Arcugowo – pałac w angielskim styluArcugowo – pałac w angielskim stylu

0 0 3611

Niedaleko Niechanowo w powiecie gnieźnieńskim znajduje się przepiękny pałac w stylu angielskim otoczony parkiem krajobrazowym. Powstał on w 1815 roku, gdy wieś należała do rodziny Rożnowskich herbu Nowina, a dokładnie do Michała Rożnowskiego, posła na Sejm Czteroletni. W 1848 r. od strony południowej dobudował skrzydło pałacu.

W 1886 r. Arcugowo przeszło w ręce Romualda Rzewuskiego herbu Krzywda, doktora filozofii, radcy Towarzystwa Ziemskiego Kredytowego. I to właśnie R. Rzewuski nadbudował w 1910 r. piętro głównej bryły, wieżę i pawilon ogrodu zimowego przylegający z tyłu do pałacu. W północnym narożniku zbudował też ośmioboczną wieżę.

W trakcie tej rozbudowy powstała też kaplica, na południu od budynku głównego, którą z pałacem połączono balkonem. Warto dodać, że oprócz rozbudowy, wprowadził do pałacu elektryczność, wodociąg i ogrzewanie parowe! Całość otaczał wówczas park krajobrazowy o powierzchni 3,8 ha.
    
Dwór wzorowany jest na angielskiej architekturze późnogotyckiej. Z dawnego wyposażenia i wystroju wnętrz nic się nie zachowało.

Czytaj więcej

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski


Pałac w Arcugowie galeria zdjęć

Arcugowo – pałac w angielskim stylu

Mapa google
ReklamaA1ReklamaA1-2