ReklamaA1-3

„Wielka ucieczka” – szukamy rodziny Zygfryda Wawrzynkowskiego!

HistoriaKsiążkiInformacje z powiatu gnieźnieńskiego11 stycznia 2022, 13:30   red. Karol Soberski575 odsłon
„Wielka ucieczka” – szukamy rodziny Zygfryda Wawrzynkowskiego!
 fot. Sebastian Tomzik

W 2023 roku na rynku wydawniczym pojawi się moja kolejna książka, nad którą od dłuższego czasu pracuję, zatytułowana „Wielka ucieczka”. Będzie ona opowiadała o dramatycznych wydarzeniach z września 1939 roku - uciecze Polaków sprzed niemieckich plutonów egzekucyjnych w Mielnie i w Kłecku. W książce będzie również wspomniana nieznana historia dwóch Polaków, którzy przez całą wojnę ukrywali się na strychach w Przysiece i Mielnie. Szukam też kontaktu z rodziną Zygfryda Wawrzynkowskiego, który 9 września 1939 r. uciekł znad Małej Wełny w Kłecku!

W związku z tą książka poszukuję fotografii osób, które zostały rozstrzelane 9 września 1939 roku w Mielnie. Poszukuję zdjęć: ks. Kazimierza Nowickiego z Paterka, Walentego Budnika z Popowa Ignacewa, Józefa Tackowiaka z Mieleszyna oraz braci Makarego i Jana Płoszyńskich z Wągrowca.

Szukam także fotografii mężczyzn, którzy wieczorem 9 września 1939 roku uciekli z grupy osób zaprowadzonej przez Niemców nad Małą Wełnę w Kłecku, gdzie mieli być rozstrzelani. Szukam zdjęć: Czesława Antoszewskiego z Kłecka, Wincentego Hybiaka z Kłecka i Ludwika Ćwiklińskiego z Janowca Wielkopolskiego.

Nie tak dawno otrzymałem informację, że w gronie tych, którzy uciekli sprzed plutonu egzekucyjnego nad Małą Wełną, 9 września 1939 r. był również jeszcze jeden mężczyzna - Zygfryd Wawrzynkowski! Niestety, nie został on po zakończeniu II wojny światowej ujęty w publikacjach poświęconych wydarzeniom związanym z obroną Kłecka, ponieważ jego matka była Niemką! Wiem jednak - i potwierdziłem to w kilku niezależnych źródłach - że Z. Wawrzynkowski również uciekł Niemcom owego wrześniowego dnia znad Małej Wełny.

Poszukuję również wszelkich informacji na temat tych osób. Szczególnie proszę o kontakt rodziny tych mężczyzn.

W książce chcę również wspomnieć o niezwykłych historiach dwóch osób, które przez cały okres II  wojny światowej ukrywały się na strychach. Z tego względu szukam zdjęć i wszelkich informacji o Michale Jackowiaku, który przez całą wojnę ukrywał się na strychu budynku chlewni w Przysiece.

Szukam też informacji i fotografii mężczyzny o nazwisku Knasiak (niestety nieznane jest jego imię), który – poszukiwany przez Gestapo – ukrywał się przez całą wojnę na strychu domu swojego brata – ogrodnika pracującego dla rodziny von Wendorffów w Mielnie.

Książka „Wielka ucieczka” ma ocalić od zapomnienia losy tych osób, które w heroiczny sposób walczyły o życie. Niektórym z nich udało się przetrwać wojnę.

Osoby, które mają jakiekolwiek informacje na temat tych osób, są w posiadaniu ich fotografii lub znają osoby, które dysponuję takimi zdjęciami – proszę o kontakt: e-mail: naczelny@pojezierze24.pl lub telefoniczny: 515-980-504.

Wszelkie materiały zostaną skopiowane i zwrócone właścicielom. Na zdjęcie oraz informacje czekam do 31 grudnia 2022 roku.

Poszukują również osób, które znają inne, podobne, a niepublikowane dotychczas lokalne historie z okresu II wojny światowej w naszym regionie. Interesuje mnie każdy, nawet drobny epizod z okresu niemieckiej okupacji.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 100

 • 81
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 9
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 10
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2