ReklamaA1ReklamaA1-2

Zapraszamy na II Rajd Śladami Świadków Historii: Kowalewko – Recz – Rzym

Z życia FundacjiAktualności7 lutego 2024, 7:00   red. Karol Soberski894 odsłon
Zapraszamy na II Rajd Śladami Świadków Historii: Kowalewko – Recz – Rzym
Na trasie I Rajdu Pieszego Śladami Świadków Historii -  fot. Włodzimierz Biront

Już w sobotę, 17 lutego o godz. 10.00 z Leśnictwa Kowalewko (gmina Mieleszyn) wyruszy II Rajd Pieszy Śladami Świadków Historii organizowany przez Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”. Ta edycja poświęcona jest osobie śp. Sylwestra Walkowiaka. Rajd wyruszy z Kowalewka i poprzez Recz i Rzym, trasa poprowadzi nas z powrotem do Leśniczówki Kowalewko. Pierwsza edycja odbyła się w marcu 2023 roku i była organizowana ku pamięci Henryka Pujanka.

Każdy rajd jest organizowany ku pamięci jednego z lokalnych świadków historii. Ubiegłoroczny, pierwszy poświęcony był osobie zmarłego w 2022 roku Pana Henryka Pujanka (ur. 1932 r.), który przez blisko 40 lat był gajowym w lasach Nadleśnictwo Gniezno, ale przede wszystkim był świadkiem historii dramatycznych wydarzeń z II wojny światowej.

Tegoroczny drugi Rajd będzie poświęcony osobie Pana Sylwestra Walkowiaka z Mielna (ur. w 1924 r., zm. w 2011 r.), który także był świadkiem dramatycznych wydarzeń II wojny światowej związanych z mordem na pacjentach szpitala Dziekanka. W ten sposób uczcimy pamięć Pana Sylwestra.

II Rajd Pieszy Śladami Świadków Historii - organizowany przez Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć” -rozpocznie się w sobotę, 17 lutego o godz. 10.00 w Leśniczówce Kowalewko. Trasa rajdu powiedzie uczestników z Kowalewka do Reczu, gdzie poznamy historię 600-letniego dębu „Chrobry”, tamtejszego dworu oraz wiatraka holendra. Dalej powędrujemy do Rzymu, poznając po drodze historię linii kolejki wąskotorowej łączącej Żnin z Ośnem, która przebiegała przez tę miejscowość. Poznamy również odpowiedź ile wspólnego Rzym ma z historią opisaną przez Adama Mickiewicza. Stamtąd powrócimy do Leśniczówki Kowalewko, gdzie na uczestników czekać będzie poczęstunek.

Zgłoszenia do uczestnictwa w rajdzie przyjmujemy do czwartku, 15 lutego do godz. 20.00. Warunkiem uczestnictwa w rajdzie jest potwierdzenie swojego udziału na adres mailowy: fundacjahistoryczna@post.pl (prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość, telefon i ilość zgłaszanych osób). W mailu zwrotnym podamy numer konta na który należy dokonać wpłaty wpisowego.

Wpisowe wynosi 10 zł od osoby – pieniądze zostaną przeznaczone na posiłek po zakończeniu rajdu. Pieniądze należy wpłacać tylko i wyłącznie na konto podane w mailu zwrotnym.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy. W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 515-980-504. Rajd odbędzie się bez względu na pogodę.

Patronat Honorowy nad rajdem objął Artur Hańczak, wójt gminy Mieleszyn, a Mecenasem rajdu jest Bank Spółdzielczy w Gnieźnie.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 162

 • 118
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 42
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3