Zapraszamy na weekend z tajemnicami… masonów!

Wędrówki z historiąHistoriaAktualności22 listopada 2022, 12:00   red. Aleksandra Soberska2153 odsłon0 Komentarzy
Zapraszamy na weekend z tajemnicami… masonów!
 fot. Media Lokalne

Weekendy tematyczne na dobre wpisały się w kalendarz wydarzeń na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Po sukcesie poprzednich kilku edycji „Weekendów z historią”, czas na czwartą odsłonę - tym razem będzie to „Weekend z tajemnicami… masonów!” w nowym miejscu – we dworze w Rybieńcu! Dworze związanym z rodem von  Wendorff, związanym z masonami… Weekendowe spotkanie to połączenie prelekcji, wypoczynku, tajemnic i relaksu. Gospodarzem weekendu będzie Karol Soberski, pisarz, dziennikarz i eksplorator. Weekend we dworze w Rybieńcu przeznaczony jest tylko dla tych, którzy wykupią pobyt w pałacu od piątku do niedzieli! Zapraszamy już od 2 do 4 grudnia! Gośćmi specjalnymi weekendu będą Agnieszka Łabuz i Piotr Kucznir, regionaliści, pisarze, przewodnicy po Zamku Czocha i współtwórcy programów telewizyjnych oraz radiowych.

Rybieniec to wieś na północno-zachodnim skraju gminy Kiszkowo wzmiankowana już pod koniec XIV wieku, kiedy to jako jej dziedzice występują bracia Jan i Mikołaj Rybieńscy herbu Korzbok. W późniejszych wiekach wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli. W 1896 r. majątek zakupiła rodzina Mateckich z Gniezna, od których na początku XX wieku kupił ją Wilhelm von Wendorff (właściciel pałaców w Mielnie i Zdziechowie). W 1909 r. właścicielem Rybieńca stał się Friedrich Wendorff (członek loży masońskiej), który wybudował okazały dwór, stojący do dzisiaj. Wówczas też wieś zmieniła nazwę na Klein Rybno (po 1918 r. powróciła nazwa Rybieniec).

Dotychczas mogliśmy tam gościć tylko przez kilka godzin w trakcie zwiedzania dworu. Ale wiele osób chciałoby spędzić tam cały weekend, przy okazji poznając dzieje dworu, jak i ciekawe atrakcje turystyczne w okolicach tej niezwykłej rezydencji! I teraz to będzie możliwe! Będziemy mogli spędzić weekend we dworze w Rybieńcu! Trzy dni i dwie nocy! Weekend połączony ze zwiedzaniem najciekawszych miejsc w okolicach pałacu!

WAŻNE! Weekend przeznaczony jest tylko dla tych, którzy wykupią pobyt w pałacu od piątku do niedzieli!

– Dwór w Rybieńcu to jeden z najbardziej zagadkowych i do dzisiaj skrywających tajemnice dworów w regionie. Dotychczas nasze weekendy organizowaliśmy w pałacu w Zakrzewie, ale czas pokazać nowe miejsca. Na weekend do dworu w Rybieńcu zapraszamy zarówno osoby chcące spędzić weekend z tajemnicami i posłuchać ciekawych prelekcji, jak i osoby mające sentyment do tego miejsca, niezwykłe wspomnienia z dworem, ale też turystów pragnących poznać piękne tereny wokół pałacu – mówi Karol Soberski.

Wydarzenie to odbędzie się od 2 do 4 grudnia. Co w programie?

Piątek, 2 grudnia:
w godzinach od 15.00 do 18.00 – przyjazd uczestników
godz. 18.00 – powitanie
godz. 18.15 – obiadokolacja w pałacu

IV Noc Tajemnic od godz. 19.30
godz. 19.30 – prelekcja Karola Soberskiego pt. „Zagadka komnaty masońskiej Wendorffów w świetle nowo odkrytych materiałów archiwalnych rodu von Wendorff”
godz. 20.30 – prelekcja Piotra Kucznira i Agnieszki Łabuz pt. „Masońskie symbole ukryte na widoku i ich znaczenie opisane na bazie zamku Czocha”

sobota, 2 grudnia:
godz. 9.30 – śniadanie
godz. 11.00 – wyjazd w teren na zwiedzanie m.in. drewniany kościół w Jabłkowie, głaz św. Wojciecha w Budziejewku, piramida Łakińskiego i skrzyżowanie rzek w Wągrowcu.
godz. 16.00 – obiad (po obiedzie czas wolny)
godz. 17.30 – prelekcja Karola Soberskiego pt. „Zbrodnia bez kary”
godz. 18.30 – prelekcja Piotra Kucznira i Agnieszki Łabuz pt. „Zamek Czocha. Tajemnice warowni i regionu”
godz. 20.00 – kolacja (ognisko z pieczonymi kiełbaskami – w zależności od pogody)

niedziela, 3 grudnia:
godz. 10.00 – śniadanie
godz. 11.00 – zwiedzanie zespołu dworskiego w Rybieńcu
godz. 14.00 – zakończenie weekendu

Warunki uczestnictwa

Warunkiem uczestnictwa w wyprawie jest potwierdzenie swojego udziału w „Weekendzie z tajemnicami” na adres mailowy: karol@soberski.pl - prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość, telefon. Wówczas w mailu zwrotnym podamy cenę weekendowego pobytu, zasady zapisu i inne szczegóły.

Ilość miejsc ograniczona!

UWAGA! Koszty weekendu, które wysyłamy w mailu zwrotnym należy uregulować w następujących terminach:
- przedpłata - 50 proc. - należy jej dokonać do 25 listopada 2022 r. (przedpłata nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z uczestnictwa)
- do 29 listopada 2022 r. – pozostałe 50 proc. kwoty lub całość kosztów pobytu

Wszelkich informacji udzielmy pod numerem telefonu: 515-980-504.

Goście specjalni „Weekendu z tajemnicami”

Agnieszka Łabuz  – sekretarz Łużyckiego Towarzystwa Historycznego Zamku Czocha. Od 2011 roku Społeczny Opiekun Zabytków. Od 2010 rok czynnie biorąca udział w badaniu historii regionu Górnych Łużyc i Zamku Czocha.

Przewodnik po zamku i odkrywca wielu tajemnic zamkowych oraz sekretów regionu. Między innymi tajemnic „Sztuki zdegenerowanej”. Czynnie bierze udział w rekonstrukcji historycznej od średniowiecza do II wojny światowej. Prelegentka na wielu spotkaniach z historią. Współautorka książek pt. „Zamek Czocha. Tajemnice warowni i regionu” (część 1 i 2).

Piotr Kucznir – dziennikarz, felietonista portalu Pojezierze24.pl, pisarz, publicysta, przewodnik, współtwórca programów telewizyjnych na temat historii, sekretów, zagadek i skarbów Zamku Czocha. Znawca historii i miłośnik Górnych Łużyc. Społeczny opiekun zabytków. Członek kilku stowarzyszeń historycznych, autor wielu artykułów prasowych na temat historii swojego regionu.

W 2016 roku nakładem Wydawnictwa Technol ukazała się jego rewelacyjna książka „Tajny Zamek Czocha” w której Piotr rozprawia się w wieloma mitami i legendami jakimi po II wojnie światowej obrósł zamek. Jest też współautorem książek pt. „Zamek Czocha. Tajemnice warowni i regionu” (część 1 i 2).

Gospodarz „Weekendu z tajemnicami”

Gospodarzem weekendu i przewodnikiem będzie Karol Soberski (www.soberski.pl). Dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl) i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl (wcześniej informacjelokalne.pl).
Od 18 lat wyjaśnia zagadki historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.), a także projektów „Historycznych Konfrontacji” (2021), „Pałace Tajemnic” (2022), „Weekend z historią” (2022) i „Noc Tajemnic” (2022).
Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby- sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie.
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii Wielkopolski i Kujaw, a także jako prelegent na konferencje naukowe w całej Polsce.

IV „Noc Tajemnic”

Wraz z „Weekendem z tajemnicami” odbędzie się czwarta edycja „Nocy Tajemnic”! W klimacie magicznego dworu, po zmroku, w atmosferze tajemnic odbywać się będą wyjątkowe prelekcje! Już w piątek, 2 grudnia odbędzie się IV Noc Tajemnic! W jej ramach organizowane są spotkania z pisarzami, podróżnikami, twórcami, odkrywcami, archeologami, badaczami historii czy też filmowcami. Podczas każdego nocnego spotkania wygłoszone zostaną dwie prelekcje.

„Noc Tajemnic” rozpocznie się w piątek, 2 grudnia o godz. 19.30. W jej ramach uczestnicy będą mogli wysłuchać dwóch prelekcji:

 • o godz. 19.30 – prelekcja Karola Soberskiego pt. „Zagadka komnaty masońskiej Wendorffów w świetle nowo odkrytych materiałów archiwalnych rodu von Wendorff”
 • o godz. 20.30 – prelekcja Piotra Kucznira i Agnieszki Łabuz pt. „Masońskie symbole ukryte na widoku i ich znaczenie opisane na bazie zamku Czocha”

Wstęp na spotkania z cyklu „Noc Tajemnic” jest płatny – wejściówka kosztuje 40 zł.

By wziąć udział w spotkaniu należy potwierdzić swój udziału na adres mailowy: karol@soberski.pl (prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość, telefon) lub telefonicznie: 515-980-504, oraz zakupić wejściówkę w cenie 40 złotych od osoby w sklepie internetowym na stronie soberski.pl - WIĘCEJ TUTAJ


Fot. J. AndrzejewskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 192

 • 147
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 45
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3