ReklamaA1 - baner

Wojenna pamiątka wśród pól Strzałkowa

HistoriaAktualności27 czerwca 2020, 13:00   red. Jarosław Jaskulski217 odsłon1 Komentarzy
Wojenna pamiątka wśród pól Strzałkowa
Obelisk przy cmentarzu obozowym - fot. Jarosław Jaskulski

Szlaki rowerowe gminy Strzałkowo zachęcają do wycieczek zwłaszcza w okresie wakacji. Na dobrze oznakowanych i przygotowanych trasach możemy cieszyć się przepięknymi okolicznościami przyrody ale i ciekawymi miejscami często związanymi z historia regionu, które warto zobaczyć.

Jednym z takich miejsc jest założony przez Niemców w 1915 roku, cmentarz obozu jenieckiego tuż za miejscowością Łężec, w której to znajdował się ów obóz. Początkowo zajmował teren ok 0,43 ha jednak na skutek bardzo trudnych warunków pobytu w obozie oraz różnych chorób na, które umierali jeńcy powierzchnie cmentarza powiększono do 0,77 ha.

Elementem charakterystycznym cmentarza był krzyż prawosławny z tablicami inskrypcyjnymi w języku rosyjskim oraz niemieckim, który zachował się do dnia dzisiejszego. Zmarłych grzebano w grobach indywidualnych ale i w mogiłach grupowych.

Szacuje się, że pochowanych jest ok. 8000 jeńców narodowości rosyjskiej, ukraińskiej, polskiej, francuskiej i niemieckiej, a także ich sojuszników innych narodowości.

Trasy rowerowe okolic Strzałkowa wiodą po szosach asfaltowych ale też i po drogach nieutwardzonych. Jadąc traktami polnymi można oderwać się od zwariowanego tempa życia oraz wyciszyć się wsłuchując się w szum falujących na wietrze łanów zbóż czy śpiewu ptaków.

Warto podkreślić, że na szlakach rowerowych znajdują się samoobsługowe stacje napraw rowerów wyposażone w niezbędne klucze w razie awarii pojazdu.


Fot. J. Jaskulski


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 - baner
ReklamaA2 - baner
ReklamaA3 - baner