ReklamaA1ReklamaA1-3

„Zlot klasyków PRL” w gminie Kleszczewo

Ekspresowo S5Aktualności30 sierpnia 2021, 10:00   red. Robert Anioł1395 odsłon
„Zlot klasyków PRL” w gminie Kleszczewo
 fot. Robert Anioł

Wielu z nas z nostalgią wspomina samochody, które towarzyszyły naszym rodzinom w minionych latach socjalistycznych czasów. Takie pojazdy można było znowu obejrzeć na żywo, dzięki zorganizowanemu w gminie Kleszczewo pierwszemu „Zlotowi Klasyków PRL”.

Początek imprezy miał miejsce na stadionie w Gowarzewie, gdzie w niedzielę 29 sierpnia 2021 r. o godzinie 10.00 nastąpiło uroczyste otwarcie „Zlotu Klasyków PRL”. Załogi i przybyłych gości powitał Bogdan Kemnitz, wójt gminy Kleszczewo, który przyznał, iż jest także kierowcą klasyka – Fiata 126p.

Reprezentacja poczciwych „Małych” Fiatów 126p była na zlocie największa, w różnych rocznikach, wersjach fabrycznych, a nawet własnych przeróbkach typu kabriolet. Można było zobaczyć jeden egzemplarz sławnego niegdyś  Fiata 126p – Bis z silnikiem o pojemności 700 cm3, usytuowanym płasko, dzięki temu w tylnej części nad silnikiem, konstruktorzy wygospodarowali sporo miejsca na bagażnik. Innych marek była mniejsza ilość, ale nie zabrakło „Dużych” Fiatów 125p, Polonezów, Syrenek, Trabantów, Żuków oraz różnych motocykli i motorowerów. Można było także zobaczyć: Warszawę, Ładę, Wołgę, Robura oraz wóz strażacki na podwoziu Star 25, pięknie odrestaurowany przez strażaków z OSP Krzyżowniki-Śródka.

Urozmaicenie stanowiły bardziej egzotyczne pojazdy zza żelaznej kurtyny – Volkswageny, Alfa Romeo, Chevrolet Corvette   i luksusowe wersje  Mercedesów.

Po uroczystym otwarciu Zlotu nastąpił start rajdu „Slalomem przez Gminę  Kleszczewo”. Mieszkańcy gminy  mieli okazję podziwiać samochody przejeżdżające przez ich miejscowości m.in. Poklatki, Kleszczewo, Markowice, Krerowo, Zimin, Śródkę,  Komorniki i Tanibórz. Po tym przejeździe załogi powróciły na stadion  do Gowarzewa, gdzie nastąpiła  prezentacja pojazdów, połączona z konkursami oraz małą gastronomią.

O godzinie 16.00 załogi ponownie wyjechały na trasę, tym razem do znanego Sanktuarium w Tulcach, a na zakończenie zawitały w okolice tuleckiej hali sportowej, urozmaicając  odbywający się tam festyn „Żegnaj Lato”.

Widok pojazdów z minionej epoki PRL-u, znowu poruszających się w zwartym szyku po rodzimych drogach, na pewno u wielu obserwatorów przywołał masę wspomnień i wzruszeń.

Nie bez powodu, w miarę upływu czasu, zaczynamy traktować z uczuciem te, może niedoskonałe i dawniej pospolite pojazdy.To właśnie one towarzyszyły nam, naszym dziadkom i ojcom w codziennym życiu, stając się  integralną częścią własnych przeżyć i wspomnień.

Organizatorami Zlotu byli: Urząd Gminy w Kleszczewie, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kleszczewie oraz Miłośnik Fiata 126p - Daniel Iczakowski, wspierani przez grupę firm sponsorujących wydarzenie.


Fot. R. AniołJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 128

 • 96
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 14
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 17
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC2 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB-3
ReklamaA2