Zapraszamy na zwiedzanie pałaców w Dziadkowie i Mielnie

Informacje lokalneWędrówki z historią22 października 2024, 18:30   red. Julia Inez Osińska2437 odsłon
Zapraszamy na zwiedzanie pałaców w Dziadkowie i Mielnie
 fot. Instytut Literacki

Jakie tajemnice skrywa majątek ziemski w Dziadkowie? Gdzie ukryto „Złoto Dziedzica”? Jakie dziwne zjawiska mają związek z Jeziorem Utrata? Co łączy Dziadkowo z Mielnem? Jakie sekrety związane są z parkiem i pałacem w Mielnie? Kto zbudował „średniowieczny” spichlerze w Dziadkowie? To wszystko już w niedzielę, 10 listopada podczas kolejnej w tym roku wyprawy organizowanej przez Karola Soberskiego w ramach „Wędrówek z historią”. Początek o godz. 13.00. Ilość miejsc ograniczona!

Przewodnikiem będzie Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyło się pięć edycji: w 2019, 2021, 2022, 2023 i 2024 r.). Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie, „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021) oraz „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje gminy Gniezno” (2024). Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Tym razem powędrujemy m.in. historiami opisanymi w książce „Złoto Dziedzica”.

Drugim przewodnikiem będzie także Arkadiusz Gaca, członek Instytutu Literackiego i Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, regionalista, człowiek wielu pasji, uwielbiający historię (przewodnik po katedrze gnieźnieńskiej i Muzeum Szpitala Dziekanka), którą przez kilkanaście lat pielęgnował w pałacu w Niechanowie, gdzie kierując tamtejszą placówką oświatową, stworzył od podstaw Salę Historii. Z racji swojego doświadczenia zawodowego jest dobrym organizatorem i co ważne, ma wiele pomysłów na rozwój historii i turystyki w regionie. W styczniu 2016 r. został laureatem nagrody „Promotor Historii 2015” „za wkład w promowanie historii poprzez szerokie otwarcie na rzecz lokalnej społeczności zespołu pałacowo-parkowego w Niechanowie i za kultywowanie pamięci Józefa Wybickiego, twórcy polskiego hymnu, który mieszkał w tym pałacu”. W wolnych chwilach uwielbia poznawać nowe miejsca i nowych ludzi. 

Kiedy i o której?

W niedzielę, 10 listopada od godz. 13.00 zapraszamy do poznawania tajemnic Mielna, Dziadkowa i okolic.

Zbiórka, w niedzielę, 10 listopada o godz. 12.45 na parkingu przy świetlicy wiejskiej w Mielnie.  Następnie - po sprawdzeniu listy obecności - wyruszamy (każdy własnym transportem) nad Jezioro Utrata. Kolejnym punktem będzie Dziadkowo i tamtejszy dwór oraz spichlerze. Później udajemy się do Mielna, gdzie zobaczymy pałac i otoczenia tej rezydencji. 

Uwaga! Prosimy zabrać obuwie sportowe lub turystyczne, które pozwoli na wędrówkę po parku.

Po zakończeniu zwiedzania udamy się na kawę do pałacu i losowanie upominków wśród uczestników wyprawy.

W trakcie poczęstunku będzie możliwość nabycia książek autorstwa Karola Soberskiego: „Złoto Dziedzica”, „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”, „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber - ziemianin, marszand, celebryta” oraz „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje gminy Gniezno”.

Warunki uczestnictwa

Warunkiem uczestnictwa w wyprawie jest potwierdzenie - do 8 listopada do godz. 20.00 – swojego udziału w wyprawie na adres mailowy: wycieczki@soberski.pl (prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość, telefon) oraz zakupienie wejściówki w wysokości 50 złotych od osoby. W e-mailu zwrotnym otrzymają Państwo numer konta na który należy dokonać przelewu za wejściówkę.

Wejściówkę można także kupić poprzez Sklep na stronie Instytutu Literackiego - tutaj

Ilość miejsc ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń!

Zwiedzanie odbędzie się bez względu na pogodę.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy. W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 515-980-504.


Fot. K. Soberski



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 177

  • 100
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 76
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 1
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem