Dzień Polski to jedna z największych imprez promujących Polskę i polska kulturę wśród naszych południowych sąsiadów. Organizowany corocznie przez Instytut Polski w niezwykle prestiżowej lokalizacji, jaką są ogrody ambasady RP w Pradze (u stóp hradczańskiego zamku) na stałe wpisał się kalendarz letnich wydarzeń czeskiej stolicy. Równie tradycyjnie partnerami wydarzenia są polskie firmy, miasta i regiony. Tym razem do tego grona dołączyła Wielkopolska, od razu wystawiając niezwykle silną reprezentację.
Wspólnie z Wielkopolską Organizacją Turystyczną w Dniu Polskim udział wzięli: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Muzeum Ziemi Złotowskiej, WZLOT Lokalna Organizacja Turystyczna oraz Muzeum Chmielarstwa i Wikliniarstwa wraz z miastem Nowym Tomyśl.
To jednak nie wszystko, na scenie głównej wystąpił Zespół Biskupiański z Domachowa, który mimo rzęsistej ulewy porwał do zabawy uczestników imprezy. Tych, według szacunków organizatora, było około 3-4 tysięcy. Atmosfera wydarzenia była rewelacyjna i, jak przystało na piknik, bardzo rozrywkowa.
Oprócz strefy wielkopolskiej można było zajrzeć również do innych regionów, spróbować bigosu, pierogów lub góralskich specjałów czy napić się craftowego piwa. Gwiazdą wieczoru był koncert zespołu Kwiat Jabłoni.
Rynek czeski, stał się w ostatnich latach bardzo obiecujący. To nie tylko skutek pandemii i rosnącego zainteresowania regionami leżącymi blisko, ale też efekt działań Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Pradze. Za jeden ze strategicznych celów przyjął on budowanie mody na zwiedzanie Polski w pasie pomiędzy Bałtykiem a Górami. Oczywiście Wielkopolska Organizacja Turystyczna wspiera ich w tych wysiłkach, czekając na więcej turystów z Czech.
W tym roku WOT wziął już udział w kolejnej edycji road show, podczas którego na spotkaniach z touroperatorami i dziennikarzami prezentowali ofertę turystyczną Wielkopolski w Pradze, Brnie i Ostrawie. Wielkopolska gościła również czeskiego dziennikarza Jirego Penasa, redaktora magazynu Echo i autora serii książek “Vypravy”, którego w szczególny sposób zainteresował Szlak Piastowski i miejsca związane z najdawniejszymi polskimi dziejami.
Fot. WOT
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!