ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Wieczór w Kiszkowie wypełniony opowieściami o dziejach regionu!

Informacje lokalneAktualnościKsiążkiInformacje z powiatu gnieźnieńskiego19 kwietnia 2024, 22:00   red. Aleksandra Soberska1478 odsłon
Wieczór w Kiszkowie wypełniony opowieściami o dziejach regionu!
 fot. Aleksandra Soberska

Przy komplecie publiczności odbyło się dzisiaj wieczorem spotkanie autorskie pisarza Karola Soberskiego w Bibliotece Publicznej Gminy Kiszkowo. Tym razem przez 2 godziny K. Soberski opowiadał o swoich książkach, okolicznościach pozyskiwania materiałów archiwalnych i przedwojennych fotografii, planach na przyszłości i książce dotyczącej gminy Kiszkowo pt. „Głębokie. Tropem tajemnic”. Spotkanie, profesjonalnie zorganizowane przez Joannę Kluczyńską, dyrektor biblioteki i jej zespół, było dla K. Soberskiego wyjątkowe, ponieważ do tej książnicy zawitał po raz pierwszy. Pisarz dziękuję za miłe przyjęcie, fantastyczną atmosferę i ciekawe rozmowy o tematach historycznych.

Karola Soberskiego, gościa Biblioteki Publicznej Gminy Kiszkowo powitała jej dyrektor Joanna Kluczyńską, która przedstawiła jego sylwetkę. - Karol Soberski to pisarz, dziennikarz, dokumentalista, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator czterech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych w Polsce. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach, o ziemiaństwie i II wojnie światowej na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Od 20 lat odkrywa tajemnice ziemiaństwa, pałaców i dworów oraz sekrety II wojny światowej na Pojezierzu Gnieźnieńskim – mówi J. Kluczyńska.

Następnie K. Soberski opowiedział o początkach, o źródłach, o sposobach pozyskiwania materiałów do książki, o świadkach historii, a także o niezwykłych wydarzeniach, które zdarzyły się podczas zbierania dokumentów do książek.

W pierwszej części spotkania opowiedział o swoje najnowszej książce pt. „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”. - Przemierzając gminę Gniezno dzień po dniu, rok po roku, można zobaczyć całe bogactwo tej krainy, otulającej w swoich ramionach miasto Gniezno – Pierwszą Stolicę Polski. Taka wędrówka pokaże nam wielkie bogactwo atrakcji turystycznych i zabytków historycznych tejże gminy, jak również wiele ciekawostek z jej dziejów. Wystarczy tylko iść niespiesznie i rozglądać się dookoła – zaznacza autor.

Później przeszedł do opowieści o książce „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – marszand, ziemianin, celebryta”. Zaznaczył na wstępie, że na postać M. Habera po raz pierwszy natrafił w 2012 r., gdy pracował nad książką „Skarb Dziedzica”. - Jest to fascynujący zapis dziejów Franciszka Saskowskiego, przedwojennego dziedzica majątku Popowo Ignacewo, które znajduje się niedaleko Mieleszyna w Wielkopolsce. Prace badawcze nad książką o dziedzicu majątku Popowa Ignacewa to tysiące przejrzanych dokumentów, setki zdjęć i rozmów z żyjącymi jeszcze świadkami. Owe materiały naprowadziły mnie na ślad Mariana Habera, właściciela Kołdrąbia, leżącego 8 km od Popowa Ignacewa (do 1936 r. oba majątki należały do parafii w Kołdrąbiu). Okazało się, że panowie byli serdecznymi przyjaciółmi. Jednak informacji o Haberze było wówczas zdecydowanie niewiele – zaznacza.

W trzeciej części przybliżył książkę „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”. - Poprzez tę książkę zapraszam Czytelników na wędrówkę do miejsc w powiecie gnieźnieńskim, niby znanych, często odwiedzanych ale ciągle czekających na nowych odkrywców. Zachęcam do wyprawy w miejsca po których z wielką radością od lat wędruję, bez względu na porą dnia czy roku… - podkreśla K. Soberski. 

Na koniec spotkania opowiedział o „świadkach historii”, których przez ostatnie kilkanaście lat spotkał, o ich wspomnieniach i o materiałach archiwalnych, które od nich otrzymał.

Ostatnim punktem spotkania – na który najbardziej czekali obecni w sali – była zapowiedź książki „Głębokie. Tropami tajemnic”. - Tajna broń testowana przez Niemców pod Gnieznem w czasie II wojny światowej! Czy kilka tysięcy srebrnych monet z czasów Mieszka III, znalezionych w Głębokiem w październiku 1872 r., to wszystko, co skrywała ta niezwykła ziemia? A może to zaledwie część odnalezionego skarbu? Przed nami zagadkowe wydarzenia z okresu II wojny światowej rozgrywające się na terenie gminy Kiszkowo! Jaki mają one związek ze srebrnymi monetami? Jakie sekrety skrywał dwór w Głębokiem, który spłonął 4 marca 1914 r.? Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku w Głębokiem pojawia się tajemnicza roślina sprowadzona z Taszkientu. Czemu miała ona służyć? Dlaczego w lutym 1945 r. radzieckie samoloty lądowały na polach pod Głębokiem? Czego szukali żołnierze Armii Czerwonej? - o tym wszystkim będzie opowiadała moja kolejna książka, której premiera planowana jest na czerwiec tego roku.

Blisko 2-godzinne spotkanie przebiegało w fantastycznej atmosferze, a obecni na sali byli zachwyceni wiedzą prelegenta, jak i materiałami archiwalnymi, które zaprezentował. Warto podkreślić, że wśród uczestników spotkania był Radosław Występski, wójt - elekt gminy Kiszkowo.

Po zakończeniu spotkania można było kupić książki autorstwa K. Soberskiego, porozmawiać z nim na tematy historyczne a także uzyskać dedykację od autora.

Kolejne spotkania odbędą się:

 • czwartek, 25 kwietnia o godz. 18.00 – Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie
 • czwartek, 9 maja o godz. 17.00 – Gminna Biblioteka Publiczna w Rogowie
 • piątek, 10 maja o godz. 16.00 – Biblioteka Publiczna im. Stefanii Popiołek w Janowcu Wielkopolskim

Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 155

 • 73
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 5
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 75
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3