ReklamaA1

Zapraszamy na magiczny weekend w pałacu w Rybieńcu!

AktualnościAtrakcje turystyczne09:45   red. Julia Inez Osińska1037 odsłon
Zapraszamy na magiczny weekend w pałacu w Rybieńcu!
 fot. Instytut Literacki

Weekendy tematyczne w pałacach na Pojezierzu Gnieźnieńskim na dobre wpisały się w kalendarz wydarzeń. Tym razem, w weekend od 14 do 16 marca zapraszamy do magicznego dworu w Rybieńcu niedaleko Kiszkowa! Weekendowe spotkanie to połączenie prelekcji, wypoczynku, tajemnic i relaksu. Gospodarzem weekendu będzie Karol Soberski, pisarz i dziennikarz. Weekend we dworze w Rybieńcu przeznaczony jest dla osób, które wykupią pobyt w pałacu od piątku do niedzieli! Gościem specjalnym weekendu będzie Piotr Karsznia, rysownik, twórca murali, autor książek, znawca historii militarnej, regionalista, ale przede wszystkim kronikarz i dokumentalista programu TVP red. Adama Sikorskiego „Było... nie minęło”. Jego mentorem był prof. Wiktor Zin, a przyjaciółmi prof. Ludwik Maciąg i Szymon Kobyliński.

Rybieniec to wieś na północno-zachodnim skraju gminy Kiszkowo wzmiankowana już pod koniec XIV wieku, kiedy to jako jej dziedzice występują bracia Jan i Mikołaj Rybieńscy herbu Korzbok. W późniejszych wiekach wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli. W 1896 r. majątek zakupiła rodzina Mateckich z Gniezna, od których na początku XX wieku kupił ją Wilhelm Wendorff (właściciel pałaców w Mielnie i Zdziechowie). W 1909 r. właścicielem Rybieńca stał się Friedrich Wendorff (członek loży masońskiej), który wybudował okazały dwór, stojący do dzisiaj. Wówczas też wieś zmieniła nazwę na Klein Rybno (po 1918 r. powróciła nazwa Rybieniec).

Dwór w Rybieńcu to jeden z najpiękniejszych i do dzisiaj skrywających tajemnice obiektów w regionie. Dotychczas mogliśmy tam gościć tylko przez kilka godzin w trakcie zwiedzania. Ale wiele osób chciałoby spędzić tam cały weekend, przy okazji poznając dzieje rezydencji, jej tajemnice, jak i ciekawe atrakcje turystyczne leżące w promieniu kilku kilometrów wokół pałacu! I teraz to będzie możliwe! Będziemy mogli spędzić weekend we dworze w Rybieńcu! Trzy dni i dwie nocy!

Organizatorem weekendu jest Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich.

WAŻNE! Weekend przeznaczony jest tylko dla tych, którzy wykupią pobyt w pałacu od piątku do niedzieli! 

Wydarzenie to odbędzie się od 14 do 16 marca 2025.
Co w programie?

Piątek, 14 marca:
w godzinach od 15.00 do 18.00 – przyjazd uczestników, zakwaterowanie
godz. 18.00 – powitanie
godz. 18.30 – obiadokolacja w pałacu

IV Noc Tajemnic od godz. 19.30 (przy kawie, herbacie i słodkich wypiekach)
godz. 19.30 – prelekcja Karola Soberskiego pt. „Tajemnica Tiegenhof. Historia która miała być zapomniana”
godz. 20.30 – spotkanie z Piotrem Karsznią pt. „Świat melodii węgla i papieru” 

sobota, 15 marca:
godz. 9.30 – śniadanie
godz. 11.00 – wyjazd w teren (własnymi samochodami) na zwiedzanie m.in. kaplica Langego w Rybnie Wielkim, Zielarka z Kuś w nowym miejscu i z nowymi atrakcjami, głaz św. Wojciecha w Budziejewku, piramida Łakińskiego.
godz. 16.00 – obiad (po obiedzie czas wolny)
godz. 19.00 – ognisko z pieczonymi kiełbaskami plus gawędy

niedziela, 16 marca:
godz. 10.00 – śniadanie
godz. 11.00 – zwiedzanie zespołu dworskiego w Rybieńcu (w tym prelekcja o historii dworu)
godz. 14.00 – zakończenie weekendu

W ramach programu organizatorzy przewidują też kilka niespodzianek!

Warunki uczestnictwa

Warunkiem uczestnictwa w wyprawie jest potwierdzenie swojego udziału w „Weekendzie z gwiazdą” na adres mailowy: biuro@instytut-literacki.pl - prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość, telefon. Wówczas w mailu zwrotnym podamy cenę weekendowego pobytu, zasady zapisu i inne szczegóły.

Ilość miejsc ograniczona!

UWAGA! Koszty weekendu, które wysyłamy w mailu zwrotnym należy uregulować w następujących terminach:
- przedpłata - 50 proc. - należy jej dokonać do 31 stycznia 2025 r. (przedpłata nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z uczestnictwa)
- do 21 lutego 2025 r. – pozostałe 50 proc. kwoty lub całość kosztów pobytu

Wszelkich informacji udzielmy pod numerem telefonu: 515-980-504.

Gość specjalny

Piotr Karsznia - rysownik, twórca murali, autor książek, znawca historii militarnej, regionalista, członek Zarządu Stowarzyszenia „Wizna 1939”, ale przede wszystkim kronikarz, rysownik i dokumentalista programu TVP red. Adama Sikorskiego „Było... nie minęło”.

Mentorem Piotra był prof. Wiktor Zin, a jego przyjaciółmi prof. Ludwik Maciąg (batalista i pejzażysta Polski) i Szymon Kobyliński, (grafik, rysownik, karykaturzysta).

Piotr podczas swojej prelekcji zaprosi nas w świat „melodii węgla i papieru”! Uczestnicy spotkania z Piotrem będą mieli możliwość wysłuchania ciekawych opowieści. Piotr, poprzez przydrożne kapliczki, krzyże, wierzby i dwory, zabierze nas w świat wspomnień i snów o dawnej wsi. Piotr zabierze nas w świat, który zniknął wiele lat temu… Będzie to artystyczno-edukacyjny performance łączący rysunek z muzyką i opowieściami o dawnej Polsce… Jak mówi Piotr, powędrujemy śladami Wiktora Zina i Szymona Kobylińskiego.

Gospodarz „Turystycznego weekendu”

Karol Soberski to pisarz, dziennikarz, dokumentalista, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl i prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich (www.instytut-literacki.pl). Urodził się w XIX-wiecznym pałacu w Popowie Ignacewie i pewnie dlatego od 20 lat odkrywa tajemnice ziemiaństwa, pałaców i dworów oraz sekrety II wojny światowej w Wielkopolsce, na Kujawach i Pałukach.

Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach, o ziemiaństwie i II wojnie światowej na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Swoje odkrycia opisuje w książkach: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby- sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie, „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021), „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” (2024) oraz „Zapomniana zbrodnia. Wydanie II, rozszerzone” (2024). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce. Autor przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015); współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).

Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw.

Jest pomysłodawcą i głównym organizatorem Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego pięć edycje odbyły się: w 2019 w pałacu w Czerniejewie,  w 2021 w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie, 2022 r. w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim, w 2023 r. ponownie w czerniejewskim pałacu i w 2024 r. w Gościńcu w Modliszewku. Jest to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy i eksploratorów. 

IV „Noc Tajemnic”

Wraz z „Weekendem z tajemnicami” odbędzie się czwarta edycja „Nocy Tajemnic”! W klimacie magicznego dworu, po zmroku, w atmosferze tajemnic odbywać się będą wyjątkowe prelekcje! Już w piątek, 14 marca odbędzie się IV Noc Tajemnic! W jej ramach organizowane są spotkania z pisarzami, podróżnikami, twórcami, odkrywcami, archeologami, badaczami historii czy też filmowcami. Podczas każdego nocnego spotkania wygłoszone zostaną dwie prelekcje.

„Noc Tajemnic” rozpocznie się w piątek, 14 marca o godz. 19.30. W jej ramach uczestnicy będą mogli wysłuchać dwóch prelekcji:

  • godz. 19.30 – prelekcja Karola Soberskiego pt. „Tajemnica Tiegenhof. Historia która miała być zapomniana”
  • godz. 20.30 – spotkanie z Piotrem Karsznią pt. „Świat melodii węgla i papieru” 

Wstęp na spotkania z cyklu „Noc Tajemnic” jest płatny (dla osób nie będących gośćmi dworu w Rybieńcu) – wejściówka kosztuje 40 zł.

By wziąć udział w spotkaniu należy potwierdzić swój udziału na adres mailowy: biuro@instytut-literacki.pl  (prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość, telefon) lub telefonicznie: 515-980-504, oraz zakupić wejściówkę w cenie 40 złotych od osoby - soberski.pl - WIĘCEJ TUTAJ


Fot. K. Soberski


Fragmentu opowieści Piotra Karszni można posłuchać na poniższym filmie z IV Festiwalu Historycznego "Tajemnice Trzech Stuleci" - od minuty 5.00 do 6.50:


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

  • 6
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 1
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4