ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Wieś na starej fotografii... 37 niezwykłych zdjęć!

HistoriaAktualności29 września 2020, 17:00   red. Karol Soberski3042 odsłon1 Komentarzy
Wieś na starej fotografii... 37 niezwykłych zdjęć!
 fot. Karol Soberski

Bardzo często w rodzinnych archiwach przechowywane są przepiękne zdjęcia, upamiętniające dwory, kościoły czy inne budynki znajdujące się w naszych wioskach, jak również życie miejscowości w naszym regionie w okresie przed i powojennym. I właśnie taki niezwykły zbiór 37 fotografii z lat 50-tych i 60-tych XX wieku trafił w moje ręce i będzie wykorzystany do ocalenia pamięci o historii powiatu gnieźnieńskiego!

Od wielu lat apeluję do Czytelników z naszego regionu o informację, czy są w posiadaniu starych fotografii związanych zarówno z codziennym życiem wiosek i miast z Pojezierza Gnieźnieńskiego, jak i zdjęć przedstawiających pałace, dwory czy kościoły, w okresie międzywojennym, w czasie II wojny światowej i latach powojennych.

Często dziadkowie i babcie opowiadali nam – wskazując na stare, często pożółkłe fotografie – jak się żyło w tych miejscowościach, w tych dworach lub różne historie z nimi związane. Ponadto nasi dziadkowie, ojcowie lubili też fotografować się na tle danego pałacu lub w otaczającym go malowniczym parku.

I właśnie kilka dni temu kolega z którym działamy w Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” poinformował mnie, że jego koleżanka Kinga jest w posiadaniu zdjęć z lat powojennych, które wykonał jej dziadek!

Gdy Maciej dostarczył mi fotki, okazało się, że są to unikaty, ponieważ zarówno miejsca, budynki czy ludzie, którzy zostali uchwyceni na tych fotografiach, to już prawdziwa historia naszego regionu.

Na zdjęciach – jest ich w sumie 37 – widzimy codzienne życie, budynki i ludzi z wiosek w gminie Mieleszyn: Dziadkowo, Przysieka i Popowo Ignacewo. Szczególnie budynki które znalazły się na zdjęciach… dzisiaj nie ma po nich śladu… A wiele z tych budynków ma swoją niecodzienną historię i związana są z nimi niezwykłe wydarzenia!

Pani Kindze bardzo dziękujemy za udostępnienie tych unikatowych fotografii pokazujących nasz region, którego już nie ma… A Maciejowi za pomoc w dotarciu do tych zdjęć.

Szukamy kolejnych zdjęć!

Drodzy Czytelnicy! Z doświadczenia wiem, że w wielu naszych domach znajduje się wiele podobnych fotografii zarówno z okresu międzywojennego, czasów wojny i lat powojennych. Dlatego zwracam się do Czytelników z prośbą o udostępnienie tych zdjęć.

Poszukuję wszelkich informacji i fotografii na temat wsi z gminy Mieleszyn: Popowa Ignacewa, Popowo Podleśnego, Przysieki, Mielna i Dziadkowo. Szukam informacji i fotografii dworów i parków znajdujących się w tych miejscowościach, ale też zdjęć z codziennego życia w tych miejscowościach.

Poszukują również osób, które znają wiele niepublikowanych dotychczas faktów z życia we wspomnianych dworach. Interesuje mnie każdy, nawet drobny szczegół z historii tych majątków.

Szukamy też starych fotografii pałaców i dworów z terenu gminy: Gniezno, Kłecko, Kiszkowo, Łubowo, Czerniejewo i Niechanowo! Szczególnie szukam zdjęć z pałaców w Niechanowie, Arcugowie, Kołaczkowie, Zdziechowie, ale każdy inny pałac także jest mile widziany.

Interesują nas także stare zdjęcia z innych gmin i powiatów Pojezierza Gnieźnieńskiego!

Ocalmy od zapomnienia nasze lokalne dzieje!

Wszystkie zdjęcia, jak i dokumenty chcemy tylko zeskanować. Oryginały zostaną w Państwa posiadaniu.

Jeśli ktoś posiada jakiekolwiek materiały (zdjęcia, dokumenty, rysunki, itp.) lub wspomnienia dotyczące wymienionych wiosek i chciałby się nimi podzielić, proszę o kontakt: e-mail: naczelny@pojezierze24.pl lub telefoniczny: 515-980-504.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 9
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3