Zaczyna się sezon grzewczy, a wraz z nim problem z wilgotnością w domu. Oto jak ją zwalczyć

AktualnościArtykuł promocyjny22 listopada 2022, 7:30   red. - art. promocyjny778 odsłon
Zaczyna się sezon grzewczy, a wraz z nim problem z wilgotnością w domu. Oto jak ją zwalczyć
 fot. nadesłane

Wilgoć w domu nie tylko powoduje pojawianie się nieestetycznych plam na ścianach. Może też doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu. Grzyby wnikające podczas oddychania do płuc są przyczyną alergii i licznych chorób. Dlatego dbanie o dobry stan wnętrza pomieszczeń ma tak istotne znaczenie.

Pierwszy krok w stronę zwalczenia wilgoci

Zwalczanie wilgoci w domu należy rozpocząć od znalezienia źródła problemu. Najczęściej winę za taki stan rzeczy ponoszą wady konstrukcyjne budynku. Wilgoć przenika w punktach, gdzie pojawiają się mostki termiczne, czyli obszary przenikania ciepła na zewnątrz budynku. Przyczyny należy się doszukiwać także w nieodpowiednim ociepleniu ścian, złej izolacji fundamentów czy niesprawnej wentylacji. Każdy problem najlepiej jest zdusić w zarodku, dlatego warto najpierw prześledzić wszystkie te aspekty i w miarę możliwości, poprawić wady konstrukcyjne.

W pewnym stopniu nawet sami lokatorzy mogą wspomóc proces osuszania wnętrza domu. Przede wszystkim służy temu regularne wietrzenie, ale też obserwowanie otoczenia i jak najszybsza reakcja. Jeśli w budynku wyczuwalny jest zapach stęchlizny, tapety odchodzą od ścian lub okna i lustra parują dużo szybciej niż zazwyczaj, to warto jak najszybciej zacząć działać. Im mniej rozwinie się grzyb, tym łatwiej będzie go usunąć. Wiele osób sądzi, że problem dotyczy tylko kuchni i łazienki, czyli najbardziej wilgotnych pomieszczeń, jednak wykwity pleśni mogą pojawić się w dowolnym pokoju.

Oczyszczanie ścian

Grzyby kochają ciemne i mokre miejsca, a niska temperatura powietrza ograniczająca wysychanie pomieszczeń, to dla nich dodatkowa pomoc w tworzeniu kolejnych kolonii. Zwykle pojawiają się w rogach ścian, na suficie oraz przy oknach. Takie miejsca trzeba oczyścić, a następnie wdrożyć rozwiązania ograniczające pojawianie się tego problemu w przyszłości.

Do oczyszczania ścian należy wykorzystać drucianą szczotkę. Najpierw zeskrobuje się warstwę wykwitu, a następnie nakłada na ścianę środek grzybobójczy. W skrajnych przypadkach może okazać się konieczne położenie nowego tynku. Najlepiej wtedy sięgnąć po taki, który zapobiega rozwijaniu się grzybów. Podobnie z farbami – również one mogą działać zabezpieczająco. Niekiedy mury zdążą wchłonąć wilgoć w takim wysokim stopniu, że niemożliwe staje się ich osuszenie bez gruntownego remontu. W takim przypadku warta uwagi okaże się marka Metabo, która oferuje świetny sprzęt budowlany. Jej produkty dostępne są na stronie domitech.pl.

Osuszanie pomieszczenia

Wnętrze domu bezustannie narażone jest na kontakt z wilgocią. Suszące się pranie, parujące garnki czy nawet posiadanie bardzo dużej kolekcji roślin – to przyczyny czarnych plamek pojawiających się na ścianach. Da się jednak uniknąć ciągłej walki z wykwitami, jeśli zostaną zastosowane odpowiednie urządzenie. Jednym z najlepszych rozwiązań w takiej sytuacji jest osuszacz powietrza.

W tego typu sprzęcie powietrze zasysane jest z otoczenia, a następnie wchodząca w jego skład woda zostaje skroplona do zbiornika. Osuszacz oddaje do pomieszczenia suche i podgrzane powietrze. Niektóre modele posiadają dodatkowo funkcję oczyszczania, co doceniają alergicy. Co jakiś czas zbiornik na wodę trzeba opróżnić, aby umożliwić prawidłową pracę urządzenia.

Alternatywę stanowią pochłaniacze wilgoci. To dobry wybór, jeżeli poziom pary wodnej w pomieszczeniu nie jest aż tak wysoki. Można postawić na najprostszy wariant, czyli wkład umieszczony w specjalnej obudowie, ale dostępne są też pochłaniacze elektryczne. W tym przypadku trzeba liczyć się z niższą ceną zakupu niż w przypadku osuszacza, ale pojawia się dodatkowy koszt związany z wymianą wkładu.

Dogrzewanie domu

Walkę z wilgocią można toczyć także poprzez podwyższenie temperatury w domu. Ciepłe powietrze ograniczy ilość pary wodnej i osuszy wnętrze, dzięki czemu problem z grzybem na ścianach powinien zostać ograniczony. Do tego celu przyda się nagrzewnica. Istnieje wiele modeli na rynku, różni je przede wszystkim metoda zasilania. Jedne pracują na oleju, inne korzystają z prądu lub gazu. W wielu punktach da się wypożyczyć to urządzenie. Jeżeli problem z wilgocią jest szczególnie uciążliwy, to lepiej mieć je na własność. Warto zajrzeć po nagrzewnicę i więcej narzędzi dla domu na domitech.pl.



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 149

  • 125
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 7
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 15
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 2
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4