ReklamaA1

Wieczornica Patriotyczna w Szczytnikach Duchownych

Informacje lokalneAktualnościInformacje z powiatu gnieźnieńskiego12 listopada 2023, 18:00   red. - inf. prasowa530 odsłon
Wieczornica Patriotyczna w Szczytnikach Duchownych
Z programem artystycznym wystąpili soliści operowi z Bydgoszczy -  fot. Gmina Gniezno

Wieczornica Patriotyczna z okazji 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości odbyła się w piątkowy wieczór 10 listopada w Zespole Szkół w Szczytnikach Duchownych.

Rozpoczęło się przemarszem spod parku do szkoły. Mieszkańcy gminy licznie zgromadzili się przy parku. Prowadzili go jeźdźcy na koniach z Rancza Ganina Dobrzyńscy. Po dotarciu do budynku Grupa Rekonstrukcji Historycznych Powstaniec ze Zdziechowy zaprezentowali krótki pokaz historyczny.

Następnie zgromadzeni goście weszli do szkoły, gdzie na hali odbyła się część oficjalna. Odśpiewano hymn, a kilka słów przy okazji tak znaczącego święta dla wszystkich Polaków powiedziała Wójt Gminy Gniezno Maria Suplicka. Następnie odbyły się występy artystyczne uczniów z gminnych szkół podstawowych oraz przedszkola w Zdziechowie, a także seniorów z Gminnych Klubów Seniora.

Następnie ze swoim programem artystycznym wystąpili soliści operowi  z Bydgoszczy, którzy rozpoczęli od najsłynniejszych oper polskich Stanisława Moniuszki czy pieśni Chopina i Paderewskiego. Następnie wykonali utwory z 20 lecia międzywojennego i na zakończenie wybrzmiały pieśni patriotyczne.

- Wieczornicę w Szczytnikach Duchownych rozpoczęła defilada konna wraz z grupą rekonstrukcyjną maszerującą w milczeniu z pochodniami. W ten sposób wprowadziliśmy uczestników gminnego wydarzenia w obchody Święta Niepodległości. 105 lat temu odzyskaliśmy niepodległość. po 123  latach niewoli w zaborach. Dziś  jako naród suwerenny cieszymy się wolnością wywalczoną przed laty przez naszych przodków. Wolność jest  największą wartością dla każdego człowieka. Szanujmy i dbajmy o nią. Niech nasza wolność będzie powodem do wielkiej radości i dumy, niech przyniesie wszystkim nadzieję na przyszłość – mówi Maria Suplicka, wójt Gminy Gniezno.

Po wszystkim zgromadzeni goście mieli okazję skosztować pysznych rogali przygotowanych przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich ze Zdziechowy, Modliszewa i Strzyżewa Paczkowego.

Organizatorem Wieczornicy Patriotycznej była Gminna Biblioteka Publiczna w Zdziechowie, Zespół Szkół im. Ks. Jana Twardowskiego w Szczytnikach Duchownych oraz Gmina Gniezno. 


Fot. Gmina GnieznoJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 190

 • 110
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 76
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3