ReklamaA1

Wyjątkowa sobota w pałacu Zakrzewo! Wystawa, zwiedzanie pałacu, koncert…

AktualnościWydarzenia i imprezy3 października 2022, 14:00   red. Aleksandra Soberska1754 odsłon
Wyjątkowa sobota w pałacu Zakrzewo! Wystawa, zwiedzanie pałacu, koncert…
Pałac w Zakrzewie fot. nadesłane

Nie masz planów na sobotę, 8 października? Zapraszamy do pałacu Zakrzewo koło Kłecka w powiecie gnieźnieńskim, gdzie zainaugurowany zostanie Zakrzewo Palace Festival. W ramach tego wydarzenia w sobotę odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Stanisława Walasiewicz 1911−1980. Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata”, będzie możliwość zwiedzania pałacu z przewodnikiem a na finał koncert ballad w wykonaniu znanego aktora Lecha Dyblika!

Zakrzewo Palace Festival będzie miał trzy wymiary: koncerty, wystawy i spotkania autorskie. Festiwal potrwa dwa miesiące i będzie corocznym wydarzeniem z udziałem znanych aktorów, pisarzy, malarzy, fotografików, piosenkarzy, podróżników, odkrywców, filmowców i szeroko pojętych twórców kultury.

Godz. 12.00 – otwarcie wystawy

Festiwal rozpocznie się o godz. 12.00 otwarciem wystawy pt. „Stanisława Walasiewicz 1911−1980. Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata”, która do Zakrzewa przyjedzie z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz prelekcją Marzeny Jaworskiej, kierownik Działu Naukowego tegoż muzeum zatytułowaną „Życie dla sportu. Z kart albumu rodzinnego Stanisławy Walasiewicz (1911-1980)”.

Stanisława Walasiewicz, (ur. 3 kwietnia 1911 w Wierzchowni, zm. 4 grudnia 1980 w Cleveland), właśc. Stefania Walasiewicz-Olson, wybitna lekkoatletka okresu międzywojennego, złota i srebrna medalistka olimpijska z Los Angeles (1932) i Berlina (1936), międzynarodowa mistrzyni wielu krajów Europy, Ameryki i Japonii, w Stanach Zjednoczonych znana jako Stella Walsh. Zdobywała medale i biła rekordy w biegach na różnych dystansach, biegach przez płotki, skoku w dal i wzwyż, rzucie dyskiem i oszczepem, pięcioboju. W latach 30. XX w. została okrzyknięta najszybszą kobietą świata. Niektóre jej rekordy przetrwały do połowy lat 60. XX w. Jej postać inspirowała wielu sportowców. Przez całe życie deklarowała przywiązanie do Polski. Choć mieszkała w USA, w  zawodach reprezentowała wyłącznie barwy polskie. Była cenioną trenerką, działaczką polonijną i PKOl.

Wstęp na wystawę i prelekcję bezpłatny.

Godz. 14.00 – zwiedzanie pałacu z przewodnikiem

Pałac w Zakrzewie to jeden z najpiękniejszych i do dzisiaj skrywających tajemnice pałaców w Wielkopolsce. Zakrzewska rezydencja pełna jest skarbów i sekretów, dlatego warto ją zwiedzać.

Przewodnikiem po zespole pałacowo-parkowym będzie Karol Soberski. Dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.). Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie.

Warunkiem uczestnictwa w zwiedzaniu jest potwierdzenie swojego udziału w wyprawie telefonicznie: 515-980-504 oraz zakupienie wejściówki na miejscu przed zwiedzaniem w kwocie 40 złotych od osoby (dzieci do lat 7 – bezpłatnie).

Godz. 16.00 – koncert aktora filmowego i teatralnego, pieśniarza Lecha Dyblika

Koncert ballad w wykonaniu znanego aktora filmowego i teatralnego, pieśniarza Lecha Dyblika, będzie okraszony opowieściami z życia artysty! Koncert odbędzie się w sobotę, 8 października o godz. 16.00. Cena biletu - w dniu koncertu - 120 zł.

Lech Dyblik – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pieśniarz. W 1981 r. ukończył studia na PWST w Krakowie, uzyskując dyplom w 1983 r. W latach 1981–1987 był zatrudniony w Teatrze Narodowym w Warszawie. Występował w takich filmach jak: „Psy 2. Ostatnia krew”, „Pułkownik Kwiatkowski”, „Cwał”, „Ogniem i mieczem”, „Świat według Kiepskich”, „Pan Tadeusz”, „Ojciec Mateusz”, „Na Wspólnej”, i wielu innych).
W 2011 roku wydał płytę pt. „Bandycka dusza”, zaś w 2012 „Dwa brzegi”. Pod koniec 2014 roku wystąpił w teledysku do piosenki Sławomira Zapały „Megiera” zaś dwa lata później w teledysku Arka Zawilińskiego do utworu PKS Song.

Po koncercie będzie możliwość porozmawiania z L. Dyblikiem o jego pracy, pasjach i planach aktorskich.

Bilet na koncert w cenie 120 zł można nabyć tuż przed koncertem

WAŻNA INFORMACJA!

    Istnieje możliwość noclegu w pałacu w Zakrzewie - po koncercie - z soboty na niedzielę, jak również istnieje możliwość zwiedzania pałacu z przewodnikiem, także po zakończeniu koncertu.
    Bliższe informacje pod numerem: 515-980-504



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 188

  • 146
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 5
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 36
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 1
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem