Zapraszamy do dworu w Rybieńcu na IV Noc Tajemnic!

Wędrówki z historiąHistoriaAktualności23 listopada 2022, 12:30   red. Aleksandra Soberska677 odsłon
Zapraszamy do dworu w Rybieńcu na IV Noc Tajemnic!
 fot. Karol Soberski

Już w piątek, 2 grudnia od godz. 19.30 w przepięknym dworze w Rybieńcu w gminie Kiszkowo odbędzie się czwarta odsłona „Nocy Tajemnic”! W klimacie magicznego dworu, po zmroku, w atmosferze tajemnic odbywać się będą wyjątkowe prelekcje! „Noc Tajemnic” to spotkania z pisarzami, podróżnikami, twórcami, odkrywcami, archeologami, badaczami historii czy też filmowcami. Tym razem gośćmi specjalnymi będą Agnieszka Łabuz i Piotr Kucznir, regionaliści, pisarze, przewodnicy po Zamku Czocha i współtwórcy programów telewizyjnych oraz radiowych.

Rybieniec to wieś na północno-zachodnim skraju gminy Kiszkowo wzmiankowana już pod koniec XIV wieku, kiedy to jako jej dziedzice występują bracia Jan i Mikołaj Rybieńscy herbu Korzbok. W późniejszych wiekach wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli. W 1896 r. majątek zakupiła rodzina Mateckich z Gniezna, od których na początku XX wieku kupił ją Wilhelm von Wendorff (właściciel pałaców w Mielnie i Zdziechowie). W 1909 r. właścicielem Rybieńca stał się Friedrich Wendorff (członek loży masońskiej), który wybudował okazały dwór, stojący do dzisiaj. Wówczas też wieś zmieniła nazwę na Klein Rybno (po 1918 r. powróciła nazwa Rybieniec).

Organizatorami tego wydarzenia są: Karol Soberski i jego portal Pojezierze24.pl. – Na spotkania w ramach „Nocy Tajemnic” zapraszać będziemy najbardziej znanych pisarzy, podróżników, filmowców, odkrywców, badaczy historii czy archeologów. Za każdym razem będą dwie prelekcje. Jedna dotycząca tematu lokalnego, a druga ogólnopolskiego. Tematy, które będą poruszane podczas prelekcji będą także wyjątkowe. To gwarantujemy – mówi Karol Soberski, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl, pomysłodawca „Nocy Tajemnic”. – Pierwsze trzy edycje „Nocy Tajemnic” odbyły się w pałacu w Zakrzewie, a kolejna, czwarta odbędzie się we dworze w Rybieńcu - dodaje.

„Noc Tajemnic” - 2 grudnia o godz. 19.30

Czwarta „Noc Tajemnic” odbędzie się w piątek, 2 grudnia. Początek prelekcji o godz. 19.30. Będzie można wysłuchać dwóch prelekcji:

 • o godz. 19.30 – prelekcja Karola Soberskiego pt. „Zagadka komnaty masońskiej Wendorffów w świetle nowo odkrytych materiałów archiwalnych rodu von Wendorff”
 • o godz. 20.30 – prelekcja Piotra Kucznira i Agnieszki Łabuz pt. „Masońskie symbole ukryte na widoku i ich znaczenie opisane na bazie zamku Czocha”

By wziąć udział w „Nocy Tajemnic” należy potwierdzić swój udziału telefonicznie: 515-980-504, oraz zakupić wejściówkę w cenie 40 złotych od osoby

Wstęp na spotkania z cyklu „Noc Tajemnic” jest płatny – wejściówka kosztuje 40 zł. Wejściówkę należy nabyć tutaj w sklepie internetowym.

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA!

Prelegenci „Nocy Tajemnic”

Karol Soberski (www.soberski.pl) - dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl) i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl (wcześniej infdormacjelokalne.pl). Od 18 lat wyjaśnia zagadki historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.), a także projektów „Historycznych Konfrontacji” (2021), „Pałace Tajemnic” (2022), „Weekend z historią” (2022) i „Noc Tajemnic” (2022).
Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie.
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw. Od kilku lat jest zapraszany jako ekspert do programów radiowych i telewizyjnych poświęconych historii Wielkopolski i Kujaw, a także jako prelegent na konferencje naukowe w całej Polsce.

Agnieszka Łabuz – sekretarz Łużyckiego Towarzystwa Historycznego Zamku Czocha. Od 2011 roku Społeczny Opiekun Zabytków. Od 2010 rok czynnie biorąca udział w badaniu historii regionu Górnych Łużyc i Zamku Czocha.

Przewodnik po zamku i odkrywca wielu tajemnic zamkowych oraz sekretów regionu. Między innymi tajemnic „Sztuki zdegenerowanej”. Czynnie bierze udział w rekonstrukcji historycznej od średniowiecza do II wojny światowej. Prelegentka na wielu spotkaniach z historią. Współautorka książek pt. „Zamek Czocha. Tajemnice warowni i regionu” (część 1 i 2).

Piotr Kucznir – dziennikarz, felietonista portalu Pojezierze24.pl, pisarz, publicysta, przewodnik, współtwórca programów telewizyjnych na temat historii, sekretów, zagadek i skarbów Zamku Czocha. Znawca historii i miłośnik Górnych Łużyc. Społeczny opiekun zabytków. Członek kilku stowarzyszeń historycznych, autor wielu artykułów prasowych na temat historii swojego regionu.
W 2016 roku nakładem Wydawnictwa Technol ukazała się jego rewelacyjna książka „Tajny Zamek Czocha” w której Piotr rozprawia się w wieloma mitami i legendami jakimi po II wojnie światowej obrósł zamek. Jest też współautorem książek pt. „Zamek Czocha. Tajemnice warowni i regionu” (część 1 i 2).


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 176

 • 92
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 81
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3