ReklamaA1ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Z Piotrem Karsznią uczniowie z gminy Gniezno powędrowali śladami Wiktora Zina i Szymona Kobylińskiego!

Informacje lokalneHistoriaAktualnościInformacje z powiatu gnieźnieńskiego20 marca 2025, 18:30   red. Karol Soberski600 odsłon
Z Piotrem Karsznią uczniowie z gminy Gniezno powędrowali śladami Wiktora Zina i Szymona Kobylińskiego!
Uczniowie ze szkoły w Jankowie Dolnym -  fot. Karol Soberski

Gminna Biblioteka Publiczna w Zdziechowie kontynuuje, zainaugurowany w 2024 roku, projekt edukacyjny pod nazwą „Poznajemy świat i regiony Polski ze znanymi i cenionymi osobami” realizowany w szkołach podstawowych gminy Gniezno. Kolejne dwa spotkania odbyły się w Jankowie Dolnym i Goślinowie, a gościem specjalnym obu spotkań był Piotr Karsznia, twórca murali, autor książek, znawca historii militarnej, autor wielu wystaw w całej Polsce, regionalista, członek Zarządu Stowarzyszenia „Wizna 1939”, ale przede wszystkim kronikarz, rysownik i dokumentalista programu TVP red. Adama Sikorskiego „Było... nie minęło”. Partnerem projektu jest Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich.

Gminna Biblioteka Publiczna w Zdziechowie kontynuuje, zainaugurowany w 2024 roku, projekt edukacyjny pod nazwą „Poznajemy świat i regiony Polski ze znanymi i cenionymi osobami” realizowany w szkołach podstawowych gminy Gniezno. Kolejne dwa spotkania odbyły się w Jankowie Dolnym i Goślinowie

Gościem specjalnym obu spotkań był Piotr Karsznia - twórca murali, autor książek, znawca historii militarnej, autor wielu wystaw w całej Polsce, regionalista, członek Zarządu Stowarzyszenia „Wizna 1939”, ale przede wszystkim kronikarz, rysownik i dokumentalista programu TVP red. Adama Sikorskiego „Było... nie minęło”.

Piotr Karsznia od wielu lat niestrudzenie ilustruje powrót do chwały zapomnianych bohaterów, dźwiganie powalonych zła ręką krzyży, wyrywanie z ziemi materialnych dowodów na potwierdzenie historycznych faktów. Piotr Karsznia maluje nie piórkiem, a sercem, gorącym sercem Polaka patrioty, bojownika o chwałę należną cieniom z przeszłości. 

Mentorem Piotra Karszni był prof. Wiktor Zin, a jego przyjaciółmi prof. Ludwik Maciąg (batalista i pejzażysta Polski) i Szymon Kobyliński, (grafik, rysownik, karykaturzysta).

W Jankowie Dolnym i Goślinowie

W spotkaniu w Szkole Podstawowej w Jankowie Dolnym wzięło udział 45 uczniów, a w Goślinowie - 20 osób. Obie grupy przeżyły niezwykłe lekcje plastyki.

- Pan Piotr Karsznia podczas swojej prelekcji zaprosi nas w świat „melodii węgla i papieru”! Pan Piotr, poprzez przydrożne kapliczki, krzyże, wierzby i dwory, zabierze nas w świat wspomnień i snów o dawnej wsi. Piotr zabierze nas w świat, który zniknął wiele lat temu… - powiedziała, witając uczestników spotkań, Lidia Pietrzak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie. 

Następnie Piotr Karsznia opowiedział o początkach swojej pasji, a dzisiaj pracy, czyli rysowaniu i malowaniu. Opowiedział, jak wszystko się zaczęło, na co zwraca uwagę podczas tworzenia swoich rysunków i obrazów, a także o technikach w których wykonuje swoje prace. Szczególną uwagę gość spotkania zwracała na ilustracje historyczne, na to, w jaki sposób poprzez swoje prace utrwala wydarzenia historyczne, jak je zapamiętuje i przekłada potem na papier. 

W drugiej części - można rzec praktycznej - zaprezentował swój kunszt rysując, w różnych technikach, różne sceny rodzajowe, kapliczki, konie, ale też - na prośbę uczniów samochody czy ryby.

Oba spotkania w szkołach w Jankowie Dolnym o Goślinowie, można śmiało nazwać artystyczno-edukacyjnym performance łączący rysunek z opowieściami o dawnej Polsce… Jak mówi Piotr Karsznia, uczniowie powędrowali wraz z nim śladami Wiktora Zina i Szymona Kobylińskiego.

Podczas obu spotkań był czas na liczne pytania od uczniów, którzy bardzo żywo reagowali na opowieści P. Karszni, a ich pytanie nie zawsze dotyczyły twórczości P. Karszni. 

Na koniec obu spotkań, Piotr Karsznia przygotował niespodzianki dla uczniów w postaci swoich prac, które wszyscy chętni otrzymali. Oczywiście z dedykacją, którą był… na żywo stworzony rysunek! Po spotkaniach był czas na pamiątkowe fotografie. 

Partnerem projektu jest Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich. Kolejne spotkania już w przyszłym roku.


Fot. K. Soberski



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 240

  • 172
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 5
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 63
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4