ReklamaA1ReklamaA1-2

Zimowe wakacje w cieniu inflacji. Co czwarty Polak wyjedzie na krótszy zimowy odpoczynek

Informacje lokalneAktualności10 lutego 2024, 11:00   red. - inf. prasowa862 odsłon0 Komentarzy
Zimowe wakacje w cieniu inflacji. Co czwarty Polak wyjedzie na krótszy zimowy odpoczynek
 fot. interhome.pl

W obliczu utrzymującej się wysokiej inflacji w Europie Polacy podejmują inne decyzje dotyczące swojego zimowego urlopu. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Motivaction na zlecenie Interhome. 25% ankietowanych przyznało, że planowany urlop zimowy będzie w tym roku krótszy niż w latach ubiegłych. Jeszcze bardziej znaczące jest to, że 19% badanych, którzy dotychczas regularnie wyjeżdżali na zimowy odpoczynek, w tym roku zamierza pozostać w domu. Przypomnijmy, że tegoroczne ferie zimowe w Wielkopolsce i Kujawsko-Pomorskim przypadają na termin od 12 do 25 lutego 2024 r.

Interhome zajmujący się wynajmem domów i apartamentów wakacyjnych przeprowadził badania na temat ferii zimowych Polaków, ankietując ponad 1000 respondentów. Znacząca część badanych dostosowuje swoje plany urlopowe ze względu na inflację. 26% respondentów deklaruje wybór mniej kosztownych destynacji, poszukując miejsc, gdzie ceny nie obciążą nadmiernie domowego budżetu. Dotyczy to przede wszystkim osób w wieku od 18 do 24 lat. 21% ankietowanych w wieku od 35 do 44 lat zamierza spędzić zimowy urlop w cieplejszych krajach, gdzie ceny zimą są niższe w porównaniu z sezonem letnim.

Strategie oszczędnościowe na urlopie

20% ankietowanych planuje ograniczyć płatne aktywności podczas zimowego odpoczynku, co może wpływać na mniejsze zainteresowanie lokalnymi atrakcjami, takimi jak spa czy wellness. Jednakże, mimo planowanych oszczędności, Polacy nie chcą rezygnować z kulinarnych doznań – jedynie 14% przygotuje posiłki na własną rękę. Apres-ski również nie traci na popularności, tylko 5% respondentów planuje ograniczenia w tej sferze.

Ciekawe są natomiast oczekiwania dotyczące cen w restauracjach: 43% oczekuje cen za kolację porównywalnych do tych w Polsce, 34% liczy, że zapłaci nawet mniej. Podobnie wyglądają oczekiwania dotyczące napojów: 44% sądzi, że zapłaci taką samą cenę jak w Polsce, 39% liczy, że ceny będą nawet niższe.

Nowe kierunki na mapie zimowych podróży

Jeśli chodzi o ulubione zimowe destynacje, Austria utrzymuje swoją pozycję lidera wśród polskich turystów, co potwierdzają dane wewnętrzne Interhome. Włochy zajmują mocną drugą pozycję. Niemniej jednak to Finlandia staje się ciekawostką tegorocznego sezonu, notując duży wzrost popularności i zajmując trzecie miejsce w rankingu zimowych destynacji. Zainteresowanie tym skandynawskim krajem wynika z chęci odkrywania nowych, mniej znanych destynacji.

Dodatkowo w Finlandii, a przede wszystkim w popularnej właśnie zimą Laponii, można doświadczyć niepowtarzalnych atrakcji, takich jak możliwość obserwowania zorzy polarnej, przejażdżki psimi zaprzęgami czy wizyta u wiosce u świętego Mikołaja. To doświadczenia, które trudno znaleźć w bardziej typowych miejscach urlopowych.

Dokąd Polacy wyjadą na urlop tej zimy? Czy w obliczu utrzymującej się wysokiej inflacji w Europie podejmują inne decyzje dotyczące swojego zimowego urlopu? Przeprowadziliśmy badanie wśród ponad 1000 Polaków i prezentujemy najbardziej zaskakujące wyniki!

Ferie zimowe vs wakacje letnie

 • 69% zapytanych Polaków już zarezerwowało swój wypoczynek z datą wyjazdu w najbliższych miesiącach zimowych (grudzień, styczeń, luty)
 • Urlopy zimowe są zazwyczaj krótsze niż letnie, co potwierdza 83% zapytanych
 • Gdyby trzeba było wybierać, 73% preferuje letni wypoczynek, ale co czwarta osoba w wieku 25 do 34 lat wybrałaby jednak wyjazd zimowy
 • 12% zapytanych Polaków nigdy nie spędzało urlopu w miesiącach zimowych, z czego największy procent stanowią osoby w wieku 55-64 lat

Od przytulnego domku w górach po aktywne wakacje na nartach czyli idealny obraz zimowego wypoczynku

Preferencje dotyczące idealnego sposobu spędzania wolnego czasu w zimie kształtują się następująco:

1. Przytulny domek w górach.
2. Weekend na łonie natury z dala od miasta.
3. Wypoczynek na słonecznej plaży.
4. Romantyczny weekend w mieście.
5. Podróż w poszukiwaniu zorzy polarnej.
6. Klasyczny wyjazd narciarski.

Ulubione zimowe miejsca Polaków

Jeśli chodzi o ulubione zimowe miejsca, Austria utrzymuje swoją pozycję lidera wśród polskich turystów, co potwierdzają dane wewnętrzne Interhome. Włochy zajmują mocną drugą pozycję. Niemniej jednak to Finlandia staje się ciekawostką tegorocznego sezonu, notując duży wzrost popularności i zajmując trzecie miejsce w rankingu zimowych destynacji.

Oto lista najczęściej rezerwowanych destynacji na zimowy wypoczynek:

1. Austria
2. Włochy
3. Finlandia
4. Szwajcaria
5. Czechy
6. Polska
7. Norwegia, Francja
8. Hiszpania
9. BelgiaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 150

 • 40
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 17
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 93
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3