ReklamaA1 - baner

Znicze pamięci zapłoną już 25 października!

HistoriaAktualnościPozostałe15 października 2020, 16:00   red. Karol Soberski/inf. prasowa563 odsłon
Znicze pamięci zapłoną już 25 października!
W 2019 r. znicze pamięci zapalone przez członków Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” zapłonęły m.in. w Kiszkowie -  fot. Szymon Raith

Zapal znicz pamięci w miejscach zbrodni dokonanych przez Niemców w ramach Operacji Tannenberg i „politycznego oczyszczania gruntu” w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Uczcij pamięć ok. 40 000 przedstawicieli polskich warstw przywódczych, którzy zostali zamordowani na terenach II RP wcielonych w 1939 r. do III Rzeszy: w Wielkopolsce, regionie łódzkim, na Pomorzu, Kujawach i Górnym Śląsku. W tym roku na Pojezierzu Gnieźnieńskim w akcję „Zapal znicz pamięci” włącza się – podobnie jak rok temu – Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” i po raz pierwszy nasz portal Pojezierze24.pl.

Operacja Tannenberg to kryptonim niemieckiej operacji eksterminacyjnej skierowanej przeciwko polskim warstwom przywódczym na początku II wojny światowej. Tylko do końca 1939 r. Niemcy wymordowali na terenach wcielonych do III Rzeszy prawie 40 000 polskich obywateli.

Fundacja Historyczna i Pojezierze24.pl wezmą udział w akcji

W tym roku na Pojezierzu Gnieźnieńskim w akcję „Zapal znicz pamięci” włącza się – podobnie jak rok temu – Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” i po raz pierwszy nasz portal Pojezierze24.pl.

W 2019 r. członkowie Fundacji zapalili znicze m.in. w Gnieźnie, Kłecku, Sławnie i Kiszkowie ale też w Bukowcu koło Wągrowca.

Dziennikarze portalu i członkowie Fundacji zapalą znicze w wielu miejscach Pojezierza Gnieźnieńskiego, gdzie Niemcy wymordowali Polaków, szczególnie tych, którzy zginęli we wrześniu 1939 roku, czyli pierwszych dniach wojny. Ale nie zapomnimy też o polskich bohaterach, którzy przelali krew za nasza Ojczyznę także w kolejnych latach II wojny światowej.

Zdjęcia z miejsc, w których zapalimy znicz pamięci zostaną opublikowane na naszym portalu.

„Zapal znicz pamięci”

Organizatorzy akcji zachęcają do zapoznania się z ideą akcji oraz postaciami z poszczególnych regionów przedstawionymi w folderze oraz na grafikach przygotowanych przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, przy współpracy z IPN w Gdańsku, Katowicach i Łodzi oraz Delegaturą IPN w Bydgoszczy.

Zachęcają też do zrobienia zdjęcia w miejscu pamięci i przesłania go na adres: zapalzniczpamieci@ipn.gov.pl

Akcja medialno-edukacyjna „Zapal znicz pamięci” to wspólny projekt pięciu Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN, Radia Poznań oraz lokalnych rozgłośni radiowych. Celem akcji jest upamiętnienie polskich obywateli II RP, zamordowanych przez Niemców w pierwszych miesiącach II wojny światowej.

Partnerem medialnym jest portal dzieje.pl. Akcja odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego.


(źródło: poznan.ipn.gov.pl)Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 - baner
ReklamaA2 - baner