Kolejne niezwykle ciekawe spotkanie Karola Soberskiego, autora książki „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” z czytelnikami, odbyło się wczoraj wieczorem w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie (gmina Gniezno). Blisko 3-godzinne spotkanie – profesjonalnie przygotowane przez Lidię Pietrzak, dyrektor biblioteki i jej zespół – zgromadziło ponad 50 osób z różnych stron gminy Gniezno, jak i powiatu gnieźnieńskiego.
W piątek, w godzinach wieczornych Karol Soberski spotkał się z czytelnikami w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zdziechowie (gmina Gniezno) i opowiedział o swojej nowej książce pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”. Spotkanie przy pełnej sali, w obecności ponad 50 osób, które rozpoczęło się o godz. 19.00, zakończyło się tuż przed godz. 22.00! W gronie obecnych na spotkaniu był m.in. Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno.
Warto podkreślić, że w dniu spotkania wypadało 5 lat od premiery pierwszej książki K. Soberskiego zatytułowanej „Skarb Dziedzica”.
Czytelników powitała, a gościa spotkania przedstawiła Lidia Pietrzak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie. – Karol Soberski to pisarz, dziennikarz i badacz lokalnej historii. Jest redaktorem naczelnym portalu turystyczno-informacyjnego Pojezierze24.pl i prezesem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Od blisko 17 lat wyjaśnia zagadki historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX w. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Jest autorem kilku książek: „Skarb Dziedzica”„Zapomniana zbrodnia”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, „Złoto Dziedzica” i „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”. Jest także współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” , wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie – mówi L. Pietrzak.
Następnie głos zabrał K. Soberski, który przybliżył okoliczności powstania książki i pozyskania materiałów archiwalnych związanych z Marianem Haberem.
– Marian Haber urodził w 1901 r., a zmarł w 1975 roku. Był mecenasem sztuki, jednym z najbardziej znanych w Polsce, malarzem, ale przede wszystkim kolekcjonerem dzieł sztuki i marszandem handlującym dziełami sztuki, zwłaszcza obrazami – rozpoczął swoją opowieść K. Soberski.
Dalej zaznaczył, że na wzmianki o M. Haberze po raz pierwszy natrafił w 2012 r., gdy pracował nad książką „Skarb Dziedzica”. Jest to fascynujący zapis dziejów Franciszka Saskowskiego, przedwojennego dziedzica majątku Popowo Ignacewo, które znajduje się niedaleko Mieleszyna w Wielkopolsce. Prace badawcze nad książką o dziedzicu majątku Popowa Ignacewa to tysiące przejrzanych dokumentów, setki zdjęć i rozmów z żyjącymi jeszcze świadkami. – Owe materiały naprowadziły mnie na ślad Mariana Habera, właściciela Kołdrąbia, leżącego 8 km od Popowa Ignacewa (do 1936 r. oba majątki należały do parafii w Kołdrąbiu). Okazało się, że panowie byli serdecznymi przyjaciółmi. Jednak informacji o Haberze było wówczas zdecydowanie niewiele – zaznacza.
Autor książki podkreślił, że jest ona unikatowa, ponieważ oparta na archiwum M. Habera, które zaginęło w 1939 r., a które odnalazł w październiku 2020 r. Archiwum składa się ponad 16 tysięcy dokumentów, w tym m.in. wielu listów, notatek, zdjęć, dokumentów. Atutem książki są liczne, niepublikowane wcześniej, fotografie z okresu międzywojennego.
W dalszej części spotkania K. Soberski poruszył kwestie w jaki sposób Kołdrąb dostał się w ręce rodziny Haberów; gdzie i kiedy M. Haber ukrywał swoje zbiory; jak wchodził w ich posiadanie; jakie miał relacje z kobietami. Nie brakowało też pytań, czy udało się odnaleźć jakieś elementy z kolekcji M. Habera.
– M. Haber miał bardzo szerokie kontakty w środowisku artystów, malarzy, sportowców, polityków i przede wszystkim właścicieli ziemskich w Wielkopolsce i na Kujawach! Kontakty, które rzucają nowe światło na postać właściciela Kołdrąbia i pokazujące go jako postać nietuzinkową! – podkreśla autor książki.
Spotkanie zakończyło się złożeniem podziękowania - w postaci pięknych fiołków - przez dyrektor biblioteki L. Pietrzak na ręce Karola Soberskiego. Po spotkaniu, zaś chętni mogli nabyć nową książkę, jak i wcześniejsze, oraz zdobyć dedykację od autora.
Nie zabrakło też kuluarowych rozmów na temat historii Zdziechowy i okolic. Padł także pomysł napisania książki o dziejach tejże gminy. Po oficjalnym zakończeniu spotkania, osoby który mogły pozostać, zostały zaproszone na pyszne ciasto i kawę.
- sobotą, 11 grudnia od godz. 14.00 – piknik rodzinny na dziedzińcu pałacu w Kołdrąbiu
- czwartek, 16 grudnia o godz. 18.00 – Stary Ratusz w Gnieźnie
O kolejnych spotkaniach m.in. w Poznaniu, Łubowie, Szubinie, Brodnicy, już wkrótce!
Fot. A. Soberska
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!