ReklamaA1ReklamaA1-2

Wielka Konferencja, wielkie podziękowania! Do zobaczenia za rok!

Z życia FundacjiAktualności3 października 2023, 12:15   red. Karol Soberski1752 odsłon
Wielka Konferencja, wielkie podziękowania! Do zobaczenia za rok!
Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” dzwoni już z zaproszeniem do prelegentów na rok 2024 -  fot. Maciej Ranke

Dokładnie tydzień temu ostatni uczestnik I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która odbywała się 23 i 24 września w pałacu w Czerniejewie, dotarł do swojego domu pod holenderską granicą. Konferencja okazała się wielkim sukcesem i pokazała, że w gronie pasjonatów oraz zgranych ludzi – a tacy są w Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” – można zorganizować bardzo ciekawe wydarzenie. Wydarzenie o którym było, jest i pewnie będzie jeszcze długo bardzo głośno.

I Międzynarodowa Konferencja „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” będąca naturalną kontynuacją trzech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” przeszła już do historii. A już dzisiaj rozpocząłem przygotowania do piątej, jubileuszowej edycji Festiwalu, która odbędzie się w 2024 roku.

Jednak teraz jest czas by podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wielkiej imprezy i do jej sukcesu. Dziękuję zatem całej ekipie Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, która zaangażowała się w przygotowania do Konferencji i w samą Konferencję. Przede wszystkim mojej żonie Aleksandrze, która wspierała mnie na każdym etapie tego projektu

Dziękuję pozostałym członkom Fundacji, którzy zechcieli zaangażować się w Konferencję: Marii Swobodzie, Magdzie Netter, Dance Weber, Arkowi Gacy, Michałowi Glancowi, Maciejowi Bosakowi, Włodkowi Birontowi, Maciejowi Ranke, Rafaławi Mielcarskiemu, Jarkowi Pietrzakowi, Robertowi Kostusiakowi, Romkowi Baście, Michałowi Kubiakowi, Robertowi Aniołowi, Michałowi Werkowskiemu, Alkowi Wielgórskiemu a także osobom, które nie są w naszej Fundacji, a wspierały nas podczas Festiwalu: Lidce Pietrzak, Dorocie Herman i Marcinowi Perlińskiemu. Bez Waszej pomocy, ta Konferencja nie wyglądałaby tak, jak wyglądała!

Dziękuję gospodarzom pałacu: Marinowi i Agnieszce za ogromne zaufanie, którym nas obdarzyli i za ten ciepły klimat, który wnieśli w te festiwalowe dni. Dziękuję Kindze Ciesielczyk i całej ekipie pałacu w Czerniejewie za wszelką pomoc oraz ten uśmiech, którym nas obdarzali każdego dnia.

Osobne podziękowania kieruję na ręce patrona honorowego Konferencji – Barbarze Borowskiej, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Gnieźnie i całemu Bankowi, za wsparcie tego przedsięwzięcia. Dziękuję burmistrzowi Czerniejewa – Tadeuszowi Szymankowi i wójtowi gminy Mieleszyn, Arturowi Hańczakowi – za wsparcie naszej inicjatywy. Dziękuję Marii Suplickiej, wójt gminy Gniezno, Robertowi Gawłowi, Wielkopolskiemu Kuratorowi Oświaty w Poznaniu, Michałowi Michalakowi, nadleśniczemu Nadleśnictwa Gniezno, Piotrowi Gruszczyńskiemu, staroście gnieźnieńskiemu i Lidii Łącznej, dyrektor Centrum Kultury „Scena to dziwna” za wszelką pomoc. Dziękuję sponsorom – PRB Dopierała, Klinika Tlenowa w Gnieźnie i firmie Gra-Jan G. Manicka.

Konferencja nie przyciągnęła by wielu uczestników gdyby nie zacne grono prelegentów, którzy przyjęli moje zaproszenie i pojawili się w pałacu w Czerniejewie. Podziękowania płyną do: Joanny Gliwy, Magdaleny Woch, Marzeny Jaworskiej, dr Andrzeja Prinke, Pauliny Maciejewskiej, Piotra Maszkowskiego, Radosława Hermana, Antoniego Łęszczaka, Mirosława Garnca i Małgorzaty Jackiewicz-Garniec, Jacka Jurczakowskiego, Pawła Beckera, Dariusza Garby, Doroty Markowskiej-Bochenek, Jana Nowickiego, Krzysztofa Krzyżanowskiego i Sebastiana Mazurkiewicza.

Dziękuję również osobom, które przywiozły wystawy: gospodarzom pałacu za ekspozycję starych samochodów i dorożek; Aleksandrowi Wielgórskiemu za „Ołowiane znaki pieczętne”, prywatnemu, proszącemu o anonimowość kolekcjonerowi za „Grafiki Mistrzów: Chagall, Dali, Picasso...”, Radkowi Jaworskiemu za wystawę „Ślady”, Dance Weber za „Zagadkowych arystokratów”, Agnieszce Petelickiej, prezes Fundacji GROM Siła i Honor za wystawę mieczów samurajskich (m.in. pochodzących z XVI wieku) z kolekcji śp. gen. bryg. Sławomira Petelickiego, a także Piotrowi Karszni za artystyczno-edukacyjny performance pod hasłem „Świat melodii węgla i papieru”.

Dziękuję wszystkim wystawcom Kiermaszu Książki i Rękodzieła Historycznego

Dziękuję Wam za wykłady i za te wspólnie spędzone konferencyjne dni. I za te „nocne Polaków rozmowy”, które zapewne wkrótce zaowocują ciekawymi projektami historycznymi w naszym regionie!

Wielkie słowa podziękowania kieruję również do wszystkich uczestników Konferencji, którzy zdecydowali się ten przedostatni weekend września spędzić w pałacu w Czerniejewie. Festiwal była dla Was i bez Was nie miałby on racji bytu! Dziękuję że przyjechaliście do nas z takich miejscowości jak: Poznań, Warszawa, Bydgoszcz, Olsztyn, Wąbrzeźno, Września, Kalisz, Czerniejewo, Radziejów, Żnin, Ciechocinek, Zabrze, Dobra, Kraków, Wrocław, Wałbrzych, Janowiec Wlkp., Pogwizdów, Nekla, Wągrowiec, Toruń, Zakrzów, Siemianowo, Jawor, Skierniewice, Gołuski, Krzewata, Lubostroń, Trankwice, Kłecko, Luboń, Gdynia, Raków, Grabowo Królewskie, Brodnica, Kędzierzyn-Koźle, Szczecin, Łódź, Ostróda, Piła, Nowy Tomyśl, Konin, Witkowo, czy Mieleszyn. Dziękuję za Waszą obecność i zapraszam za rok!

Uff… Mam nadzieję, że o nikim nie zapomniałem… Czwarta edycja Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, która odbyła się pod hasłem  I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” już za nami…

Czas zabrać się za przygotowania do kolejnej edycji, która odbędzie się w 2024 roku. Lista prelegentów zaczyna się już powoli wypełniać (będzie wiele nowych twarzy), atrakcje dodatkowe już się rodzą…

A jaka będzie tematyka? II Międzynarodowa Konferencja – w ramach V Festiwalu – poświęcona będzie również ziemiaństwu ale nie tylko. Będzie bowiem mowa o zrabowanych, ukrytych i ocalonych skarbach...

Wszystkich którzy chcieliby współtworzyć z nami przyszłoroczną Konferencję zapraszam do współpracy!

Ale w przyszłym roku planujemy zorganizować jeszcze dwa inne, duże weekendowe wydarzenia! Więcej o nich już wkrótce na naszym portalu!

Karol Soberski
Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 217

 • 93
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 7
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 117
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2