ReklamaA1

Wielki sukces III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”!

Z życia FundacjiAktualności26 września 2022, 17:30   red. Aleksandra Soberska2644 odsłon
Wielki sukces III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”!
Organizatorzy i prelegenci III Festiwalu Historycznego - fot. Jerzy Andrzejewski

W niedzielę, w godzinach popołudniowych w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim (powiat żniński, woj, kujawsko-pomorskie) zakończył się III Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”. Trzecia edycja jednego z najciekawszych w Polsce festiwali historycznych zakończyła się wielkim sukcesem, zarówno pod względem tematycznym, jak i doborem prelegentów. Do tego trzeba dodać uczestników, którzy zjechali z całej Polski.

- Na tegorocznym Festiwalu zaprezentowało się 18 prelegentów z różnych stron Polski (Pomorze, Mazowsze, Kujawy, Dolny i Górny Śląsk, Łódzkie i oczywiście Wielkopolska), którzy wygłosili w sumie 16 wykładów: każdy ciekawy, pełen zagadek, przepełniony skarbami i tajemnicami. Dodatkowo kilka prelekcji było prawdziwymi hita! A gdy podkreślimy, że panel dyskusyjny o Dziennikach Wojennych był takim pierwszym w historii Polski, to mamy absolutną premierę - zapowiada Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu.

W ostatnim, trzecim dniu Festiwalu, uczestnicy mogli wysłuchać pięciu prelekcji. Na początek Izabela Nowak, regionalistka i badaczka ze Żnina przybliżyła temat „Eratyki w kulturze i architekturze Pałuk”. Po niej dr Andrzej Prinke z Poznania przedstawił bardzo ciekawy i zupełnie nieznany temat współpracy polsko-niemieckiej w prelekcji zatytułowanej „>Zapraszamy, ale bez Hakenkreuzów<. Polsko-niemiecka wymiana młodzieży w okresie międzywojennym”.

Kolejny prelegent, dziennikarz, podróżnik i odkrywca Piotr Maszkowski przypomniał zapomnianą  już historię którą zawarł w wykładzie pt. „Żołnierze Mannerheima w Srebrnej Górze. Tajemnica śmierci Finów z dolnośląskiej twierdzy”.

Prawdziwe show zrobiły natomiast dwie prelegentki z Gniezna i Poznania, Urszula Romanowska i Danuta Weber, które przedstawiły życie i działalność pewnej niezwykłej kobiety. Ich wykład pt. „Tamara Łempicka - kobieta nieodgadniona” to było połączenie prelekcji i sztuki teatralnej! Coś czego nigdy wcześnie nie było na Festiwalu! Publiczność była zachwycona.

Ostatnim wykładem III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” była prelekcja Tomasz Górski, podróżnik, eksplorator związany z Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, który przeniósł nas w zupełnie nieznany świat. Jego prelekcja pt. „Bydgoska Nitrogliceryna – Od Alfreda Nobla do tajemniczej fabryki w lesie” okazała się świetnym zakończeniem Festiwalu. Taką wisieńką na torcie.

Oficjalnego zakończenia Festiwalu dokonał jego pomysłodawca i dyrektor, Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, który podziękował władzom gminy Janowiec Wielkopolski, prelegentom, koleżankom i kolegom z Fundacji ale przede wszystkim uczestnikom Festiwalu, którzy zjechali się z całej Polski. Głos – w imieniu władz gminy – zabrał z kolei Michał Werkowski, zastępca burmistrza, który podziękował K. Soberskiemu i Fundacji za zorganizowanie Festiwalu. Gdzie odbędzie się przyszłoroczny IV Festiwal? - Na pewno będzie w marcu 2023 roku. Co do miejsca, to ogłosimy je już wkrótce, bo prowadzimy obecnie rozmowy z kilkoma podmiotami, które chcą nas ugościć – zaznaczył K. Soberski.

- Na szczegółowe podsumowanie III Festiwalu Historycznego przyjdzie jeszcze czas. Ale dzisiaj możemy już powiedzieć, że III Festiwal Historyczny, co wynika zarówno z wpisów do Księgi Pamiątkowej, komentarzy pod postami na FB, jak również z rozmów z uczestnikami i prelegentami, to wielki sukces organizacyjny i merytoryczny – dodaje K. Soberski.

O atrakcjach III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, kuluarach Festiwalu, spotkaniach w bazie Festiwalu oraz o filmie, który powstanie, już wkrótce na naszym portalu.


Fot. A. Soberska, J. AndrzejewskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 269

 • 211
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 11
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 47
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3