O tych Zielarkach wie już chyba cała Polska! W to miejsce od 12 lat przybywają tłumy turystów (osobiście zaprowadziłem tam około tysiąca turystów z Polski i Europy), powstał film pt. „Kuś. Historia Zielarek z Gorzuchowa” i są one jednym z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych i historycznych gminy Kłecko oraz powiatu gnieźnieńskiego. I teraz, po dwunastu latach, Zielarka z miejsca zwanego Kuś, zmieniła miejsce w którym będzie… kusiła.
Przypomnijmy. Niedaleko Gorzuchowa w gminie Kłecko, na drodze do Łagiewnik Kościelnych, znajduje się miejsce zwane „Kuś”. Tam 30 września 1761 r. decyzją sądu kiszkowskiego, spalono na stosie dziesięć niewiast – „Zielarek” z Gorzuchowa. Przekazy mówią, iż skazane oskarżono o: „zapomnienie bojaźni boskiej i przykazań jego artykułów wiary świętej katolickiej, a przywiązawszy się do czarta, którego się na chrzcie świętym wyrzekły i onego sobie do niegodziwych akcji i niecnot swoich, które czyniły, za pomocnika przybrawszy, wyrzekły się Pana Boga i Matki najświętszej i Wszystkich Świętych…”.
Kobiety zostały spalone w miejscu zwanym „Kuś” (dzisiaj rośnie tam las), przy rozwidleniu dróg prowadzących do Gorzuchowo i Łagiewnik Kościelnych, i niedaleko tego miejsca, przy prywatnych zabudowaniach, postawiona została rzeźba „Zielarki”, a kilka metrów dalej tablica informacyjna. Rzeźba i tablica są elementem zbudowanego kilka lat temu przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie „Szlaku legend i mitów”.
Z kolei około 200 metrów od rzeźby, w lesie, w 2011 roku stanął krzyż. Dlaczego akurat w tym miejscu? Bo według dowodów znalezionych w ziemi (osmolone kamienie), to tam właśnie miało być pierwotne miejsce, gdzie spłonęły nieszczęsne kobiety.
I przez wiele lat, turyści, którzy docierali do Kusia, pytali, dlaczego rzeźba jest w jednym miejscu, a krzyż w zupełnie innym. Ponadto bez przewodnika mieli problem, by odnaleźć krzyż. Dlatego od dłuższego czasu w sołectwie Gorzuchowo, jak i w Urzędzie Miejskim w Kłecku, mówiło się o potrzebie przeniesienia rzeźby Zielarki bliżej krzyża, by o tej wyjątkowej w skali Polski historii, opowiadać w jednym miejscu. I by turysta mógł podziwiać zarówno rzeźbę, jak i oddać hołd spalonym niewiastom przy krzyżu.
Od kilku dni, w dzień i wieczorem, trwają intensywne prace nad stworzeniem nowego miejsca upamiętniającego historię Zielarek z Gorzuchowa, w które zaangażowani są mieszkańcy Gorzuchowa. Dzięki temu powstanie przestrzeń, która nie tylko pozwoli lepiej poznać fascynującą historię Zielarek, ale także stanie się idealnym miejscem do wspólnego spędzania czasu w miejscu zwanym Kuś. To będzie wyjątkowa okazja do odkrywania lokalnych tradycji i historii!
- Mieszkańcy Gorzuchowa, przy wsparciu Gminy Kłecko, realizują projekt mający na celu upamiętnienie tragicznej historii spalenia na stosie dziesięciu Zielarek w miejscu zwanym Kuś. Inicjatywa ta zyskała dofinansowanie w ramach XIV edycji konkursu „Pięknieje polska wieś”, a jej pełna nazwa to „Kuś – przeniesienie figury Zielarki i zagospodarowanie miejsca wokół niej” - mówi Monika Antkowiak, sołtys Gorzuchowa. - Kluczowym elementem projektu będzie instalacja hologramu, który umożliwi odwiedzającym głębsze poznanie jednej z Zielarek oraz jej losów, jak również historii innych oskarżonych o czary kobiet, które były mieszkankami miejsca dziś nazywanego KUŚ. Projekt obejmuje również przeniesienie figurki Zielarki, zakup i montaż wiaty, lamp, elementów małej architektury, wielkoformatowego napisu KUŚ, monitoringu, zakup i sadzenie roślin - dodaje.
Oficjalne otwarcie miejsca odbędzie się wiosną przyszłego roku, oferując uczestnikom możliwość przeniesienia się w czasie i poznania codziennego życia Zielarek.
W imieniu naszej redakcji - czyli miłośników historii i turystyki Pojezierza Gnieźnieńskiego - jak i wszystkich turystów, nie pozostaje nam nic innego jak tylko pogratulować mieszkańcom sołectwa Gorzuchowo pomysłu na dalsze popularyzowanie Zielarek z Kusia, zaangażowania w prace związane z nowym miejscem ulokowanie rzeźby Zielarki oraz wielkiego zapału, jaki od lat im towarzyszy, w promocji tego unikatowego miejsca, którym jest Kuś.
Fot. FB Sołectwo Gorzuchowo
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!