ReklamaA1

Zobacz wrzesińskie muzeum w trójwymiarze!

HistoriaAtrakcje turystyczne27 października 2020, 10:00   red. Radosław Jagieła1514 odsłon
Zobacz wrzesińskie muzeum w trójwymiarze!
 fot. Fundacja Tornister Młode Media

Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich coraz intensywniej przygotowuje się do 120. rocznicy strajku szkolnego z 1901 r. Niedawno zakończono realizację kolejnego projektu.

Projekt pod nazwą „Wirtualnie i trójwymiarowo w obronie mowy ojczystej” został dofinansowany przez Starostwo Powiatowe we Wrześni w ramach zadań publicznych w obszarze kultury, sztuki i tradycji w 2020 r. Jego realizacją zajęła się Fundacja Tornister Młode Media z Gniezna.

- Projekt ten ma być nowoczesną formą przekazywania wiedzy historycznej uczniom szkół podstawowych i średnich oraz miłośnikom historii. Odtwarzany na smartfonach, komputerach, tabletach oraz w wersji VR pozwala przenieść się w czasie i mimo pandemii znaleźć się – choć wirtualnie – w murach szkoły katolickiej we Wrześni – piszą organizatorzy projektu.

Co znajduje się w Muzeum Regionalnym im. Dzieci Wrzesińskich?

Najważniejszym pomieszczeniem muzealnym jest odtworzona izba lekcyjna z okresu strajku szkolnego. Zostało w niej umieszczone szkolne umeblowanie. Wśród eksponatów jest katedra dla nauczyciela. Na pulpicie znajdują się dzwonek szkolny i trzcinka do bicia, ławki szkolne z tzw. oślą ławką. Na nich mieszczą się tabliczki łupkowe i kałamarze, drewniana tablica z przyrządami do nauczania geometrii, liczydło, fisharmonia, mapy oraz plansze edukacyjne. W witrynie za szybą znajdują się podręczniki, atlasy, piórnik, "laczki" do chodzenia po szkole i przybory szkolne.

W gablotach zobaczyć można fotografie z okresu strajku, katechizm niemiecki, oryginalne spisy dzieci, którym za udział w strajku przedłużono naukę w szkole o rok, zatwierdzony przez Sąd Rzeszy w Lipsku 12 kwietnia 1902 r., wyrok sądu gnieźnieńskiego i list ks. Jana Laskowskiego w sprawie nauczania religii po polsku. Na ścianie zawieszony jest krzyż oraz portret cesarza Wilhelma II, za panowania którego doszło tutaj do strajku. Można również obejrzeć najstarszy polski film fabularny "Pruska kultura" z 1908 r., który opowiada m.in. o strajku dzieci wrzesińskich.

W pozostałych salach można znaleźć liczne pamiątki z Wrześni na przełomie XIX i XX wieku, a także saloniki meblowe z wyposażeniem właśnie z tego okresu. Podczas wirtualnego zwiedzania można zobaczyć zeskanowane wyposażenie sal. Pojawiają się również dodatkowe elementy, takie jak możliwość zobaczenia niektórych powiększonych zdjęć czy też obejrzenia filmów.

Zwiedzanie muzeum jest dostępne za darmo na stronie: https://www.fundacjatornister.pl/nasze-projekty.


Fot. Fundacja Tornister Młode Media



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

  • 5
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem