ReklamaA1ReklamaA1-2

Wakacyjny czar pałacu w Zakrzewie

Wędrówki z historiąHistoria6 sierpnia 2022, 19:30   red. Aleksandra Soberska1081 odsłon
Wakacyjny czar pałacu w Zakrzewie
 fot. Aleksandra Soberska

Po dwóch miesiącach przerwy, dzisiaj odbyło się kolejne w tym roku, wakacyjne zwiedzaniu zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie w gminie Kłecko. Uczestnicy wycieczki, m.in. z Poznania, Gniezna, Żnina, Mogilna, czy Swarzędza, byli zachwyceni pałacem, który obchodzi 150-lecie istnienia. Wędrówka po dziejach rezydencji trwała ponad 3 godziny i zakończyła się w pałacu, przy pysznej kawie i słodkościach.

W tym roku, po dwóch latach zamknięcia, pałac w Zakrzewie otworzył swoje bramy dla turystów! Zwiedzania odbywała się regularnie w marcu, kwietniu i maju. Później nastąpiła dwumiesięczna przerwa i dzisiaj odbyło się wakacyjne zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego. Była to  niepowtarzalna okazja, by zobaczyć i poznać sekrety pałacu i parku. Po tajemnicach rezydencji oprowadzał Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, eksplorator i autor bestsellerowej książki pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”!

Przewodnikiem po zespole pałacowo-parkowym był Karol Soberski. Dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.). Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie.

- Na zwiedzanie pałacu w Zakrzewie przybyły osoby chcące poznać te nieznane historie związane z pałacem, jak i osoby chcące poznać historię samego pałacu, zobaczyć jego niezwykłą architekturę oraz poznać burzliwe dzieje oryginalnych figur znajdujących się na terenie parku w Zakrzewie – podkreśla K. Soberski.

Trasa zwiedzania obejmowała: oficynę, wozownię, park, a na koniec pałac. Wędrówka zakończyła się w pałacu gdzie uczestnicy zwiedzania - przy kawie i słodkościach - oczekiwali na losowanie upominków. Jest bowiem tradycją zwiedzań organizowanych przez K. Soberskiego w ramach cyklu „Wędrówki z historią”, że wśród uczestników rozlosowane zostają upominki – materiały promujące nasz region.

Na koniec chętni mogli nabyć książki K. Soberskiego, jak i zdobyć dedykację, czy zrobić wspólną fotografię.

K. Soberski dziękuje wszystkim uczestnikom z różnych stron Polski za przybycie, miłą atmosferę i świetnie spędzony czas! Serdeczne podziękowania składa firmie Poz Bruk Sp. z o.o. Poznańskie Nieruchomości Sp. J., właścicielowi pałacu za możliwość zwiedzania tej pięknej rezydencji i jej pełnomocnikowi Dianę Matłosz-Blige, za przygotowanie obiektu dla turystów.

O wszystkich najbliższych zwiedzaniach będzie można się dowiedzieć z portalu Pojezierze24.pl oraz ze strony internetowej soberski.pl.


Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 317

 • 175
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 42
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 100
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2