Sufragania - budynek należący do parafii pw. św. Floriana w Żninie i wieloletnia siedziba Muzeum Sztuki Sakralnej został właśnie sprzedany. Co będzie się teraz mieścić w zabytkowym dworku? Tego jeszcze nie wiadomo. Warto jednak przypomnieć sobie historię tego obiektu.
Sufragania mieści się przy ulicy 700-lecia w Żninie, jednej z najbardziej ruchliwych w mieście, naprzeciwko kościoła pw. św. Floriana. To przykład ważnej w skali regionu architektury dworskiej z końca XVIII wieku i początku XX wieku. W 1795 roku dwór ufundował biskup sufragan Stefan Łubieński. Budynek Sufragani jest murowany, tynkowany, utrzymany w stylu klasycystycznym. Na poddaszu wyodrębniono część mieszkalną, którą użytkowali m.in. księża wikariusze.
Najbardziej charakterystyczną częścią budynku jest zdobiący elewację frontową portyk z dwoma parami gładkich kolumn. Stoją one na wysokim cokole i zwieńczone zostały kompozytowymi głowicami. Nad wejściem umieszczony został monogram fundatora - biskupa Stefana Łubieńskiego. Dwór rozbudowany został w 1912 roku, a jego renowacja miała miejsce w 1984 roku.
Do 1995 roku budynek był własnością gminy. Muzeum Sztuki Sakralnej otwarte zostało w 1999 roku. W uroczystości uczestniczył biskup Henryk Muszyński. W zbiorach muzeum znalazły się obrazy, rzeźby, księgi i szaty liturgiczne.
Wiemy, że nowy właściciel nabył budynek oraz otaczający go ogród. Co powstanie tu w przyszłości? Z pewnością napiszemy.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!