ReklamaA1ReklamaA1-2

Zapraszamy na I Rajd Pieszy Śladami Świadków Historii!

Z życia FundacjiAktualności8 marca 2023, 17:00   red. Aleksandra Soberska1730 odsłon
Zapraszamy na I Rajd Pieszy Śladami Świadków Historii!
Uczestnicy ubiegłorocznego rajdu organizowanego przez Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć” - fot. Arkadiusz Gaca

Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” zaprasza na I edycję Rajdu Pieszego Śladami Świadków Historii, który odbędzie się w sobotę 11 marca! Każdy rajd będzie organizowany ku pamięci jednego z lokalnych świadków historii. Pierwszy poświęcony jest osobie zmarłego w ubiegłym roku Pana Henryka Pujanka (ur. 3 lipca 1932 r.), który przez blisko 40 lat był gajowym w lasach Nadleśnictwo Gniezno, ale przede wszystkim był świadkiem historii dramatycznych wydarzeń z II wojny światowej. Rajd wyruszy z Nowaszyc, gdzie mieszkał Pan Henryk i poprzez Przysiekę i Popowo Ignacewo, trasa poprowadzi nas z powrotem do Nowaszyc.

– Nasza Fundacja przez ostatnie lata sześciokrotnie zorganizowała Rajd Pieszy im. Pawła Występskiego, zmarłego w 2013 r. regionalisty z Kłecka. W tym roku uznaliśmy jednak, że czas na zmiany i upamiętnianie innych zacnych osób z naszego regionu. Stąd pomysł na coroczny Rajd Pieszy Śladami Świadków Historii. Pierwsza edycja tego rajdu odbędzie się w sobotę, 11 marca – mówi Karol Soberski, prezes zarządu Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. – Podczas pierwszej edycji chcemy wspominać postać zmarłego 31 maja 2022 r. Pana Henryka Pujanka, który przez blisko 40 lat był gajowym w lasach Nadleśnictwo Gniezno, ale przede wszystkim był świadkiem historii dramatycznych wydarzeń z II wojny światowej. Przebogate wspomnienia Pana Henryka związane z historią przedwojenną, czasami II wojny światowej oraz tym, co działo się w regionie, który zamieszkiwał, zawarłem w trzech moich książkach: „Skarb Dziedzica” (wydanej w 2016 r.), „Zapomniana zbrodnia” (w 2017 r.) a także na kartach książki „Złoto Dziedzica” (wydanej w 2018 r.). Jego wspomnienia bardzo wzbogaciły wiedzę o tych wydarzeniach. Był niezwykłym świadkiem historii, który chętnie dzielił się swoją wiedzą – dodaje.

I Rajd Pieszy Śladami Świadków Historii rozpocznie się w sobotę, 11 marca o godz. 10.00 w Nowaszycach. Trasa rajdu powiedzie uczestników z Nowaszyc nad Kanał Dębina, gdzie poznamy historię człowieka, który 33 lata spędził w ziemiance nad tym Kanałem.

Dalej powędrujemy do Przysieki, poznając po drodze historię XVIII-wiecznej karczmy i wsi, których już nie ma. Z Przysieki trasa powiedzie do Popowa Ignacewa, a stamtąd „aleją wiśniową” i Traktem Napoleońskim powrócimy do Nowaszyc, gdzie na uczestników czekać będzie poczęstunek.

Całość trasy to około 7 km. 

Warunki uczestnictwa

Warunkiem uczestnictwa w rajdzie jest potwierdzenie – do czwartku, 9 marca do godz. 20.00 – swojego udziału na adres mailowy: fundacjahistoryczna@post.pl (prosimy podać imię, nazwisko, miejscowość, telefon i ilość zgłaszanych osób). W mailu zwrotnym podamy numer konta na który należy dokonać wpłaty wpisowego.

Wpisowe wynosi 10 zł od osoby – pieniądze zostaną przeznaczone na posiłek po zakończeniu rajdu. Pieniądze należy wpłacać tylko i wyłącznie na konto podane w mailu zwrotnym..

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy. W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 515-980-504. Rajd odbędzie się bez względu na pogodę.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”.


Fot. A. Soberska, K. SoberskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 279

 • 140
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 134
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2