ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Życie dla sportu. Niezwykła wystawa w pałacu Zakrzewo

Z życia FundacjiAktualności9 października 2022, 16:30   red. Julia Inez Osińska1706 odsłon
Życie dla sportu. Niezwykła wystawa w pałacu Zakrzewo
 fot. Aleksandra Soberska

Od wczoraj w pałacu Zakrzewo koło Kłecka w powiecie gnieźnieńskim można oglądać unikatową wystawę, która przyjechała z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Ekspozycja nosi tytuł „Stanisława Walasiewicz 1911−1980. Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata”. Otwarcie wystawy zostało poprzedzone prelekcją Marzeny Jaworskiej, kierownika działu naukowego wspomnianego Muzeum pt. „Życie dla sportu. Z kart albumu rodzinnego Stanisławy Walasiewicz (1911-1980)”. Warto dodać, że wśród słuchaczy wykładu był gnieźnieński poseł Tadeusz Tomaszewski, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Wystawa zainaugurowała I edycję Zakrzewo Palace Festival!

Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie a do pałacu w Zakrzewie przyjechała dzięki nawiązanej w roku ubiegłym współpracy Karola Soberskiego, prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Marzeną Jaworską, kierownikiem Działu Naukowego Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Wystawa opowiada historię życia Stanisławy Walasiewicz i ciekawą drogę do olimpijskich sukcesów. Jej wspaniała kariera, pełna nagłych zwrotów i stanowczych decyzji, była przykładem umiłowania sportu dzielonego z patriotyzmem.

- Wystawa jest zwieńczeniem projektu naukowo-badawczego, prowadzonego w latach 2019−2021, obejmującego konserwację, digitalizację, opracowanie i udostępnienie ponad dwóch tysięcy zdjęć. Fotografie, odnalezione przypadkowo w jednej z polonijnych bibliotek w Los Angeles, zostały zakupione w 2012 r. do zbiorów Muzeum i poddane konserwacji. Ocalone przed zniszczeniem, dokumentują wypełnioną sukcesami karierę sportową Stanisławy Walasiewicz, a także jej życie poza bieżnią lekkoatletyczną. Zdjęcia pochodzą w większości z lat 1928−1939 – mówi Marzena Jaworska, kuratorka wystawy.

Otwarcie ekspozycji zostało poprzedzone prelekcją Marzeny Jaworskiej zatytułowaną „Życie dla sportu. Z kart albumu rodzinnego Stanisławy Walasiewicz (1911-1980)”.

Zanim jednak można było posłuchać wykładu, wszystkich gości pałacu powitała Diana Matłosz-Blige, dyrektor zarządzająca pałacem Zakrzewo i Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

O prelegentce

Marzena Jaworska to absolwentka historii sztuki (Uniwersytet Wrocławski). Studiowała Dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz Fotografię w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Projektowej. Pracownik Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, kustosz i kierownik Działu Naukowego. Kuratorka wystaw i koordynatorka projektów wydawniczych. Autorka publikacji o: Antonim Durskim (naczelniku Związku Sokolego i Lwowskiego Sokoła-Macierzy, jednego z najwybitniejszych działaczy ruchu gimnastycznego w zaborze austriackim 2 poł. XIX i pocz. XX w.) i Stanisławie Walasiewicz (Wydawnictwo BOSZ), wybitnej międzywojennej lekkoatletce. Autorka artykułów o tematyce muzealnej i sportowej, w szczególności z zakresu historii sportu kobiet. Publikuje m.in. w: „Magazyn Olimpijski”, „Dyskobol”, „Mazowsze Studia Regionalne”, „Cenne Bezcenne Utracone”; „Odkrywca”.

W trakcie wykładu M. Jaworska przybliżyła zebranym życie i działalność S. Walasiewicz. - Stanisława Walasiewicz to ikona polskiego sportu międzywojennego, postać pomnikowa, nieco zapomniana, którą wspomina się i uznaje za kontrowersyjną głównie z powodów pozasportowych – zaznacza.

O Stanisławie Walasiewicz

Stanisława Walasiewicz, (ur. 3 kwietnia 1911 w Wierzchowni, zm. 4 grudnia 1980 w Cleveland), właśc. Stefania Walasiewicz-Olson, wybitna lekkoatletka okresu międzywojennego, złota i srebrna medalistka olimpijska z Los Angeles (1932) i Berlina (1936), międzynarodowa mistrzyni wielu krajów Europy, Ameryki i Japonii, w Stanach Zjednoczonych znana jako Stella Walsh. Zdobywała medale i biła rekordy w biegach na różnych dystansach, biegach przez płotki, skoku w dal i wzwyż, rzucie dyskiem i oszczepem, pięcioboju. W latach 30. XX w. została okrzyknięta najszybszą kobietą świata. Niektóre jej rekordy przetrwały do połowy lat 60. XX w. Jej postać inspirowała wielu sportowców. Przez całe życie deklarowała przywiązanie do Polski. Choć mieszkała w USA, w międzynarodowych zawodach reprezentowała wyłącznie barwy polskie. Była cenioną trenerką, działaczką polonijną i PKOl.

Dyskusji po wykładzie

Po prelekcji K. Soberski wręczył M. Jaworskiej pamiątkowe gadżety promujące powiat gnieźnieński, z kolei obecny na prelekcji gnieźnieński poseł Tadeusz Tomaszewski, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki przekazał prelegentce „Encyklopedię Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej”.

Po wykładzie odbyła się jeszcze dyskusja uczestników prelekcji z M. Jaworską zarówno na temat S. Walasiewicz, jak i innych polskich olimpijczyków. Poseł T. Tomaszewskie przypomniał także swoje spotkania z olimpijczykami zarówno tymi pochodzącymi z Gniezna, jak z tymi, z którymi się spotkał podczas Igrzyska Olimpjskich w  Atlancie w 1996 r. i Sydney w 2000 r.

Na koniec zainteresowani mogli także wpisać się do Księgi Pamiątkowej wystawionej w pałacu.

Po ponad godzinnej prelekcji, wszyscy przeszli do trzech sal pałacu Zakrzewo, gdzie mogli zapoznać się z wystawą pt. „Stanisława Walasiewicz 1911−1980. Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata”.

Po obejrzeniu wystawy, chętni mogli również uczestniczyć w zwiedzaniu pałacu Zakrzewo z przewodnikiem i mogli poznać niezwykłe dzieje tej rezydencji.

Ekspozycja jest dostępna w pałacu w Zakrzewie do 22 października.


Fot. A. Soberska, W. BirontJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 311

 • 189
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 6
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 116
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3