ReklamaA1

„Zagadkowi arystokraci” zagościli na II Festiwalu Historycznym!

Z życia FundacjiAktualności27 lipca 2021, 19:00   red. Arkadiusz Gaca2068 odsłon
„Zagadkowi arystokraci” zagościli na II Festiwalu Historycznym!
 fot. Włodzimierz Biront

Intrygująca w tytule, ale również ciesząca się dużym zainteresowaniem, była wystawa pt. „Zagadkowi arystokraci”, którą można było oglądać podczas II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, odbywającego się od 23 do 25 lipca odbywał się w Centrum Kultury „Scena to dziwna w Gnieźnie”. Niecodzienna ekspozycja malarska – wystawa portretów tajemniczych właścicieli ziemskich z pogranicza Wielkopolski i Kujaw pt. „Zagadkowi arystokraci” była dziełem malarki Danuty Weber.

„Zagadkowi arystokraci” to wystawa 7 portretów najbardziej tajemniczych właścicieli ziemskich z pogranicza Wielkopolski i Kujaw autorstwa malarki Danuty Weber.

Danuta Weber – magister pedagogiki, studia ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Była wieloletnim pedagogiem w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie. Urodzona Gnieźnianka, z wyboru Poznanianka. Z powołania i pasji dusza artystyczna i poszukująca. Swoje inspiracje artystyczne czerpie z życia codziennego i obserwacji przyrody, ludzi, przedmiotów użytkowych. Pierwsze rysunki i obrazy tworzyła spontanicznie, kierując się w swojej pracy malarstwem intuicyjnym.

Od 2010 roku swoją twórczość malarską kształtowała i doskonaliła podczas warsztatów plastycznych w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Uczestniczyła w licznych plenerach, kursach oraz zajęciach indywidualnych. Kolejnym etapem jej twórczości były i są zajęcia w Fundacji „Serdecznik” w Poznaniu, gdzie wzbogaca swój warsztat malarski o nowe techniki.

We wrześniu 2018 roku w Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie „Parasolo” w Gnieźnie odbył się wernisaż prac pani Danki, ukazujący różnorodność twórczości artystki.

W trakcie II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” w Centrum Kultury, Danuty Weber zaprezentowała ekspozycję portretów przedstawiających tajemniczych właścicieli ziemskich z pogranicza Wielkopolski i Kujaw. – Inspiracją do stworzenia cyklu portretów ziemian XIX i XX wieku związanych z okolicami Gniezna stała się moja obecność podczas I edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” w 2019 roku w pałacu w Czerniejewie – przyznaje D. Weber i dodaje: – Malując niektórych z tych arystokratów, czułam, że były to naprawdę wielkie postacie, że były to osoby, które odcisnęły piętno na życie naszego regionu.

Podczas Festiwalu mogliśmy zobaczyć portrety siedmiu właścicieli ziemskich: hr. Albina Węsierskiego (1812-1875) właściciela majątku Zakrzewo w latach 1831 – 1875, Wojciecha Chełmickiego (1835-1919) właściciela majątku Zakrzewo w latach 1878 – 1919,  Mariana Habera (1933-1975) właściciela majątku Kołdrąb w latach 1933 – 1947, Antoniego Saskowskiego (1892-1959) właściciela majątku Wyrobki w latach 1926 – 1939, Franciszka Saskowskiego (1890-1940) właściciela majątku Popowo Ignacewo w latach 1926 – 1939, Stefana Karłowskiego (1870-nieznana rok śmierci) właściciela majątku Sulin w latach 1907-1945 i Tadeusza Kijewskiego (1901-1961) właściciela majątku Popowo Podleśne w latach 1930 – 1939.

Obrazy o wielkości 40 cm na 30 cm, namalowane są farbą akrylową, a na koniec pokryte werniksem matowym dającym warstwę chroniącą. – Obrazy powstawały od października 2019 r. do marca 2020 r. – zaznacza D. Weber.

W trakcie wernisażu wystawy, o życiu i działalności tych właścicieli ziemskich opowiedział Karol Soberski, który o większości z nich napisał książki lub pracuje nad tymi książkami.

Niezwykłym gestem, który pojawił się na otwarciu tej wystawy, była informacja, która licznie zebranym uczestnikom wernisażu przekazała autorka obrazów, Danuta Weber. Otóż poinformowała ona, że wszystkie te obrazy przekazuje – po zakończeniu Festiwalu – na rzecz Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Organizatorem II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” był Karol Soberski i jego Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”.Fot. A. Soberska, J. Andrzejewski, W. BirontJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 136

 • 109
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 23
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3