ReklamaA1ReklamaA1-2

Wyróżnienie dla społecznika z Nekli

Aktualności25 lipca 2020, 12:30   red. Radosław Jagieła1292 odsłon1 Komentarzy
Wyróżnienie dla społecznika z Nekli
Jerzy Osypiuk - fot. Powiat Wrzesiński

Ciężko znaleźć w tym mieście osobę, która go nie zna. Z głową pełną nowych projektów, ale też z dużą skromnością. Taki właśnie jest Jerzy Osypiuk, prezes Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego. W lipcu został doceniony za swoją działalność mianem Człowieka Roku 2019.

Wspomniany tytuł wręczyła kapituła Fundacji Dzieci Wrzesińskich, która co roku wybiera jedną osobę zasłużoną dla powiatu wrzesińskiego. Ubiegły rok, w ocenie przedstawicieli kapituły, był istotny dla Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego. Choć warto tutaj wspomnieć, że nagroda dotyczy raczej całokształtu dotychczasowej działalności prezesa tej organizacji pozarządowej.

- Pańskie zasługi dla zachowania pamięci o przodkach i wydarzeniach, które w przeszłości miały miejsce w naszym regionie są niepodważalne, a działalność Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego, którego jest Pan prezesem, zasługuje na najwyższe uznanie. Pielęgnowanie pamięci o ważnych chwilach naszej historii, a także troska o ochronę lokalnego dziedzictwa to cechy osoby niewątpliwie zasługującej na miano Człowieka Roku. Pańska działalność jest dla mieszkańców powiatu wrzesińskiego niezwykle istotna. Dziewięć lat istnienia Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego zaowocowało wieloma ważnymi projektami dotyczącymi dziedzictwa historyczno-kulturowego, których podstawowym celem jest integracja lokalnej społeczności i aktywizacja młodzieży – czytamy w liście gratulacyjnym starosty wrzesińskiego, Dionizego Jaśniewicza.

W ubiegłym roku Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalnego zrealizowało dwa duże projekty i wydało łącznie trzy publikacje. Pierwszy ze wspomnianych projektów dotyczył upamiętnienia obozu pracy przymusowej dla Żydów w latach 1942-1943, który istniał przy dworcu kolejowym w Nekli. W miejscu jego funkcjonowania pojawiła się pamiątkowa tablica. Jerzy Osypiuk wspólnie z dr Bogumiłem Rudawskim z Instytutu Zachodniego jest też współautorem publikacji o tych tragicznych wydarzeniach z czasu drugiej wojny światowej. Prezesowi NSK udało się również dotrzeć do potomków rodziny Ariego Goldsteina, jednego z więźniów nekielskiego obozu. Efekt jest widoczny w formie wydanych wspomnień, w którym dość istotny wątek dotyczy też Nekli i funkcjonowania obozu. Pokazuje on obraz okrucieństwa, z którymi musieli zmagać się Żydzi podczas hitlerowskiej okupacji. Publikacja zawiera też listę nazwisk więźniów obozu.

Jerzy Osypiuk w ubiegłym roku koordynował też projekt pod tytułem „Pamięć i wdzięczność”, którego efektem było wydanie publikacji z biogramami żołnierzy walczących w wojnie obronnej 1939 r. Autorem większości z nich był Jacek Mirecki, czyli jeden z aktywnych przedstawicieli Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego. Uroczystości odbyły się 11 listopada 2019 r. w 101. rocznicę Święta Niepodległości, a ich elementem stało się też odsłonięcie tablicy upamiętniającej udział mieszkańców gminy w drugiej wojnie światowej w pobliżu budynku dawnej szkoły. To właśnie w tym miejscu doszło też do rozstrzelania kilku mieszkańców gminy w 1939 r.

Dodajmy, że spotkania promujące ubiegłoroczne publikacje odbywały się w sali widowiskowej Nekielskiego Ośrodka Kultury, która może pomieścić maksymalnie 200 osób na miejscach siedzących. Zainteresowanie było jednak tak duże, że sporo osób stało w końcowych rzędach. To frekwencja, która zasługuje na uwagę i pokazuje, jak wiele osób można zainteresować lokalną historią. I jak istotne są to publikacje dla miejscowej społeczności.
Nekielski regionalista dość skromnie przyjął informację o swoim wyróżnieniu. Podkreślił wyraźnie, że samemu ciężko byłoby cokolwiek zrobić. - To zaszczytne wyróżnienie jest wyróżnieniem dla wszystkich członków Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego, którzy przez dziewięć lat naszej działalności aktywnie włączali się w jego prace. Wspólnie zrealizowaliśmy 55 większych czy mniejszych projektów z pożytkiem dla lokalnej społeczności. W ich imieniu i własnym pragnę podziękować za wyróżnienie, wyrazy sympatii i gratulacje. Dziękuję wszystkim przedstawicielom stowarzyszenia i mieszkańcom, którzy zgłosili i poparli moją kandydaturę oraz kapitule Fundacji Dzieci Wrzesińskich za dokonanie takiego wyboru. Przyznanie tego zaszczytnego wyróżnienia będzie wzmocnieniem motywacji do dalszego działania – przyznał Jerzy Osypiuk.

Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne zostało założone w 2011 r. z inicjatywy właśnie Jerzego Osypiuka. Wcześniej regionalista również był aktywny w lokalnym środowisku, ale działał raczej nieformalnie. To właśnie on zainicjował działalność Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarzy Olęderskich w 2004 r. Wtedy to z okazji zbliżającej się rocznicy 600-lecia pierwszej wzmianki o Nekli w 2005 r. doszło do uporządkowania ośmiu cmentarzy olęderskich.

Z kolei w 2010 r. w Targowej Górce z udziałem przedstawicieli Wielkopolskiego Towarzystwo Genealogicznego „Gniazdo” realizowany był projekt „Stąd mój ród. Historie naszych rodzin”. Poza publikacją o historii znanych rodów z Targowej Górki i pobliskich Mystek doszło też do gruntownej renowacji dwóch grobowców, rodzin Karłowskich i Karśnickich przy miejscowym kościele św. Michała Archanioła. Założenie stowarzyszenia pozwoliło na rozszerzenie dotychczasowej regionalnej.


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2