ReklamaA1

Zapraszamy na „Weekend ze skarbami” w pałacu w Zakrzewie!

Wędrówki z historiąHistoriaAktualności26 września 2022, 15:00   red. Aleksandra Soberska1840 odsłon0 Komentarzy
Zapraszamy na „Weekend ze skarbami” w pałacu w Zakrzewie!
 fot. Media Lokalne

Weekendy tematyczne w pałacu w Zakrzewie na dobre wpisały się w kalendarz wydarzeń na Pojezierzu Gnieźnieńskim i są fantastyczną promocją zakrzewskiej rezydencji. Po sukcesie dwóch tegorocznych edycjach „Weekendów z historią”, czas na trzecią odsłonę - tym razem będzie to „Weekendu ze skarbami” w pałacu w Zakrzewie. Weekendowe spotkanie to połączenie prelekcji, wypoczynku, skarbów, dyskusji i fantastycznego relaksu w fantastycznym miejscu. Gospodarzem weekendu będzie Karol Soberski, pisarz, dziennikarz i eksplorator. Weekend w jednym z najpiękniejszych pałaców w Polsce przeznaczony jest tylko dla tych, którzy wykupią pobyt w pałacu od piątku do niedzieli! Na trzecią edycję zapraszamy już od 30 września do 2 października! Gościem specjalnym weekendu będzie Piotr Maszkowski, historyk, wieloletni dziennikarz i redaktor naczelny miesięcznika „Odkrywca”, podróżnik i poszukiwacz skarbów.

Pałac w Zakrzewie to jeden z najpiękniejszych i do dzisiaj skrywających tajemnice pałaców w Wielkopolsce. Zakrzewska rezydencja pełna jest skarbów i sekretów, wiele z nich zostało odkrytych przez Karola Soberskiego w trakcie pisania książki „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”. Rok 2022 jest dla zakrzewskiej rezydencji wyjątkowy, ponieważ mija 150 lat od wybudowania rezydencji, a 12 kwietnia minęło 210 lat od dnia w którym na świat przyszedł budowniczy pałacu – hr. Albin Węsierski.

Dotychczas mogliśmy tam gościć tylko przez kilka godzin w trakcie zwiedzania pałacu. Ale wiele osób chciałoby spędzić tam cały weekend, przy okazji poznając dzieje pałacu, jak i ciekawe atrakcje turystyczne w okolicach tej niezwykłej rezydencji! I teraz to będzie możliwe! Będziemy mogli spędzić weekend w pałacu w Zakrzewie! Trzy dni i dwie nocy! Weekend w zakrzewskiej rezydencji połączony ze zwiedzaniem najciekawszych miejsc w okolicach pałacu!

WAŻNE! Weekend przeznaczony jest tylko dla tych, którzy wykupią pobyt w pałacu od piątku do niedzieli! Co ważne - przez ten czas pałac oraz park jest tylko i wyłącznie do dyspozycji uczestników „Weekendu ze skarbami”!

– Pałac w Zakrzewie to jeden z najpiękniejszych i do dzisiaj skrywających tajemnice pałaców w regionie. Przez wiele lat był niedostępny dla turystów. Dlatego wymyśliłem majowy „Weekend z historią” w pałacu w Zakrzewie. Na weekend do pałacu zapraszamy zarówno osoby chcące spędzić pałacowy weekend ze skarbami i posłuchać ciekawych prelekcji, jak i osoby mające sentyment do tego miejsca, niezwykłe wspomnienia z pałacem, ale też turystów pragnących poznać piękne tereny wokół pałacu – mówi Karol Soberski.

Projekt jest realizowany w ramach współpracy, którą Pałac Zakrzewo nawiązał z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć” z Gniezna.

Wydarzenie to odbędzie się od 30 września do 2 października. Co w programie?

Piątek, 30 września:
w godzinach od 15.00 do 18.00 – przyjazd uczestników
godz. 18.00 – powitanie
godz. 18.15 – obiadokolacja w pałacu

„Noc Tajemnic” od godz. 19.30 do północy...
godz. 19.30 – prelekcja Karola Soberskiego pt. „Gdzie ukryto skarby rodu von Wendorff z Mielna koło Gniezna?”
godz. 20.30 – prelekcja Piotra Maszkowskiego pt. „Skarby nieodkryte w Polsce. Czy można czymś zaskoczyć?”

sobota, 1 października:
godz. 9.30 – śniadanie
godz. 11.00 – wyjazd w teren na zwiedzanie m.in. skarbów Pól Lednickich, skarbów „Bieszczad Kłeckich”, itp.
godz. 16.00 – obiad (po obiedzie czas wolny)
godz. 17.30 – prelekcja Piotra Maszkowskiego pt. „Pierwsza polska wyprawa skarbowa na Karaiby”
godz. 18.30 – prelekcja Karola Soberskiego pt. „Zbrodnia bez kary”
godz. 20.00 – ognisko z pieczonymi kiełbaskami

niedziela, 2 października:
godz. 9.30 – śniadanie
godz. 10.30 – zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie
godz. 13.00 – kawa i ciasto
godz. 15.00 – zakończenie weekendu

Warunki uczestnictwa

Warunkiem uczestnictwa w wyprawie jest potwierdzenie swojego udziału w „Weekendzie ze skarbami” na adres mailowy: karol@soberski.pl - prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość, telefon. Wówczas w mailu zwrotnym podamy cenę weekendowego pobytu, zasady zapisu i inne szczegóły.

Ilość miejsc ograniczona!

UWAGA! Koszt weekendu, który wysyłamy w mailu zwrotnym należy uregulować do 29 września 2022 r.

Wszelkich informacji udzielmy pod numerem telefonu: 515-980-504.

Gość specjalny „Weekendu ze skarbami”

Piotr Maszkowski – historyk, wieloletni dziennikarz i redaktor naczelny miesięcznika „Odkrywca”, podróżnik i poszukiwacz skarbów. Wiceprezes Fundacji Poszukiwacze.Org. Całe zawodowe życie związany z szeroko pojętą tematyką poszukiwań skarbów i tajemnic historii. Autor kilkuset artykułów, reportaży i wywiadów.

Współpracownik kanału History, współprowadzący program telewizyjny „Poszukiwacze zaginionej prawdy” oraz multimedialne projekty edukacyjne stacji. Od trzech lat wolny strzelec, realizujący fascynujące przedsięwzięcia wydawnicze i filmowe dla międzynarodowych stacji telewizyjnych.

Piotr był rzecznikiem medialnym pierwszej polskiej wyprawy ekipy poszukiwacze.org na Karaiby śladami hiszpańskich i pirackich skarbów w 2020 r., która trwała przez dwa tygodnie! Zapraszany jak prelegent na najważniejsze w Polsce festiwale historyczne i podróżnicze.

Gospodarz „Weekendu ze skarbami”

Gospodarzem weekendu i przewodnikiem będzie Karol Soberski (www.soberski.pl). Dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl) i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl (wcześniej informacjelokalne.pl).

Od 18 lat wyjaśnia zagadki historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.), a także projektów „Historycznych Konfrontacji” (2021), „Pałace Tajemnic” (2022), „Weekend z historią” (2022) i „Noc Tajemnic” (2022).

Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby- sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie.

Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii Wielkopolski i Kujaw, a także jako prelegent na konferencje naukowe w całej Polsce.

III „Noc Tajemnic”

Wraz z „Weekendem ze skarbami” odbędzie się trzecia edycja „Nocy Tajemnic”! W klimacie magicznego pałacu, po zmroku, w atmosferze tajemnic odbywać się będą wyjątkowe prelekcje! Już w piątek, 30 września, w przepięknym pałacu w Zakrzewie koło Gniezna odbędzie się trzecia  odsłona „Nocy Tajemnic”! W jej ramach organizowane są spotkania z pisarzami, podróżnikami, twórcami, odkrywcami, archeologami, badaczami historii czy też filmowcami. Podczas każdego nocnego spotkania wygłoszone zostaną dwie prelekcje.

Trzecia „Noc Tajemnic” rozpocznie się w piątek, 30 września o godz. 19.30. W jej ramach uczestnicy będą mogli wysłuchać dwóch prelekcji:

 • o godz. 19.30 – prelekcja Karola Soberskiego pt. „Gdzie ukryto skarby rodu von Wendorff z Mielna koło Gniezna?”
 • o godz. 20.30 – prelekcja Piotra Maszkowskiego pt. „Skarby nieodkryte w Polsce. Czy można czymś zaskoczyć?”

Wstęp na spotkania z cyklu „Noc Tajemnic” jest płatny – wejściówka kosztuje 40 zł.

By wziąć udział w spotkaniu należy potwierdzić swój udziału na adres mailowy: karol@soberski.pl (prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość, telefon) lub telefonicznie: 515-980-504, oraz zakupić wejściówkę w cenie 40 złotych od osoby w sklepie internetowym na stronie soberski.pl - WIĘCEJ TUTAJ

Projekt jest realizowany w ramach współpracy, którą Pałac Zakrzewo nawiązał z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć” z Gniezna.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 196

 • 175
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 6
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 14
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3