ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Zacznij zarabiać jako przedstawiciel handlowy - Czy to się opłaca?

Informacje lokalneAktualności18 października 2021, 17:30   red. - inf. prasowa740 odsłon
Zacznij zarabiać jako przedstawiciel handlowy - Czy to się opłaca?
 fot. nadesłane

Nienormowany czas pracy, elastyczne zatrudnienie i wysokie zarobki – tak może wyglądać twoja przyszłość. Zobacz, ile możesz zarobić jako przedstawiciel handlowy.

Czym zajmuje się przedstawiciel handlowy?

Najkrócej rzecz ujmując, sprzedażą. Do obowiązków przedstawiciela handlowego należy pozyskiwanie klientów dla firmy, przedstawienie kompleksowej oferty, obsługa w trakcie zawierania transakcji i po niej. Dobry handlowiec umie przedstawić produkt w taki sposób, by klient odczuł potrzebę posiadania go. W przypadku gdy odbiorcami są klienci firmowi, na handlowcu spoczywa obowiązek stworzenia takiej oferty, by była konkurencyjna na rynku – przy czym konkurować można na wielu polach – ceną, jakością, warunkami gwarancji itp.

Jak wygląda praca przedstawiciela handlowego?

Przedstawiciel handlowy może kontaktować się z potencjalnymi klientami osobiście, telefonicznie lub internetowo. Nie ma określonych godzin pracy. Jest rozliczany na podstawie efektów, czyli sprzedaży. Oczywiście im lepsze efekty, tym mniej kontroli ze strony pracodawcy. Dobry handlowiec umie tak zaplanować swój czas, by sprawiedliwie podzielić go między obowiązki i przyjemności. Jeśli pracuje w terenie, nie będzie miał problemu z załatwieniem prywatnych spraw w godzinach pracy. Trzeba jednak liczyć się z tym, że od czasu do czasu trzeba będzie poświęcić wolny wieczór lub weekend. W zamian można np. liczyć na wolny poniedziałek, jeśli będzie taka potrzeba.

Jakie cechy powinien mieć dobry przedstawiciel handlowy?

Praca w charakterze przedstawiciela handlowego wymaga określonych predyspozycji. Teoretycznie każdy może spróbować swoich sił, ale wyniki szybko zweryfikują przydatność do zawodu.

Dobry przedstawiciel handlowy powinien:
– być odporny na stres i umieć pracować pod presją czasu,
– nie zrażać się niepowodzeniami,
– umieć samodzielnie planować strategię sprzedaży,
– mieć samodyscyplinę i poczucie obowiązku,
– mieć przekonanie co do produktu, który poleca potencjalnym klientom – wszelki fałsz jest łatwy do zauważenia,
– mieć łatwość nawiązywania kontaktów,
– mieć wysoką kulturę osobistą.

Nie zawadzi, jeśli handlowiec będzie miał urok osobisty i poczucie humoru, ale nie są to cechy niezbędne do podjęcia pracy w tym zawodzie.

Nie mam ukończonych studiów, czy mogę być przedstawicielem handlowym?

Jak najbardziej tak. Co prawda wiąże się to z pewnymi ograniczeniami, bo niektóre firmy wymagają specjalistycznego wykształcenia, ale na szczęście nie wszystkie. Na pewno będzie go potrzebował handlowiec w branży farmaceutycznej lub medycznej, ale już przy sprzedaży usług telekomunikacyjnych lub dóbr luksusowych takie wykształcenie nie będzie niezbędne. Dużo ważniejsza jest chęć ciągłego pogłębiania wiedzy na temat usługi lub produktu, który będzie oferowany potencjalnym klientom. Przyda się też znajomość technik sprzedaży.

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

To pytanie, na które niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od miejsca, w którym pracuje przedstawiciel handlowy. Poznań jako miasto doskonale skomunikowane z resztą kraju, w którym odbywają się liczne targi branżowe i gdzie wiele firm ma swoje siedziby, na pewno oferuje większe możliwości zarobkowania niż niewielkie miasta położone na obrzeżach Polski.

Istotna jest też branża, w której dany handlowiec pracuje. Statystycznie rzecz biorąc, najlepiej zarabia się w sektorze medycznym i farmaceutycznym, tu średnie zarobki brutto oscylują w okolicach 9 tysięcy złotych. W pozostałych sektorach kształtują się na poziomie 6 – 8 tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać, że mowa tu o średnich pensjach – dobry przedstawiciel handlowy może zarobić nawet dwukrotnie więcej.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 124

 • 33
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 89
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC2 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2