ReklamaA1 - baner

Zapraszamy na spotkanie z poszukiwaczami zabytków i zaginionych dzieł sztuki

Informacje lokalneZ życia FundacjiHistoria16 września 2020, 15:30   red. (kfs)635 odsłon
Zapraszamy na spotkanie z poszukiwaczami zabytków i zaginionych dzieł sztuki
 fot. Karol Soberski

Pierwszego września poinformowaliśmy, że w związku z nowym projektem dotyczącym historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, który przygotowuje Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” - w weekend od 18 do 20 września - w Kłecku gościć będzie trzech znanych w Polsce badaczy historii: Radosław Herman, Piotr Kucznir i Marcin Perliński. Po naszej publikacji pojawiły się pytania, czy będzie można się spotkać z tymi badaczami historii. Dzisiaj odpowiadamy: tak.

Po naszej publikacji 1 września pojawiły się pytania, czy będzie można się spotkać z tymi badaczami historii. Skontaktowaliśmy się z Robertem Zgołą, dyrektorem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kłecku, czy istnieje możliwość zorganizowania takiego spotkania. Okazało się, że jedna z sal Ośrodka jest wolna, więc ustaliliśmy dzień i godzinę spotkania.

- Po artykule, który ukazała się 1 września, w którym informowaliśmy, że w związku z nowym projektem który przygotowuje Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” - w weekend od 18 do 20 września - w Kłecku gościć będzie trzech znanych w Polsce badaczy historii  Radosław Herman, Piotr Kucznir i Marcin Perliński, pojawiło się wiele pytań. Większość dotyczyła możliwości spotkania z tymi badaczami historii, stąd pomysł otwartego spotkania w kłeckim domu kultury – mówi Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, a jednocześnie redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl.

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 19 września o godz. 17.00 w jednej z sal Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury przy ul. Gnieźnieńskiej 8 w Kłecku. Wstęp wolny.

Przy okazji tego spotkania będzie można kupić książki autorstwa: Piotra Kucznira (o Zamku Czocha), Mariusza Borowiaka (głównie książki o tematyce wojenno-morskiej), Krzysztofa Drozdowskiego (głównie książki związane z historią II wojny światowej) i Karola Soberskiego (książki o historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk oraz o ciekawostkach turystycznych powiatu gnieźnieńskiego).

Wszystkich miłośników historii, skarbów, tajemnic, sekretów i ciekawych historii zapraszam na spotkanie.

W związku z sytuacją epidemiczną każdy uczestnik spotkania musi posiadać maseczkę lub przyłbicę. Na miejscu będą dostępne środki dezynfekujące.

Goście spotkania

Radosław Herman – archeolog, specjalista w archeologii historycznej, bronioznawstwie i badaniach archeologiczno-architektonicznych. Prezes Stowarzyszenia Alchemia Czasu. Przez kilka lat pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, obecnie pracowni badawczo-projektowej ARCH-TECH. Badacz zabytków architektonicznych (głównie zamków) oraz miast. Wprowadzał nowoczesne metody geofizyczne oraz nowe metody badawcze (m.in. mikroskopię elektronową i spektroskop do analizy zabytków), prowadził badania archeologiczne miasta przemysłowego. Od 2006 r. popularyzuje naukę i współpracuje z organizacjami zrzeszającymi amatorskich miłośników eksploracji i historii, organizuje wydarzenia i imprezy popularyzujące naukę, m.in. badania naukowe z udziałem wolontariuszy (w tym osób niepełnosprawnych), wystawy, lekcje archeologii w szkołach, pikniki archeologiczne itp. Autor książek popularnonaukowych. Finalista konkursu Popularyzator Nauki 2016 organizowanego przez PAP Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Konsultant naukowy w programie „Misja Skarb” emitowanym na kanale Fokus TV. Organizator 1. Przygodowo-Historycznego Festiwalu Misji Skarb, który 29 i 30 sierpnia odbył się w Uniejowie.

Piotr Kucznir – dziennikarz, pisarz, publicysta, przewodnik, współtwórca programów telewizyjnych i radiowych na temat historii, sekretów, zagadek i skarbów Zamku Czocha. Znawca historii i miłośnik Górnych Łużyc. Społeczny opiekun zabytków. Wiceprezes Łużyckiego Towarzystwa Historycznego Zamku Czocha. Członek kilku stowarzyszeń historycznych, autor wielu artykułów prasowych na temat historii swojego regionu. W 2016 roku ukazała się jego rewelacyjna książka „Tajny Zamek Czocha” w której Piotr rozprawia się w wieloma mitami i legendami jakimi po II wojnie światowej obrósł zamek.
Organizator corocznych, jednych z najważniejszych w Polsce, spotkań miłośników historii na Zamku Czocha: w styczniu Zlot Eksploratorów i Poszukiwaczy, a jesienią - „Tajny Zamek Czocha. Historia, która się nigdy nie kończy”.

Marcin Perliński – prawnik (karnista), miłośnik turystyki i lokalnej historii, kolekcjoner pamiątek mających związek z jego „małą Ojczyzną”, członek PTTK Oddziału w Brodnicy oraz członek zarządu (sekretarz) stowarzyszenia Brodnicka Grupa Elsploracyjno – Poszukiwawcza z siedzibą w Brzoziu zajmującego się w szczególności badaniem miejsc przekroczenia granicy i następnie internowania wojsk powstańczych w 1831 r., zaangażowany w konsultacje społeczne dotyczące zmiany obowiązującego porządku prawnego w zakresie poszukiwań zabytków ruchomych.
Od trzech lat organizuje, wraz ze stowarzyszeniem Brodnicka Grupa Elsploracyjno – Poszukiwawcza, konferencję „Odpowiedzialny detektoryzm”, która jest jednym z najważniejszych w Polsce spotkań specjalistów związanych z poszukiwaniami ukrytych depozytów i ochroną zabytków.

Przeczytaj także


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 - baner
ReklamaA2 - baner
ReklamaA3 - baner