Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, w ramach programu „Ochrona zabytków archeologicznych” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w trakcie ostatnich dwóch lat zrealizowało projekt, którego celem było rzeczowe opisanie wyników badań archeologicznych prowadzonych w latach 1948-1953 na terenie gnieźnieńskiej Góry Lecha.
Opracowanie dotyczyło przedmiotów wykonanych z kości, poroża, żelaza gliny, kamienia, drewnianych, ozdób szklanych oraz brązowych. Opracowano relikty architektury drewnianej, mieszkalnej, jak i obronnej, a także przeprowadzono nieinwazyjne badania archeologiczne przy użyciu georadaru.
Badania prowadzone w latach 1948-1953, do dziś nie doczekały się pełnego opracowania. Zadanie to udało się zrealizować jednak pracownikom naszego Muzeum. W ramach programu naukowego pn. „Wczesnośredniowieczne Gniezno” powstała publikacja pt. „Stanowisko 15c. Wyniki badań archeologicznych”.
Z tej okazji, dnia 3 marca 2023 roku o godz. 12.00, w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, odbędzie się wydarzenie podsumowujące I etap badań archeologicznych pn. „Wczesnośredniowieczne Gniezno”. Będzie to okazja do promocji programu badawczego, jak i przedstawienia dwóch pierwszych tomów wspomnianej publikacji. Spotkanie połączone zostanie z debatą dla młodzieży na temat wczesnośredniowiecznego Gniezna. W debacie udział weźmie prof. H. Kóćka-Krenz oraz prof. D. Sikorski. Serdecznie zapraszamy!
Wciąż trwają zapisy grup szkolnych. Osoby indywidualne – wstęp wolny.
Prace nad opracowaniem „Stanowisko 15c. Wyniki badań archeologicznych” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!