ReklamaA1ReklamaA1-2

Zapraszamy na II „Weekend z historią” w pałacu w Zakrzewie!

HistoriaAktualności24 czerwca 2022, 12:00   red. Aleksandra Soberska1467 odsłon
Zapraszamy na II „Weekend z historią” w pałacu w Zakrzewie!

Po sukcesie pierwszej edycji, czas na drugą odsłonę „Weekendu z historią” w pałacu w Zakrzewie. Weekend w zakrzewskiej rezydencji połączony będzie ze zwiedzaniem najciekawszych miejsc w okolicach pałacu, prelekcjami, tajemnicami... Gospodarzem weekend będzie Karol Soberski. Weekend w jednym z najpiękniejszych pałaców w Polsce przeznaczony jest tylko dla tych, którzy wykupią pobyt w pałacu od piątku do niedzieli! Na drugą edycję zapraszamy już od 8 do 10 lipca! Gościem specjalnym weekendu będzie Jacek Podemski, dziennikarz telewizyjny, eksplorator, autor i współautor programów oraz filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i podróżniczej.

Pałac w Zakrzewie to jeden z najpiękniejszych i do dzisiaj skrywających tajemnice pałaców w Wielkopolsce. Zakrzewska rezydencja pełna jest skarbów i sekretów, wiele z nich zostało odkrytych przez Karola Soberskiego w trakcie pisania książki „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”. Rok 2022 jest dla zakrzewskiej rezydencji wyjątkowy, ponieważ mija 150 lat od wybudowania rezydencji, a 12 kwietnia minęło 210 lat od dnia w którym na świat przyszedł budowniczy pałacu – hr. Albin Węsierski.

Dotychczas mogliśmy tam gościć tylko przez kilka godzin w trakcie zwiedzania pałacu. Ale wiele osób chciałoby spędzić tam cały weekend, przy okazji poznając dzieje pałacu, jak i ciekawe atrakcje turystyczne w okolicach tej niezwykłej rezydencji! I teraz to będzie możliwe! Będziemy mogli spędzić weekend w pałacu w Zakrzewie! Trzy dni i dwie nocy! Weekend w zakrzewskiej rezydencji połączony ze zwiedzaniem najciekawszych miejsc w okolicach pałacu!

WAŻNE! Weekend przeznaczony jest tylko dla tych, którzy wykupią pobyt w pałacu od piątku do niedzieli! Co ważne - przez ten czas pałac oraz park jest tylko i wyłącznie do dyspozycji uczestników „Weekendu z historią”!

– Pałac w Zakrzewie to jeden z najpiękniejszych i do dzisiaj skrywających tajemnice pałaców w regionie. Przez wiele lat był niedostępny dla turystów. Dlatego wymyśliłem majowy „Weekend z historią” w pałacu w Zakrzewie. Na weekend do pałacu zapraszamy zarówno osoby chcące spędzić pałacowy weekend z historią i posłuchać ciekawych prelekcji, jak i osoby mające sentyment do tego miejsca, niezwykłe wspomnienia z pałacem, ale też turystów pragnących poznać piękne tereny wokół pałacu – mówi Karol Soberski.

Wydarzenie to odbędzie się od 8 do 10 lipca. Co w programie?

Piątek, 8 lipca
w godzinach od 15.00 do 18.00 – przyjazd uczestników
godz. 18.00 – powitanie
godz. 18.15 – obiadokolacja w pałacu

„Noc Tajemnic” od godz. 19.30 do północy...
godz. 19.30 – prelekcja
godz. 20.30 – prelekcja

sobota, 9 lipca:
godz. 9.30 – śniadanie
godz. 11.00 – wyjazd w teren na zwiedzanie m.in. najmniejsza Kalwaria w Polsce, średniowieczny spichlerz, unikatowa XIX-wieczna gorzelnia, "Tarcza Olbrzyma", itp.
godz. 16.00 – obiad (po obiedzie czas wolny)
godz. 17.30 – prelekcja
godz. 18.30 – prelekcja
godz. 20.00 – ognisko z pieczonymi kiełbaskami

niedziela, 10 lipca:
godz. 9.30 – śniadanie
godz. 10.30 – zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie
godz. 13.00 – kawa i ciasto
godz. 15.00 – zakończenie weekendu

Warunki uczestnictwa

Warunkiem uczestnictwa w wyprawie jest potwierdzenie swojego udziału w „Weekendzie z historią” na adres mailowy: karol@soberski.pl - prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość, telefon. Wówczas w mailu zwrotnym podamy cenę weekendowego pobytu, zasady zapisu i inne szczegóły.

Ilość miejsc ograniczona!

UWAGA! Koszty weekendu, które wysyłamy w mailu zwrotnym należy uregulować w następujących terminach:

- przedpłata - 50 proc. - należy jej dokonać do 28 czerwca 2022 r. (przedpłata nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z uczestnictwa)
- do 4 lipca maja 2022 r. – pozostałe 50 proc. kwoty
- lub całość kosztów pobytu do 30 czerwca 2022 r. - dla osób, które wpłacą całość wpisowego przewidziano upominek-niespodziankę!

Wszelkich informacji udzielmy pod numerem telefonu: 515-980-504.

Gospodarz „Weekendu z historią”

Gospodarzem weekendu i przewodnikiem będzie Karol Soberski (www.soberski.pl). Dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl) i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl (wcześniej infdormacjelokalne.pl).

Od 18 lat wyjaśnia zagadki historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.), a także projektów „Historycznych Konfrontacji” (2021), „Pałace Tajemnic” (2022), „Weekend z historią” (2022) i „Noc Tajemnic” (2022).

Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby- sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie.

Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii Wielkopolski i Kujaw, a także jako prelegent na konferencje naukowe w całej Polsce.

„Noc Tajemnic”

Wraz z „Weekendem z historią” odbędzie się druga edycja „Nocy Tajemnic” (pierwsza odbyła się 20 maja)! W klimacie magicznego pałacu, po zmroku, w atmosferze tajemnic odbywać się będą wyjątkowe prelekcje! Już w piątek, 8 lipca, w przepięknym pałacu w Zakrzewie koło Gniezna odbędzie się druga odsłona „Nocy Tajemnic”! W jej ramach organizowane są spotkania z pisarzami, podróżnikami, twórcami, odkrywcami, archeologami, badaczami historii czy też filmowcami. Podczas każdego nocnego spotkania wygłoszone zostaną dwie prelekcje.

Druga „Noc Tajemnic” rozpocznie się w piątek, 8 lipca o godz. 19.30. W jej ramach uczestnicy będą mogli wysłuchać dwóch prelekcji:

- o godz. 19.30 – prelekcja Karola Soberskiego pt. „Nieodkryte skarby okolic Gniezna”
- o godz. 20.30 – prelekcja Jacka Podemskiego pt. „Tajemnice Niezwykłego Miejsca – Międzyrzecki Rejon Umocniony”

Wstęp na spotkania z cyklu „Noc Tajemnic” jest płatny – wejściówka kosztuje 40 zł.

By wziąć udział w spotkaniu należy potwierdzić swój udziału na adres mailowy: karol@soberski.pl (prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość, telefon) lub telefonicznie: 515-980-504, oraz zakupić wejściówkę w cenie 40 złotych od osoby w sklepie internetowym na stronie soberski.pl - WIĘCEJ TUTAJ

Gość specjalny

Jacek Podemski – dziennikarz telewizyjny, eksplorator, przewodnik. Autor i współautor programów i filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i podróżniczej. Prowadził między innymi program „Wstęp Wzbroniony” w którym prezentował ciekawe, tajemnicze i mało dostępne miejsca. Był też współprowadzącym w programie „Poszukiwacze Zaginionej Prawdy” na antenie telewizji History.

Dokument „Czarnobyl – Wstęp Wzbroniony” nominowany był do nagrody „Orły” na festiwalu w Gdyni a drugi film Jacka o katastrofie w Czarnobylu – „Powrót do Czarnobyla” pokazały telewizje w ponad 30 krajach! Nagradzany był także film „Fukushima – Wstęp Wzbroniony”, który opowiada o katastrofie do jakiej doszło w roku 2011 w jednej z japońskich elektrowni atomowych. Jacek ma też za sobą kilkanaście lat pracy na antenie kilku stacji radiowych.

Był też managerem muzycznym, współpracował m.in. z Edytą Geppert, Robertem Gawlińskim, Grzegorzem Kupczykiem. Jego pasją jest fortyfikacja nowożytna a „oczkiem w głowie” Międzyrzecki Rejon Umocniony, którego tajemnice i historię zgłębia od ponad 30 lat. Programy i filmy Jacka można zobaczyć w TVN, TVN Turbo, Discovery, Discovery Historia, History, Travel Channel.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 307

 • 254
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 5
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 48
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

ReklamaC1

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3ReklamaB4