ReklamaA1-2

Z muzeum „Dziekanki” przez „doły śmierci” do tajemnic... gorzelni

Wędrówki z historiąHistoriaKsiążki28 maja 2022, 20:00   red. Aleksandra Soberska1138 odsłon
Z muzeum „Dziekanki” przez „doły śmierci” do tajemnic... gorzelni
 fot. Aleksandra Soberska

Padający deszcze i porywisty wiatr nie zniechęcił miłośników historii i turystyki z Poznania, Swarzędza, Zdziechowy, Niechanowa i Gniezna do udziału w kolejnej tegorocznej „Wędrówce z historią” zorganizowanej przez Karola Soberskiego. Tym razem szlak poprowadził śladami największej zbrodni w historii Gniezna, czyli niemieckiej akcji T4 w ramach której w czasie II wojny światowej Niemcy zagazowali kilka tysięcy pacjentów szpitala „Dziekanka”. Wędrówka rozpoczęła się przy szpitalnym cmentarzu i przez muzeum szpitala „Dziekanka” powiodła na „doły śmierci” w Lasach Nowaszyckich. Na koniec była też możliwość zobaczenia najstarszego dębu w Polsce, jednej z najciekawszych gorzelni w Polsce i kaplicy-rotundy w Mielnie.

Dlaczego największa niemiecka zbrodnia II wojny światowej jest zapomniana? Co skrywają „doły śmierci” w Lasach Nowaszyckich? Jakie zagadki kryje kaplica-rotunda w Mielnie? Gdzie rosną najstarsze dęby w Polsce? Jakie tajemnice związane są z gorzelnią w Mielnie? Odpowiedzi na te pytania usłyszeli uczestnicy sobotniej, 28 maja wyprawy organizowanej przez Karola Soberskiego w ramach „Wędrówek z historią”.

Karol Soberski, dziennikarz, pisarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce – którego druga edycja odbędzie się w lipcu w Gnieźnie. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie.

„Wędrówka z historią” rozpoczęła się przy cmentarzu szpitala „Dziekanka”. Następnie uczestnicy zwiedzania udali się od muzeum szpitala „Dziekanka”, gdzie dowiedzieli się o największej niemieckiej zbrodni dokonanej w czasie II wojny światowej w Gnieźnie. Tutaj o historii szpitala – oprócz K. Soberskiego – opowiadał także Arkadiusz Gaca ze Stowarzyszenia „Concordia”, które opiekuje się Muzeum.

Kolejnym punktem na szlaku były Lasy Nowaszyckiego, gdzie ujrzeli „doły śmierci” w których Niemcy pogrzebali zagazowanych pacjentów „Dziekanki”.

Po wysłuchaniu historii ludobójstwa, którego na pacjentach „Dziekanki” dopuścili się Niemcy w czasie II wojny światowej, uczestnicy wędrówki pojechali do Mielna i zobaczyli najstarszy dąb w Polsce – Dąb Mielński.

Później zwiedzili miejscową gorzelnię, wybudowaną na przełomie XIX i XX wieku po której oprowadził pasjonat historii Mielna – Zbigniew Kaczmarek.

Wędrówka zakończyła się w świetlicy w Mielnie, gdzie uczestnicy wycieczki - przy kawie i słodkościach - oczekiwali na losowanie upominków. Jest bowiem tradycją zwiedzań organizowanych przez K. Soberskiego w ramach cyklu „Wędrówki z historią”, że wśród uczestników rozlosowane zostają upominki – materiały promujące nasz region.


Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 209

 • 177
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 8
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 23
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3