ReklamaA1ReklamaA1-2

Wyjątkowa ekspozycja napoleońska Muzeum „Wojen i Życia” z Żar

Z życia FundacjiAktualności28 lipca 2021, 11:30   red. Arkadiusz Gaca2170 odsłon
Wyjątkowa ekspozycja napoleońska Muzeum „Wojen i Życia” z Żar
 fot. Jerzy Andrzejewski

Tegoroczny II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” odbywający się w miniony weekend w Gnieźnie, w Centrum Kultury „Scena to dziwna” związany był w dużej części z okresem napoleońskim. Z tym tematem związane były wystawy, w tym ta wyjątkowa, którą przygotowało Prywatne Muzeum „Wojen i Życia” z Żar i jej właściciel - Franciszek Łuckiewicz.

Od 23 do 25 lipca w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie odbywał się będzie II Festiwal Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”. Na ten największy w Polsce Festiwal – który potrwa trzy dni – oprócz kilkudziesięciu prelekcji składało się także pięć wystaw!

Jedną z nich – w sali wystaw czasowych na I piętrze Centrum Kultury – przygotowało Prywatne Muzeum „Wojen i Życia” z Żar. Na tej ekspozycji można było zobaczyć niezwykłe eksponaty i usłyszeć niekończące się opowieści właściciela i twórcy muzeum – Franciszka Łuckiewicza. Jest on niezwykłym gawędziarzem, który na temat okresu napoleońskiego, wojen wówczas toczonych i oczywiście eksponatów, które kilkudziesięciu lat kolekcjonuje, może opowiadać bez końca.

Na tej wystawie mogliśmy przede wszystkim zobaczyć największą na świecie kolekcję guzików napoleońskich! Nie zabrakło też elementów uzbrojenia, elementów wyposażenia wojsk napoleońskich czy innych artefaktów z XIX wieku.

W zbiorach F. Łuckiewicza jest również wiele takich zabytków, które chciały by mieć największe na świecie muzea! I część z tej kolekcji mogliśmy zobaczyć w trakcie Festiwalu Historycznego!

Warto zaznaczyć, że ekspozycja ta po raz pierwszy przyjechała do Wielkopolski – dotychczas była wystawiana głównie na Dolnym Śląsku.

Przez trzy dni Festiwalu, wystawę, która przyjechała do Gniezna z Żar, obejrzało kilkaset osób uczestniczących w II Festiwalu Historycznym.

Organizatorem II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” był Karol Soberski i jego Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”.


Fot. A. Soberska. J. Andrzejewski, W. BirontJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 215

 • 157
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 18
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 40
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3