ReklamaA1ReklamaA1-2

„Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” - wystawy towarzyszące!

Z życia FundacjiAktualności10 maja 2023, 11:00   red. Aleksandra Soberska1964 odsłon
„Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” - wystawy towarzyszące!
Otwarcie wystaw podczas II Festiwalu Historycznego w 2021 r. -  fot. Aleksandra Soberska

Wczoraj przedstawiliśmy wstępny programu I Międzynarodowej Konferencji pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbędzie się 23 i 24 września 2023 r. w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie. Konferencja jest naturalną kontynuacją trzech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”. Dzisiaj prezentujemy – w jednej publikacji – trzy wystawy, które będzie można obejrzeć we wrześniu w pałacu w Czerniejewie! Ale to nie wszystkie atrakcje, które przygotowujemy dla uczestników Konferencji! Wkrótce zaprezentujemy największą wystawę nad którą obecnie pracujemy!

Już dzisiaj zapraszamy do nabywania wejściówek na Konferencję, bo zapowiada się fantastyczne spotkanie miłośników ziemiaństwa, skarbów, pałaców, tajemnic, dworów i dzieł sztuki!
 

W programie Konferencji przewidziano także kilka wystaw. Będzie to m.in. ekspozycja malarska, fotograficzna i kolekcjonerska!

„Ślady”  – wystawa fotograficzna Radka Jaworskiego

Czarno-białe fotografie zostały zrobione we wnętrzach pałacu w Jaszczurowej. Pusta przestrzeń stała się inspiracją dla wizualnego, poetyckiego eseju o opuszczonej przestrzeni, rzeźbionej przez czas.

Choć na zdjęciach nie ma ludzi to właśnie ślady ich obecności, jego dawnych mieszkańców, są tu najważniejsze. Subtelne, poetyckie kadry, chwytają szczególne chwile „tu i teraz”. Rejestrują zastaną rzeczywistość i przeistaczają się w narzędzie opowiadania.

Radek Jaworski – artysta fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Fotografią zajmuje się od początku lat 90. XX w. Absolwent Kulturoznawstwa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Ukończył Warszawską Szkołę Fotografii i Grafiki Projektowej. Dyplom w pracowni Fotografii Kreacyjnej Wojciecha Prażmowskiego. Fotoreporter Polskiej Agencji Fotografów „Forum”. Prace Radka Jaworskiego znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.

Wystawa ołowianych znaków pieczętnych

W trakcie trwania Konferencji przewidziano również wystawę ołowianych znaków pieczętnych (plomb) z kolekcji Aleksandra Wielgórskiego „Plombarium”. Jest to jedna z największych takich kolekcji w Polsce i po raz pierwszy zawita do Wielkopolski!

W trakcie ekspozycji, Aleksander Wielgórski zaprosi wszystkich do niesamowitego świata ukrytego w tych małych reliktach historii. Przeniesiemy się setki lat w przeszłość, poznając historię ludzi najróżniejszych narodowości, profesji oraz wyznań. Poznamy przeszłość Polski oraz świata na podstawie przedmiotów, które przez wieki towarzyszyły ludzkości zarówno w codziennym życiu, jak i w przełomowych wydarzeniach historycznych.

Przekonamy się, ile cennych informacji możemy wyczytać z kawałka ołowiu i czy przedmioty na pozór tak proste mogą być traktowane jako źródło historyczne. Ponad 1000 wyselekcjonowanych oraz skatalogowanych eksponatów będzie dostępne dla uczestników Konferencji do wspólnych badań historii, na które serdecznie zapraszamy.

Podczas wystawy nie zabraknie też opowieści A. Wielgórskiego o historii poszczególnych plomb, oraz ich sekretach.

Aleksander Wielgórski jest członkiem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” od stycznia tego roku. Od urodzenia mieszkaniec Warszawy. Zawodowo logistyk, a z zamiłowania pasjonat oraz propagator historii. Kolekcjoner oraz ekspert w dziedzinie ołowianych znaków pieczętnych (plomb). Twórca strony internetowej „Plombarium” dotyczącej tworzonej kolekcji plomb (https://myvimu.com/profile/plombarium). Hobbystycznie detektorysta oraz inicjator akcji związanych z aktywnym poszukiwaniem historii. W wolnych od historii chwilach lubi czytać książki, oglądać filmy oraz poznawać nowe miejsca na mapie Polski. Właściciel prywatnego zwierzyńca w postaci dwóch psów oraz dwóch kotów. Na co dzień jego najważniejszą rolą jest bycie tatą Idy, w której codziennie stara się zaszczepiać miłość do historii.

Wystawa portretów zagadkowych arystokratów…

Trzecią ekspozycją, którą będzie można zobaczyć w pałacu w Czerniejewie, będzie wystawa portretów tajemniczych właścicieli ziemskich z pogranicza Wielkopolski i Kujaw autorstwa malarki Danuty Weber.

Danuta Weber – magister pedagogiki, studia ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Była wieloletnim pedagogiem w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie. Urodzona Gnieźnianka, z wyboru Poznanianka. Członkini Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Z powołania i pasji dusza artystyczna i poszukująca. Swoje inspiracje artystyczne czerpie z życia codziennego i obserwacji przyrody, ludzi, przedmiotów użytkowych. Pierwsze rysunki i obrazy tworzyła spontanicznie, kierując się w swojej pracy malarstwem intuicyjnym. Od 2010 roku swoją twórczość malarską kształtowała i doskonaliła podczas warsztatów plastycznych w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Uczestniczyła w licznych plenerach, kursach oraz zajęciach indywidualnych. Kolejnym etapem jej twórczości były i są zajęcia w Fundacji „Serdecznik” w Poznaniu, gdzie wzbogaca swój warsztat malarski o nowe techniki.

We wrześniu 2018 roku w Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie „Parasolo” w Gnieźnie odbył się wernisaż prac pani Danki, ukazujący różnorodność twórczości artystki. Obrazy D. Weber można było także obejrzeć podczas - organizowanych przez Karola Soberskiego i jego Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć” - II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” w 2021 r. w Gnieźnie i III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” w 2022 r. w Janowcu Wielkopolskim.

W trakcie wrześniowej I Międzynarodowej Konferencji pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, D. Weber zaprezentuje ekspozycję portretów przedstawiających tajemniczych właścicieli ziemskich z pogranicza Wielkopolski i Kujaw. – Inspiracją do stworzenia cyklu portretów ziemian XIX i XX wieku związanych z okolicami Gniezna stała się moja obecność podczas I edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” w 2019 roku w pałacu w Czerniejewie – przyznaje D. Weber.

„Złoty Trójkąt Ziemiaństwa...”

Należy podkreślić, że wystawa obrazów D. Weber będzie swego rodzaju ubogaceniem prelekcji Karola Soberskiego (pomysłodawcy Konferencji) pt.„Złoty Trójkąt Ziemiaństwa: Kołdrąb – Mielno – Popowo Ignacewo”. Wykład ten zainauguruje I Międzynarodową Konferencję pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”.

Ale to nie wszystkie ekspozycje, które przygotowujemy dla uczestników Konferencji! Wkrótce zaprezentujemy największą wystawę nad którą obecnie pracujemy!Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 253

 • 181
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 7
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 65
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2