W 2023 r. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie obchodzi „wielolecie”, czyli wiele jubileuszy w jednym. Zapraszamy do obejrzenia najnowszego teledysku do wystawy czasowej „Wielolecie Muzeum”. To kolejna muzyczna odsłona i sposób promocji wydarzeń organizowanych przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. W teledysku udział wzięli muzealnicy oraz nauczyciele i uczniowie I LO w Gnieźnie.
„Wielolecie” to między innymi: 50-lecie założenia samodzielnego Muzeum w Gnieźnie, 45-lecie oddania do użytku budynku Muzeum oraz 40-lecie nadania dzisiejszej nazwy i otwarcia pierwszej wystawy stałej. Okazji rocznicowych mamy w tym roku więcej, bo świętować możemy także 85-lecie rozpoczęcia pierwszych, poważnych badań archeologicznych w Gnieźnie oraz 75-lecie powojennych badań nad początkami państwa polskiego w Gnieźnie. Obie rocznice badań są dla Muzuem równie istotne. To właśnie w ich wyniku, rozpoczęte zostało gromadzenie kolekcji zabytków, w oparciu o które ostatecznie powstało Muzeum.
W związku z wszystkimi rocznicami, Muzeum przygotowało specjalną wystawę czasową pn. „Wielolecie Muzeum” pokazującą historię naszego Muzeum oraz gnieźnieńskiego muzealnictwa w ogóle. A historia ta jest niezwykle ciekawa. Budynek Muzeum, sam w sobie stanowiący piękny przykład architektury modernizmu, był pierwszym, w powojennej Polsce, budynkiem zaprojektowanym od podstaw dla potrzeb muzealnych. Dodatkowo, jesteśmy także jedynym w Polsce muzeum, które połączone jest ze szkołą, konkretnie z gnieźnieńskim I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego. Już pierwsza wystawa stała w naszym Muzeum, poświęcona początkom państwa polskiego, była w pełni multimedialną, jedyną taką w Polsce – a powstała w latach 80. XX wieku! Pokażemy nie tylko instytucję, ale przede wszystkim ludzi ją tworzących. Przy okazji wystawy, przybliżymy także prace muzeów (nie tylko naszego), które nie sprowadzają się wyłącznie do organizacji wystaw.
Wystawa przygotowywana jest w większości przez najmłodszych pracowników, którzy pracują z nami od niedawna. Oni nie pamiętają epoki kapci czy karteczek “Nie dotykać eksponatów!”, a ich spojrzenie na muzealnictwo jest zupełnie odmienne. I dobrze… bo przecież to, co było, to już historia, którą należy pamiętać, pokazywać, ale z pewnością trzeba iść do przodu!
Wystawa otwarta jest od 2 kwietnia do 31 grudnia 2023 r.
Zapraszamy do obejrzenia najnowszego teledysku do wystawy czasowej „Wielolecie Muzeum”. To kolejna muzyczna odsłona i sposób promocji wydarzeń organizowanych przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. W teledysku udział wzięli muzealnicy oraz nauczyciele i uczniowie I LO w Gnieźnie.
Słowa:
Jakub Pera (MPPP)
Muzyka:
Michał Obrębski
Wykonanie:
Maciej Pera - wokal
Chórki:
Marta Ganczarek (MPPP)
Łukasz Kaczmarek (MPPP)
Jakub Pera (MPPP)
Marta Siłakowska (MPPP)
Michał Twardowski
Weronika Zmudzińska (MPPP)
Scenariusz i reżyseria:
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Wystąpili:
Paweł Matkowski
Michał Orębski
Maciej Pera
Michał Twardowski
Uczniowie i nauczyciele I LO im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
Pracownicy Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Zdjęcia i montaż:
muviLab
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!