ReklamaA1-3

„Wielkie” odkrycie w Inowrocławiu

HistoriaAktualności3 grudnia 2021, 14:15   red. Karol Soberski/inf. prasowa784 odsłon
„Wielkie” odkrycie w Inowrocławiu
 fot. Powiat Inowrocławski

To największe znalezisko muzealnych archeologów - kamienne koło średnicy 2 m i grubości 40 cm. Odkryte zostały na placu Klasztornym w Inowrocławiu przez archeologów z powiatowego Muzeum im. Jana Kasprowicza.  

Granitowe, przełamane koło zostało odkryte w czasie nadzorów archeologicznych towarzyszących pracom budowlanym związanym z modernizacją Szkoły Muzycznej w Inowrocławiu. Skąd tak zaskakujące znalezisko w tym miejscu?

– Dzisiejszy pl. Klasztorny i jego otoczenie od średniowiecza do 1819 r. wchodził w skład klasztoru Franciszkanów. Po likwidacji klasztoru, w zabudowaniach kościoła ulokowano magazyn, a od 1851 r. olejarnię. Fabrykę, czyli bezcenne relikty XIII-wiecznego, wczesnogotyckiego kościoła rozebrano po pożarze w 1872 r. i właśnie z tą pierwszą inowrocławską fabryką związany jest odkryty kamień, to element tłoczni służący do uzyskiwania oleju, najpewniej oleju lnianego – wyjaśnia archeolog Marcin Woźniak.

– To wielkie odkrycie i dosłownie i w przenośni. Ten niezwykły zabytek jest świadectwem początków przemysłu spożywczego w Powiecie Inowrocławskim, a tradycja produkcji oleju jest do dzisiaj kontynuowana m.in. w Kruszwicy i Tupadłach – powiedziała starosta Wiesława Pawłowska.

Granitowe koło z placu Klasztornego to bez wątpienia największy i najcięższy zabytek odkryty przez archeologów z Inowrocławia.


Fot. Powiat InowrocławskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 116

 • 50
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 12
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 54
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2