104. lata temu wybuchło w Poznaniu Powstanie Wielkopolskie. We wtorek 27 grudnia 2022 r. po raz drugi obchodziliśmy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – polskie święto państwowe. To ważna data dla naszego regionu, który po 147 latach zaborów odzyskał wolność.
W rocznicę wybuchu insurekcji na terenie miejsc pamięci miasta i gminy Szubin zapłonęły znicze pamięci, a na masztach załopotały obok szubińskich i polskich także flagi powstańcze. O godz. 13.00 delegacje, na czele z Przewodniczącą Rady Miejskiej Anną Kijowską i Burmistrzem Szubina Mariuszem Piotrkowskim, oddały hołd wszystkim tym, którzy walczyli za polską niepodległość i wolność. Złożono znicze pod pomnikiem-mogiłą powstańczą na szubińskiej nekropolii, a ks. kanonik Tadeusz Lesiński poprowadził modlitwę w intencji powstańców. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele rodzin powstańczych, Rady Seniorów na czele z przewodniczącym Janem Kosteckim, Szkoły Podstawowej w Rynarzewie z dyrektor Agnieszką Tulińską i Zespołu Szkół im. Prof. Emila Chroboczka w Szubinie z dyrektor Alicją Jaśkowiak oraz harcerstwa, biblioteki i muzeum.
Dzięki członkom Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Szubinie znicze zapłonęły także na mogiłach szubińskich weteranów. Wartę przy mogile wystawili członkowie Towarzystwa Historycznego w Kcyni i młodzież z Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie. Za udział w uroczystości podziękował burmistrz Szubina, który równocześnie zaprosił na obchody wyzwolenia miasta. W tym dniu wiązankę w biało-czerwonych barwach złożyli również przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej w osobach zastępcy dyrektora IPN prof. Mirosława Golona i prof. Wojciecha Polaka.
Przed uroczystością w Szubinie przedstawiciele władz Szubina wraz z dyrektor muzeum dr Kamilą Czechowską oddali cześć poległym Powstańcom Wielkopolskim spoczywającym na cmentarzu w Szaradowie, Samoklęskach Dużych i Rynarzewie oraz pod pomnikiem w miejscu bitwy o pociąg pancerny w Zamościu. W Rynarzewie i Zamościu delegacji z Szubina towarzyszyli przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Rynarzewie, która nosi imię Powstańców Wielkopolskich. Szkołę w Rynarzewie reprezentowali wicedyrektor Agnieszka Kamyszek i nauczyciel Piotr S. Adamczewski.
Także 27 grudnia 2022 r. Muzeum Ziemi Szubińskiej udostępniło wystawę - pokłosie projektu pt. „SZLAKIEM BITEW I MURALI FRONTU PÓŁNOCNEGO POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918-1919.
Fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!