ReklamaA1ReklamaA1-2ReklamaA1-3

„Zagadkowy Kolekcjoner”, czyli Mariana Habera związki z Niechanowem

KsiążkiInformacje z powiatu gnieźnieńskiego17 listopada 2021, 18:00   red. Aleksandra Soberska951 odsłon
„Zagadkowy Kolekcjoner”, czyli Mariana Habera związki z Niechanowem
 fot. Aleksandra Soberska

Karol Soberski – zaproszony przez Bibliotekę Publiczną Gminy Niechanowo – spotkał się w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury z czytelnikami z gminy Niechanowo i gmin ościennych. Przez blisko 2 godziny opowiadał o swojej nowej książce „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.

Spotkanie otworzyła Małgorzata Trzaskowska, dyrektor biblioteki, która przedstawiła gościa spotkania. – Karol Soberski to pisarz, dziennikarz i badacz lokalnej historii. Jest redaktorem naczelnym portalu turystyczno-informacyjnego Pojezierze24.pl i prezesem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Od blisko 17 lat wyjaśnia zagadki historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX w. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Jest autorem kilku książek: „Skarb Dziedzica”„Zapomniana zbrodnia”,  „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, „Złoto Dziedzica” i „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”. Jest także współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” , wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Jest też twórcą przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku”, „Gmina Niechanowo” i „Uroki Gminy Mieleszyn” – mówi M. Trzaskowska.

Następnie głos zabrał Karol Soberski, który przybliżył zebranym swoją najnowszą książkę pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”. – Książka jest unikatowa, ponieważ oparta na archiwum M. Habera, które zaginęło w 1939 r., a które autor odnalazł w październiku 2020 r. Archiwum składa się ponad 16 tysięcy dokumentów, w tym m.in. wielu listów, notatek, zdjęć, dokumentów. Atutem książki są liczne, niepublikowane wcześniej, fotografie z okresu międzywojennego – mówi K. Soberski.

Marian Haber urodził w 1901 r., a zmarł w 1975 roku. Był mecenasem sztuki (jednym z najbardziej znanych w Polsce), malarzem, ale przede wszystkim kolekcjonerem dzieł sztuki i marszandem handlującym dziełami sztuki, zwłaszcza obrazami.

W trakcie spotkania pojawiły się również akcenty związane z Niechanowem o których jest mowa w książce, a mianowicie przyjaźń M. Habera z hr. Elżbietą Rzewuską, siostrą ówczesnego właściciela Arcugowa – hr. Wacława Rzewuskiego.

– M. Haber miał bardzo szerokie kontakty w środowisku artystów, malarzy, sportowców, polityków i przede wszystkim właścicieli ziemskich w Wielkopolsce i na Kujawach! Kontakty, które rzucają nowe światło na postać właściciela Kołdrąbia i pokazujące go jako postać nietuzinkową! – podkreśla autor książki.

W gronie obecnych na spotkaniu był m.in. Szymon Robaszkiewicz, wójt gminy Niechanowo oraz Zbigniew Bręklewicz, radny powiatowy.

Spotkanie zakończyło się złożeniem podziękowań przez dyrektor biblioteki M. Trzaskawkę na ręce Karola Soberskiego. Po spotkaniu, zaś chętni mogli nabyć nową książkę, jak i wcześniejsze i zdobyć dedykację od autora. Nie zabrakło też kuluarowych rozmów na temat historii Niechanowa. Padł także pomysł napisania książki o dziejach tejże gminy.

Po oficjalnym zakończeniu spotkania, osoby który mogły pozostać, zostały zaproszone na pyszne ciasto i kawę.

Najbliższe spotkania:

- sobota, 20 listopada o godz. 12.40 – Konferencja „Tajny Zamek Czocha. Historia która nigdy się nie kończy...” w Zamku Czocha
- czwartek, 25 listopada o godz. 17.00 - Biblioteka Publiczna w Pobiedziskach
- piątek, 26 listopada o godz. 19.00 - Gminna Biblioteka Publiczna w Zdziechowie.
- czwartek, 16 grudnia o godz. 18.00 – Stary Ratusz w Gnieźnie

O kolejnych spotkaniach m.in. w Łubowie, Szubinie, Brodnicy, już wkrótce!


Fot. A. Soberska, W. BirontJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 244

 • 167
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 7
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 70
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

ReklamaC2 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2