ReklamaA1 - baner

Zagadkowa krypta w Sławnie. Nowe fakty sensacyjnego odkrycia!

HistoriaAktualności17 września 2020, 16:30   red. Karol Soberski2390 odsłon
Zagadkowa krypta w Sławnie. Nowe fakty sensacyjnego odkrycia!
Karol Soberski w rozmowie z ekipą TVP. W tle kościół w Sławnie - fot. Aleksandra Soberska

TYLKO U NAS! O sensacyjnym odkryciu w Sławnie w gminie Kiszkowo, gdzie przy tamtejszym kościele pw. św. Mikołaja zapadła się ziemia odsłaniając nieznaną wcześniej kryptę, informowaliśmy - jako pierwsi – dwa dni temu. Od tego czasu sprawą zainteresowały się ogólnopolskie media, m.in. Wirtualna Polska, czy Telewizja Polska. I właśnie dzisiaj z ekipą TVP byliśmy w Sławnie, gdzie udało nam się ustalić kilka nowych faktów!

Przypomnijmy. Z uzyskanych przez nas, nieoficjalnych informacji wynika, że znalezisko zostało odkryte zupełnie przypadkowo i znajduję się dwa metry od bocznej kaplicy w której spoczywają członkowie rodziny Węsierskich. W zapadniętym dole można dostrzec – patrząc od strony kaplicy – łukowate sklepienie zbudowane z czerwonej cegły.

Dzisiaj o sprawie rozmawialiśmy z proboszczem parafii pw. św. Mikołaja – ks. Ryszardem Gilasem oraz Tadeuszem Bąkowskim, wójtem gminy Kiszkowo. Jak poinformował proboszcz, podczas montażu kostki brukowej na terenie przy kościele, w trakcie wywożenia ziemi, pod ciężarem ciągnika zapadła się gleba i wpadło koło, które odsłoniło wnękę. – Być może jest to krypta, ale szczegóły poznamy po specjalistycznych badaniach tego miejsca przez archeologów. Mogę tylko tyle powiedzieć – podkreśla ks. R. Gilas.

Z kolei wójt Tadeusz Bąkowski zaznacza, że możemy tylko przypuszczać co to za krypta. – Dawniej na terenach przy kościołach spoczywali zacni mieszkańcy danej parafii, czy fundatorzy danego kościoła. Mam nadzieję, że odkrycie tej krypty sprawi, iż poznamy jej historię i poznamy nazwiska osób pochowanych w tym miejscu, jeśli rzeczywiście ktoś tam spoczął – mówi T. Bąkowski i dodaje, że ma nadzieję, iż archeolodzy czy muzealnicy wyjaśnią zagadkę tego miejsca.

- Zapewne już wkrótce pojawią się tutaj odpowiedni specjaliści i zdecydują, czy ten fragment terenu przy kościele zostanie wyłączony z prac budowlanych. Wtedy też zapadnie decyzja, czy zostaną przeprowadzone odpowiednie badania archeologiczne – zaznacza T. Bąkowski.

Ekipa TVP z red. Karolem Kosidowskim, która odwiedziła dzisiaj Sławno, oprócz rozmów z ks. R. Gilasem i wójtem T. Bąkowskim, rozmawiała również z Karolem Soberskim, redaktorem naczelnym portalu Pojezierze24.pl. Tematem rozmowy z K. Soberskim były dzieje kościoła, jak również historia życia pochowanego w krypcie świątyni hr. Albina Węsierskiego.

O dalszych działaniach wokół odkrytej krypty będziemy na bieżąco informować.


Fot. Aleksandra Soberska


Przeczytaj także


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 24

 • 17
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 3
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 - baner
ReklamaA2 - baner