ReklamaA1

Wyjątkowa książka. Pomnik nad mogiłą powstańczą w Szubinie

AktualnościKsiążki7 stycznia 2021, 17:00   red. - inf. prasowa1268 odsłon
Wyjątkowa książka. Pomnik nad mogiłą powstańczą w Szubinie
 fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

Szubin może pochwalić się kolejną ciekawą publikacją. Jak informuje Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, z końcem 2020 r. ukazało się wydawnictwo dotyczące pomnika nad mogiłą powstańczą w Szubinie. Autorem tekstów i koncepcji jest kustosz Kamila Czechowska. Główną część publikacji poprzedza słowo wstępne Mariusza Piotrkowskiego, burmistrza Szubina  i ks. kanonika Tadeusza Lesińskiego, przewodniczącego Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika-Mogiły w Szubinie.

W słowie wstępnym czytamy:

- Przekazując publikację do Państwa rąk, wyrażamy ogromną wdzięczność, że upływający czas, a z nim przemijanie pokoleń, nie osłabiły pamięci i troski o mogiłę powstańczą na cmentarzu parafialnym w Szubinie. Szczególne wyrazy uznania kierujemy do całego środowiska szubińskiego, na czele z rodzinami powstańczymi. Stali się Państwo depozytariuszami pamięci o najważniejszym polskim powstaniu, które zdecydowało o przynależności Wielkopolski do odrodzonego Państwa Polskiego. Państwa determinacja, a także pomoc Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparcie wielu zaprzyjaźnionych osób i instytucji, doprowadziło do historycznego wydarzenia. Tym wydarzeniem było odsłonięcie odbudowanego pomnika nad mogiłą powstańczą w Szubinie w dniu 11 stycznia 2020 roku.

Wykorzystane archiwalia pochodzą ze zbiorów: Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, Biblioteki Narodowej i zbiorów osób prywatnych: Piotra S. Adamczewskiego, Piotra Bembenka, Magdaleny Biernackiej, Kamili Czechowskiej, Joanny Guzińskiej, Remigiusza Konieczki, Doroty Lubawy, Remigiusza Maćkowiaka, Macieja Rejmenta.

Autorami wykorzystanych zdjęć są: Piotr S. Adamczewski, Piotr Bembenek, Kamila Czechowska, Aleks Janowiak, Igor Janowiak, Remigiusz Konieczka, Alina Paszkiewicz, Maciej Rejment, Jakub Szubertowski, Katarzyna Tatar (Cieniuch).

Wydawnictwo liczy 72 strony i zwiera informacje o walkach o Szubin z 1919 r., historię miejsca pamięci oraz odbudowy i odsłonięcia w 2019 r. W publikacji wykorzystano wiersze autorstwa Stanisława Helsztyńskiego z 1931 r., Silvany Oczkowskiej z 2015 r. i Mirosława Rzeszowskiego z 2020 r. Projekt /DTP: Wydawnictwo Pejzaż, Stadnicki s.k., Bydgoszcz. Wydano ze środków: Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika-Mogiły Powstańców Wielkopolskich w Szubinie i Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna.

Promocja wydawnictwa planowana jest po zniesieniu ograniczeń w działalności muzeum.


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 89

  • 46
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 8
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 34
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 1
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem