Za nami pięć edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który na dobre wpisał się w kalendarz największych wydarzeń historycznych w Polsce! Pierwsza edycja odbyła się w 2019 r. w pałacu w Czerniejewie, druga w 2021 r. w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie, trzecia w 2022 r. W XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim, czwarta - w 2023 r. ponownie w czerniejewskim pałacu, a piąta w kończącym się roku w Gościńcu Sobańskich w Modliszewku. Gdzie odbędzie się VI edycja Festiwalu w 2025 roku? Znamy już termin i miejsce tego wydarzenia!
Za nami pięć edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który na dobre wpisał się w kalendarz największych wydarzeń historycznych w Polsce! Pierwsza edycja odbyła się w 2019 r. w pałacu w Czerniejewie, druga w 2021 r. w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie, trzecia w 2022 roku w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim, czwarta - w 2023 r. ponownie w czerniejewskim pałacu, a piąta w tym roku w Gościńcu Sobańskich w Modliszewku. Od dwóch lat Festiwal ma wymiar przedsięwzięcia międzynarodowego. W 2020 r. Festiwal nie odbył się ze względu na pandemię koronawirusa.
Wszystkie odsłony Festiwalu cieszyły się wielkim zainteresowaniem miłośników historii, zagadek, tajemnic, skarbów, eksploracji i dobrych książek oraz gromadziły tysiące osób z całej Polski i Europy.
VI Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stileci”, jako III Międzynarodowa Konferencja odbędzie się od 22 do 24 sierpnia 2025 roku pod hasłem „Dwie okupacje – zbrodnie, rabunki, zagadki”. Miejscem Festiwalu będzie ponownie Gościniec Sonańskich w Modliszewku – miejsce, które rewelacyjnie sprawdziło się podczas tegorocznego, wrześniowego Festiwalu.
Tym samym po raz pierwszy nasz Festiwal odbędzie się w wakacje, co – mamy nadzieję – sprawi, że przybędzie jeszcze więcej miłośników historii. Tematyka przyszłorocznego Festiwalu, w związku z przypadającą 80. rocznicą zakończenia II wojny światowej, poświęcony będzie tematom związanym z dwoma okupacjami: niemiecką i sowiecką.
Podczas VI Festiwalu rozmawiać będziemy zarówno o niemieckich i sowieckich zbrodniach, o zagadkach związanych z okupacją, o niewyjaśnionych historiach wojennych i około wojennych, o rabowaniu przez obu okupantów dzieł sztuki, o ich ukrywaniu przez muzealników i właścicieli ziemskich, o tym, co udało się odnaleźć, ocalić, a co jeszcze jest uznane za zaginione... O losach ziemiaństwa pod okupacją Niemców i Sowietów, jak również o losach wielu znanych i nieznanych polskich bohaterów. Zapowiada się wyjątkowy Festiwal!
Na Konferencje złoży się od 12 do 16 prelekcji, które wygłoszą pisarze, historycy, dziennikarze, odkrywcy, podróżnicy i regionaliści z całej Polski; będzie też panel dyskusyjny oraz wystawy, kiermasz książki historycznej i rękodzieła. Do tego kilka innych, niezwykłych atrakcji.
Organizatorem wydarzenia będzie Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich oraz Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”. Mecenasem Festiwalu jest Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno, a jednym z partnerów Festiwalu - Bank Spółdzielczy w Gnieźnie – Mecenas Instytutu.
Listę prelegentów przedstawimy – najpóźniej - do połowy lutego. Natomiast cały program do końca lutego 2025 roku.
O wszystkim będziemy na bieżąco informować.
Przypominamy także, że dwa miesiące wcześniej, od 27 do 29 czerwca w Łubowie odbędzie się I Festiwal o Podróżach i Książkach „Pogranicza Literatury”. Organizatorami Festiwalu są: Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury Gminy Łubowo oraz Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich. O szczegółach tego wydarzenia już wkrótce.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!