ReklamaA1ReklamaA1-3

„Zagadkowy kolekcjoner. Marian Haber – marszand, ziemianin, celebryta”

AktualnościKsiążki10 kwietnia 2021, 13:00   red. Karol Soberski1951 odsłon
„Zagadkowy kolekcjoner. Marian Haber – marszand, ziemianin, celebryta”
 fot. materiały wydawcy

W czerwcu tego roku na rynku wydawniczym ukaże się kolejna moja książka, tym razem nosząca tytuł „Zagadkowy kolekcjoner. Marian Haber – marszand, ziemianin, celebryta”. Marian Haber, właściciel pałacu w Kołdrąbiu niedaleko Janowca Wielkopolskiego, to jedna z najbardziej zagadkowych postaci okresu międzywojennego w Wielkopolsce i na Kujawach. Wiódł bardzo barwne życie, pełne namiętności, sensacji i… zagadek!

Kim był Marian Haber?

Urodził w 1901 r., a zmarł w 1975 roku. Był mecenasem sztuki (jednym z najbardziej znanych w Polsce), malarzem, ale przede wszystkim kolekcjonerem dzieł sztuki i marszandem handlującym dziełami sztuki, zwłaszcza obrazami. W latach 30-tych XX wieku był określany jako „zapalony kolekcjoner”.

W swoich zbiorach miał m.in. bardzo cenne dzieła sztuki o wysokiej wartości artystycznej i antyki. Wśród nich były m.in. obrazy, zegary, meble, stara porcelana, grafiki, witraże, dywany, numizmaty, sztychy, biała broń, rzeźby oraz dokumenty historyczne z okresu od XVII do XIX wieku. M. Haber był także człowiekiem o szerokich kontaktach w środowisku artystów, malarzy, sportowców, polityków i przede wszystkim właścicieli ziemskich w Wielkopolsce i na Kujawach. Poprzez swoje kontakty, M. Haber miał duży wpływ na rynek dzieł sztuki w Polsce, a także ingerował w twórczość artystyczną ze względu na modę.

Ale M. Haber miał też inną pasję: prowadzenie swego rodzaju pamiętników (a także gromadzenie dokumentów) dotyczących życia i działalności właścicieli ziemskich z Wielkopolski i Kujaw, kolekcjonowanie autografów największych postaci ówczesnego świata kultury, sztuki, sportu, estrady, itp. a także korespondowanie z najwybitniejszymi postaciami okresu międzywojennego.

Książka będzie oparta na archiwum M. Habera, które uzyskałem w październiku 2020 r. (archiwum składającego się ponad 16 tysięcy dokumentów, w tym m.in. wielu listów, notatek, zdjęć, dokumentów) – będzie pozycją historyczną, opartą na faktach, z wieloma wątkami kryminalnymi, trochę sensacyjnymi, nie zabraknie romansów ale przede wszystkim będzie świat dzieł sztuki, świat arystokracji i bogaty świat dwudziestolecia międzywojennego, który odszedł w 1939 roku….

Książka będzie miała minimum 300 stron (może więcej – nawet 400 – bo cały czas pojawiają się nowe, sensacyjne dokumenty), składać się będzie z 21 rozdziałów i będzie bogato ilustrowana (pojawi się wiele nieznanych fotografii z lat 20-tych i 30-tych XX wieku).

Drodzy Czytelnicy!

Jeśli ktoś z Was jest w posiadaniu jakichkolwiek dokumentów czy zdjęć związanych z Kołdrąbiem i Marianem Haberem (i chciałby ich użyczyć do książki) - proszę o kontakt na maila: naczelny@pojezierze24.pl lub kontakt telefoniczny: 515-980-504Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 207

 • 154
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 52
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

ReklamaC2 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB-3
ReklamaA2