ReklamaA1 - banerReklamaA1-2 - baner

Wójt gminy Gniezno podsumowała półmetek kadencji!

Informacje lokalneAktualnościPozostałe11 czerwca 2021, 13:00   red. Karol Soberski/inf. prasowa465 odsłon
Wójt gminy Gniezno podsumowała półmetek kadencji!
Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno - fot. Gmina Gniezno

Zbliża się półmetek kadencji samorządu gminy Gniezno. Z tej okazji Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno dokonała podsumowania swojej dotychczasowej działalności. Dzisiaj podczas spotkania z dziennikarzami, oprócz dotychczasowych dokonań na rzecz Gminy Gniezno, wójt przedstawiła również plany na przyszłość.

Jak wyglądają dokonania gminy Gniezno w latach 2019 – 2021?

1. Zakończenie inwestycji w Zdziechowie  – w 2019 roku oddano do użytku budynek szkoły  podstawowej - koszt inwestycji: 7.699.676, 75 zł (koszt budowy) oraz  wyposażenie 305.501,47 zł.  Ukończenie  budynku głównego nastąpiło  w 2020 roku. Wtedy również  został otwarty pierwszy publiczny żłobek w Gminie Gniezno. Projekt żłobka zrealizowany został przy udziale środków zewnętrznych. Rządowy program „Maluch +" kwota dofinansowania 990 000,00 zł.  oraz Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020. Żłobek rozpoczął działalność 1 września 2020 r.

2. W kwietniu 2021 roku Gminna Biblioteka Publiczna będąca gminną instytucją kultury została przeniesiona do nowo powstałego budynku głównego w Zdziechowie. Księgozbiór wcześniej składowany w mało korzystnych warunkach, po kątach znalazł w końcu swoje miejsce na nowych pułkach. Przeniesienie do nowej lokalizacji ma pozwolić na rozwój tej placówki, która ma dostarczać różne formy kultury dla każdej grupy  odbiorców niezależnie od wieku czy zainteresowań.

3. W ramach szerzenia polityki senioralnej Gmina Gniezno uruchomiła Klub Seniora, z rządowego programu wieloletniego Senior + na lata 2015-2020, który został otwarty w styczniu 2020 roku. Ze względu na pandemię wirusa COVID-19, aktywnie działał przez kilka miesięcy. Udało się jednak zrealizować część zaplanowanych zajęć w gronie około 30 seniorów.

4. Zrealizowaliśmy szereg inwestycji z Funduszu Sołeckiego. W 2019 roku wydatkowana kwota wyniosła 746.007,70 zł, natomiast realizacja wykonania wyniosła blisko 95%. W 2020 roku kwota ta wyniosła 771 174,17zł, a realizacja wykonania wyniosła prawie 98%. Fundusz Sołecki w roku 2019 oraz 2020 to przeszło 200 różnych zadań w każdym roku. W 2019 udało się m.in.: doposażyć  plac zabaw w Lulkowie czy w Woli Skorzęckiej, wyposażyć i zaadaptować przystań wodną w miejscowości Lubochnia, czy zakupić i zamontować siłownię zewnętrzną w Jankowie Dolnym. W 2020 roku  udało się m.in.: zrewitalizować boisko przy Szkole w Goślinowie,  zakupić urządzenia do Skateparku w Jankowie Dolnym (montaż w maju 2021), postawić plac zabaw w Ganinie oraz altanę w Lubochni.

5. W 2020 r. rozpoczęto inwestycję  budowy budynku szkolno-przedszkolnego w Jankowie Dolnym. Budowa  zakłada stworzenie parterowego budynku składającego się z czterech oddziałów przedszkolnych dla stu dzieci oraz czterech sal lekcyjnych dla klas 1-3 szkoły podstawowej. Obiekt będzie posiadał dwa odrębne wejścia do obu placówek. W ostatnich dniach udało się także podpisać umowę z wykonawcą w/w zadania. Będzie to firma Henbud Sp z o.o. Koszt całej inwestycji szacuje się na ponad 4.000.000 zł. Uruchomienie placówki planowane jest na dzień 1.09.2022 r.

Zmiany w Urzędzie Gminy Gniezno oraz w jednostkach podległych

Od początku kadencji Maria Suplicka , wójt Gminy Gniezno usystematyzowała pracę w Urzędzie Gminy Gniezno oraz w jednostkach podległych. Powstał Punkt Obsługi Klienta, który znacznie usprawnia pracę urzędu. Odpowiednio podzielono referaty, dzięki czemu mieszkańcy mogą łatwiej i szybciej lokalizować załatwienie swojej sprawy.

- Zależy nam, aby Gmina Gniezno była dla mieszkańców. Włodarz gminy przyjmuje interesantów każdego dnia w godzinach pracy urzędu, przeważnie po wcześniejszym umówieniu - mówi wójt Maria Suplicka.

Zostały zainicjowane odprawy z dyrektorami szkół oraz z sołtysami w celu ulepszenia kontaktu i integracji poszczególnych środowisk.

Plany na najbliższe lata

1. Wykonanie koncepcji budowy kanalizacji: Gmina Gniezno zleciła wykonanie koncepcji budowy kanalizacji firmie zewnętrznej (Agencji Wspierania Ochrony Środowiska z Poznania). Gmina stara się pozyskać dofinansowanie na budowę kanalizacji w miejscowościach Braciszewo i Obora, na którą mamy przygotowany projekt.

2. Plan budowy obiektu przedszkolnego z oddziałem żłobkowym w Szczytnikach Duchownych.

3. Budowa drogi w Krzyszczewie: projekt budowy drogi o długości ponad 2 km w Krzyszczewie jest już gotowy. Aktualnie wykonywane są podziały gruntów, aby uzyskać pozwolenia na budowę inwestycji.

4. Na bieżąco podejmowane są przez Gminę Gniezno prace związane z montażem oświetlenia, budową czy remontem odcinków dróg gminnych (m.in. Przebudowa drogi gminnej w m. Osiniec - Aleja Czwarta, Aleja Szósta i Aleja Siódma, Przebudowa drogi gminnej w m. Wełnica - Os. Łąkowe oraz powstawaniem sieci wodociągowej.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 255

 • 204
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 12
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 38
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 baner
ReklamaA2 - baner