w Żydowie.

Dla mnie jednak największą zagadką Żydowa jest fakt, że prawie na każdym domu tej wisi krzyż! Gdy o tym usłyszałem od byłej dyrektor szkoły w Żydowie przespacerowałem się po miejscowości i rzeczywiście, na większości z domów wiszą krzyże... I Żydowo jest chyba jedyną taką miejscowością w Polsce! Skąd się one wzięły? Okazało się, że historia zawieszania krzyży w Żydowie jest bardzo dramatyczna... I zupełnie nieznana.

Czytaj więcej

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski

Cudowny obraz Matki Bożej Gurowskiej w Żydowie

Mapa google
ReklamaA1-2ReklamaA1-3