Arboretum w ZielonceArboretum w Zielonce

0 0 5170

Zielonka to mała wieś w samym środku Puszczy Zielonka, 7 km na południowy wschód od Murowanej Gośliny, do której nie dotrze się żadną linią komunikacji publicznej - pozostaje tylko samochód, a najlepiej  rower lub własne nogi. Wioska jest położona nad małym sześciohektarowym, całym porośniętym grążelami, jeziorkiem o tej samej nazwie.

Prawdopodobnie to od tej wioski wzięła nazwę cała puszcza (dawniej miejscowość nazywała się Zielonem, Zieloną Dąbrową). Pierwsze wzmianki pisemne pojawiły się w 1397 r. i jak to często bywało w tych okolicach dawniej było to dość znaczące miejsce, bowiem Zielonka znajdowała się na starym trakcie Poznań - Kcynia. W XVI w. był tu nawet młyn, którego właścicielem był Jan Iwiński. Wieś należała do Dębińskich, a w 1793 r. właścicielem został generał Jan Lipski.

W XIX w. Zielonka została siedzibą pruskiego nadleśnictwa państwowego, potem, w latach dwudziestych XX w. działał tu Wydział Rolniczo-Leśny Uniwersytetu Poznańskiego, następnie Wyższa Szkoła Rolnicza, a wczasach obecnych znajduje się tu baza Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania. Po całej, jakże bogatej historii Zielonki zostały tylko dwa robotnicze domy z 1908r. i stary tajemniczy cmentarz ewangelicki. Niedaleko, przy drodze z Zielonki do Tuczna stoi drewniany słup, najprawdopodobniej graniczny z końca XVIII w.

Arboretum

Najważniejszą jednak atrakcją wioski jest arboretum Uniwersytetu Przyrodniczego, które powstało w 1978r. W jego skład wchodzi park krajobrazowo-dendrologiczny o pow. 21 ha i drzewostan (66 ha). W arboretum zebrano od 800 do ponad 1000 (różne źródła) gatunków drzew i krzewów z kraju i z zagranicy. Przy wejściu do arboretum rosną piękne kasztanowce o obwodzie 420 i 330 cm oraz dąb 310 cm.

Na terenie arboretum znajduje się ładnie położony staw, z którego wiele, wiele lat temu uciekły przez rzeczkę Trojankę (inna nazwa Goślinianka) hodowlane amury, które dziś można złowić w leżącym 3 km poniżej jeziorze Głeboczek, a teraz ryby te osiągają grubo ponad 20 kg wagi!

Przy stawie postawiono głaz upamiętniający założyciela arboretum prof. Jana Meixnera, zresztą większość alej nazwano na cześć wybitnych naukowców i badaczy z Wielkopolski. W Zielonce znajduje się ścieżka dydaktyczna „Zbiorowiska roślinne wokół Jeziora Zielonka” z ośmioma przystankami tematycznymi, jej symbolem jest żaba. Pętla ma 3km, start i meta znajdują się przy parkingu na wzniesieniu przy zachodniej stronie jeziora.

Arboretum jest czynne cały rok od rana do wieczora, wstęp jest oczywiście bezpłatny. Polecam wybrać się tu z rodziną lub przyjaciółmi na cały dzień. Przy parkingu znajduje się plac zabaw i miejsce biwakowe z możliwością zorganizowania ogniska i grilla. A zimą? Pamiętam te śnieżne zimy i kuligi na trasie Głęboczek - Zielonka, obyście mogli choć raz to przeżyć!

DANIEL SYPNIEWSKI
Fot. D. Sypniewski

Arboretum w Zielonce - zdjęcie
+ 9 zdjęć

Arboretum w Zielonce

Mapa google
ReklamaA1ReklamaA1-2